Taşkıran, Yusufeli

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Taşkıran
Ülke Türkiye Türkiye
İl Artvin
İlçe Yusufeli
Coğrafi bölge Karadeniz Bölgesi
Nüfus
 (2000)
 • Toplam 617
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0466
Posta kodu 08820

Taşkıran (bucak merkezi), Artvin ilinin Yusufeli ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Zapor – Sakapor, Türkçe Por dere (Kör dere) anlamında kullanılmaktaydı.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Gelenek ve göreneklerine oldukça bağlıdır. Her yıl temmuzun 20 sinden sonra çeşitli eğlence ve şenliklerle yaylaya çıkış türküleri söylenerek yaylaya göç edilir. Köydeki en önemli eğlenceler arasında son yıllarda ağırlık verilen Sagalikev Şenlikleri, Cami kapısı, Hacıoğlar mezra kurbanları Sepetket ve değirmen kapı arifanaları (eğlence) gelmektedir

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Artvin iline 129 km, Yusufeli ilçesine 24 km uzaklıktadır. Köy, Kaçkar dağlarının uzantılarında yer alan vadilerden Zığapor Deresinin aktığı Zığapor vadisi boyunca kurulmuştur. Mahallelerinin çoğu bu vadi boyunca sıralanmıştır.

Mahalleleri: Akaket, Benera, Borovan, Canevl, Çonet, Girgolet, Hustuban, Hacıoğlu, Kacevl, Kıçaçor, Kozanet, Nobetket ,Pahlataş, Sarıgöl, Şağvalet, Şönaşon, Tuhat, Vaket ve Van adlı on dokuz mahallesi vardır.

Mezraları :Deligil, Hosilet, Çumahet, Sepegara, Uban, Çarmanet, Hork, Ğuyret, ostegara, Sabzovan adlı on tane mezrası bulunmaktadır.

Yaylaları :Sura, Patrikara, Gasmaliket, Satibe, Katolik, Çirdilat, Rindihev, Çilliket, Yanğun, Ğavrançor, Orçuvariket, Sagalikev, Sabzovan, Eskiyayla, Büyükyayla, Küçükyayla, Ortahil adlı on yedi yayladan oluşmaktadır.

Oldukça dağınık bir yerleşime sahip olan Zapor köyü merkezi, Sarıgöl mahallesine 4 km uzaklıkta bulunan Şağvalet mahallesi ve Cami kapısı oturma alanıdır. İlçe merkezine uzaklığı 24 km dir.Çok göç veren köylerimizden biridir.Köyün kurulu olduğu vadi Yemyeşil ve ağaçlarla kaplıdır.Vadide ve Yaylaların bulunduğu alanlarda dağ keçisi ayı, domuz, tilki, Tavşan, Kurt gibi av hayvanları çokça bulunur.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 617
1997 632

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde,iki adet ilköğretim okulu bulunmasına rağmen bunlardan sadece sarıgol mahalesinde bulunan sarıgöl ilköğretim okulu eğitim vermektedir. Köyün içme suyu şebekesi yoktur ancak kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı vardır ancak sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]