Sadri Usuoğlu

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Sadri Usuoğlu (d. 23 Ocak 1908, Basra - ö. 1987, İstanbul) Türk futbolcu, teknik adam ve yönetici

Kariyeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Basra'da doğan Usuoğlu öğretim hayatında İstanbul'a geldi ve Robert Koleji'nde okudu. Atletizm, futbol ve basketbolla ilgilendi. Okul hayatının sonunda Beşiktaş'ta futbol oynamaya başladı. 1924'te kaleci olarak girdiği takımda 1930'a kadar kalecilik yaptı. Beşiktaş'ta oynadığı dönemde ten renginden dolayı "Arap Sadri" lakabıyla anılmıştır. Defalarca İstanbul karmalarına seçilse de bir iddiaya göre ten renginden dolayı hiçbir zaman millî takıma seçilmedi.[1] 1930'dan sonra kaleyi takımın bir başka önemli kalecilerinden Mehmet Ali Tanman'a devretti.

1936'da Robert Koleji'nden aşina olduğu için Türkiye'de yeni kurulan millî basketbol takımında yer aldı. 24 Haziran 1936'da Yunanistan millî takımıyla oynanan ilk basketbol maçını 49-12 kazanan kadroda bulundu ve 1936 Berlin Olimpiyatları'na katıldı.

Futbolu bıraktıktan sonra yine Beşiktaş'ta yöneticilik yaptı, 1952 Haziran'ında Türkiye millî futbol takımı teknik direktörlüğüne getirildi ve iki maç takımda görev aldı. Usuoğlu, Türk millî takımının bugüne kadarki ilk ve tek siyahi antrenörü olmuştur. 1950'lerin sonunda Türk futbolunun profesyonelliği geçiş yönetmeliğini hazırlayan grubun içinde yer aldı.[2]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Sportif görevi
Önce gelen:
Türkiye Rebii Erkal
A millî takım Teknik Direktörü
1952
Sonra gelen:
İtalya Sandro Puppo