Çevreli, Yusufeli

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla


Çevreli
Ülke Türkiye Türkiye
İl Artvin
İlçe Yusufeli
Coğrafi bölge Karadeniz Bölgesi
Nüfus
 (2015)
 • Toplam 645
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0466
Posta kodu 08820
Resmî site
[1] -

Çevreli, Artvin ilinin Yusufeli ilçesine bağlı bir köydür. Eski adı Peterek'tir.[1]

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Osmanlı kaynaklarında yerleşimden Pertekrek, Peterek adlarıyla bahsedilmiştir. Günümüz köyünün Meydan mahallesinde, Çoruh Nehri'ne hakim bir kayalık tepe üzerinde Ortaçağ'da inşa edilen kale ile döneminde önemli bir konuma sahipti. Kanuni Sultan Süleyman döneminde kalesiyle birlikte Osmanlı hakimiyetine geçen yerleşim 1538'de kurulan Livane sancağının idari merkezi olmuştur. 1543 yılı dolaylarında Kral Bagrat komutasındaki Gürcüler tarafından geri alınan yerleşim, 7 Ekim 1549 yılında kesin olarak yeniden Osmanlı hakimiyetine girdi. Gürcü devrinde bölgenin yönetim merkezi olan yerleşim olması nedeniyle Erzurum Beylerbeyiliğine bağlı olarak kurulan Pertekrek sancağının idari merkezi oldu. Gürcü devrinde Pertekrek Beyi olan Beka Beye, kaleyi teslim etmesi ve Osmanlı ordusuna bölgedeki ilerleyişinde yardımcı olması nedeniyle 16 Ağustos 1552 tarihinde Pertekrek sancak beyliği yurtluk ve ocaklık olarak verilmiştir. 1555 yılı tahririnde yerleşimde 10 hanenin bulunduğu gösterilirken 1574 yılı tahririnde yerleşimde 98 hane bulunmaktaydı. Bu sayımlarda sancağın merkez dahil 24 köyü bulunmaktaydı. 1579 yılında Çıldır Beylerbeyliğine bağlı sancak olarak 19. yüzyıla kadar bu konumunu korudu. Pertekrek sancağının lav edilmesinden sonra 1836 yılında Kiskim sancağına bağlı bir kaza merkezi oldu. Kiskim sancağının da lav edilmesinden sonra 1848 tarihinde bölgede yapılan nüfus sayımında Pertekrek, Erzurum eyaletinin Çıldır sancağına bağlı bir kaza olarak gösterilmiştir. Bu tarihten kısa bir süre sonra da Kiskim kazasının bir nahiyesi oldu.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün en ünlü yemekleri,Haşıl,Hasuta,Cılbır,Kavut çorbası,Bişi,Kete unlü kebabı Cağ Kebabıdır.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Artvin iline 124 km, Yusufeli ilçesine 19 km uzaklıktadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 695
2000 860
1990 1130

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Tropikal meyve ve sebzeler hariç tüm meyve ve sebzeler yetişir. Yörede pirinç ve üzümü ün yapmıştır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde Meydan mahallesinde ilkokul vardır. Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Taner Artvinli, Artvin Yer Adları Sözlüğü, 2013, s. 216, ISBN 9786055708856.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]