Erenköy, Yusufeli

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Erenköy
Ülke Türkiye Türkiye
İl Artvin
İlçe Yusufeli
Coğrafi bölge Karadeniz Bölgesi
Nüfus
 (2000)
 • Toplam 612
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0466
Posta kodu 08820
Resmî site
[1] -

Erenköy, Artvin ilinin Yusufeli ilçesine bağlı bir Kuman(Kıpçak)Türk köyüdür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Hers köyü 1959 yılında Erenköy ve Kirazalan adlarıyla iki köye ayrılınca, Erenköy ayrı bir köy statüsüne kavuşmuştur. Tarihi hakkında kesin bir bilgi olmamasına rağmen, köyde bulunan tarihi hamam ve kilise köye yerleşimin çok eskilere dayandığını göstermektedir. İlçe merkezine 42 km. olan köy, Kirazalan, Demirkent ve Olur ilçesine bağlı Şalpazarı köyleri ile komşudur. Mahalleleri köye yerleşen ailelerin adlarını taşır. Cami, Kıvrakgil, Kocaağagil, Paşagil, Hacıgil, Tarpogil, Seğergil, Şiringil, Tonagil, Kemençecigil, Batmangil, Pınarbaşı, Balıgil,Kahramangil. Tüccargil.Hocagilin mahalle. Korank mahalleleri ; Âknizor, Avaret, Ataman, Çilkoset, Hotmara, Opo adlı mezralar ile Gönki (Aşağı) ve Kilise (Yukarı) yaylalardan oluşur... "Ataman", Kazak Türklerinin reislerine verdikleri bir ad, unvandır... "Avar kelimesi eski Türkçede "yukarı" anlamına gelir ki "Arevet", "yukarılar" demek oluyor. "Aknizor" adı ise Türk boylarından birinin adı olan Zor Türklerinden kalmış olabilir. Her yıl Temmuz ayının ilk pazar günü Aslan Mindor dağının eteğinden Coşnagara denilen yere gidilerek çeşitli çalgılar eşliğinde köy ve yöre halkı eğlenir.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Cağ kebabı en önemli yemeklerindendir.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Artvin iline 63 km, Yusufeli ilçesine 42 km uzaklıktadır.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 612
1997 490

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde içme suyu şebekesi vardır. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi vardır(Kapalı durumdadır). Köye ulaşımı sağlayan yol toprak yoldur.
 köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Acıl ihtiyaçları,Köy yolunun asfalt yapılması, Hotmara mevkisine İçme ve sulama suyu götürülmesi,Ataman mezrasının su kanallarının yapılması,içme suu deposu yapılması,çılkoset mezrasına dere yatağından sulama suyu alınması.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]