Esendal, Yusufeli

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Esendal
Ülke Türkiye Türkiye
İl Artvin
İlçe Yusufeli
Coğrafi bölge Karadeniz Bölgesi
Nüfus
 (2007)
 • Toplam 316
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0466
Posta kodu 08820

Esendal, Artvin ilinin Yusufeli ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün kuruluş tarihi ile ilgili bilgi mevcut değildir. Ancak köken olarak kuman Türkleri' nin yerleşim alanlarındandır. Zoybar mahallesinde 2000 yıllık bir kale ve 200 yıllık bir cami bulunmaktadır.Caminin taş ve ahşap işçiliği görülmeye değerdir.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Köy Karadeniz ve Kafkas kültürü etkisi altındadır. Bitki örtüsü ormandır. Köyde çeşitli tarım ürünleri yetiştirilir. Köyün üzüm ve pekmezi meşhurdur. Düğünlerde çalgı olarak tulum kullanılır.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Artvin iline 135 km, Yusufeli ilçesine 22 km uzaklıktadır.

Öğdem, Çıralı, Serinsu ve Boyalı köyleri ile komşudur. Coybar (Zoybar) (Akarsu), Demirci, Görlak (Kocayurt), Hacıgil, Katvana, Ogeça ve Vernep adlı mahalleleri ; Demircigil,Kavyan (Çiçeközü), Viks (Karagöz) ve Yakulop adlı mezraları ile Söğüt, Nasabiser ve Kapanat adlı yaylaları vardır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 316
2000 324
1997 334

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Zoybar mahallesinde Hidro Elektrik Santrali bulunmaktadır. Ayrıca zoybar mahallesinde alabalık üretim çiftliği, restoran mevcuttur.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde, ilköğretim okulu vardır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi yoktur ancak PTT acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol stabilize olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır. Küçük elektrik santrali Yusufeli de ilk kez bu köyde kurulmuştur Esendal ve yakın çevresine elektrik verilmiştir. Birkaç yıl çalışabilmiştir ancak. Şu anda hizmet vermeye devam etmektedir. Köyde tarihi bir kale vardır.