Dokumacılar, Yusufeli

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Dokumacılar
Ülke Türkiye Türkiye
İl Artvin
İlçe Yusufeli
Coğrafi bölge Karadeniz Bölgesi
Nüfus
 (2000)
 • Toplam 798
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0466
Posta kodu 08820

Dokumacılar, Artvin ilinin Yusufeli ilçesine bağlı bir Kuman(Kıpçak)Türk köyüdür.[değiştir | kaynağı değiştir]

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün eski adı Hungimek olarak geçer. Hilmi Göktürk'ün "Anadolu'da Türk mührü" adlı eserinde bu adın Hun ve Gimak kavimlerinin ortak adı olduğunu yazar. Osmanlı'da "Hungamegi Süfla" diye geçer.Koşnahal yaylası Türkiye'nin en güzel yayalalarından biridir.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Köy, güzel yaylalara sahiptir. Dokumacılar'da Cağ kebabı çok meşhurdur. Düğünlerde damat tarafı köyün gençlerine bir koyun hediye eder. Köyün gençleri çağ kebabı yaparlar. Kaşket cevizi meşhurdur. Dokumacıların en güzel yeri Kaşketli Ali Dede'nin Akçotları'dır.Kıpçak Türk Kültürü Görülür Köylüler Kültürlerine son derece bağlıdır.Ayrıca köyde önemli bir amatör filolog vardır,Tahsin Gül,Cami mahallesi nüfusuna kayıtlı,Vehlan mahallesinde oturduğu bilinmektedir,belli kelimelerin etimolojisi hakkında yayınlar yapmaktadır,bir nevi amatör dilbilimcidir,yayınlarını belli filologlar'la paylaşmıştır,kelimelerin gelecek nesillere aktarılmasını sağlamak istediğini belirtmiştir,bu kelimelerden bazıları,SAKAVEL,KIRKAT,ĞALO,AĞOS,LAHANGİL,DİNK,TUMP,SALAK(toplu serbest otlatma,EGİŞ,İGİD,DUGAN,TİZİ,ÇACAV,MAHAT,HILEZ,KALACOŞ,PAG gibi kelimeler bunlardan bazıları ,tahsin gül asıl mesleği fırıncılık daha sonra hes ve barajlarda topoğrafya bölümünde çalımaya başlamış 22 09 1986 doğumlu önemli bir köken bilimi uzmanıdır,kendisi andreas tietze,ismet zeki eyüpoğlu,sevan nişanyan gibi önemli filologları örnek almıştır,ayrıca sevan nişanyanın önemli bir hazine olduğunu,devletin bu tarz insanları hapis köşelerinde çürütmek yerine koruması gerektiğini belirtmiştir,elindeki değerli eski nüshaları arasında kitab-ül revnak vardır.Köy ağızları sözlüğü üzerinde geniş çaplı çalışmaları Türk dil kurumundaki filologlarla paylaştı.Belli kelimelerin ayrıca yanlış bilindiğini musef denilen kelimenin aslının ki kuran anlamına gelir, Mushaf (Arapça: مصحف veya المصحف) geldiğini söyler,zibil kelimesinin arapça mazbala'dan geldiğini belirtir

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Artvin il merkezine 141 km, Yusufeli ilçesine 36 km uzaklıktadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içeürisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Köy Nüfusunu Kıpçak Türkleri Oluşturur.

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 798
1997 646

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Köy halkı geçimini kendi tarlalarında ektikleriyle ve 1'er, ikişer adet büyük veya küçükbaş hayvanlarına bakarak sağlarlar.

Göç veren bir köy olup daha çok yabancı ülkelerde işçi olarak ikame etmektedirler. Ayrıca Artvin, Rize, Trabzon, Bursa, Erzurum gibi kentlere göç verir.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamaktadır. Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı vardır ancak sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]