Yüncüler, Yusufeli

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Yüncüler
Ülke Türkiye Türkiye
İl Artvin
İlçe Yusufeli
Coğrafi bölge Karadeniz Bölgesi
Nüfus
 (2000)
 • Toplam 568
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0466
Posta kodu 08820

Yüncüler, Artvin ilinin Yusufeli ilçesine bağlı bir Kuman(Kıpçak)Türk köyüdür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

YÜNCÜLER KÖYÜ (HUNGAMEG)

H. Göktürk, Anadolu'nun Dağında Ovasında Türk Mührü adlı eserinde, "Hüngâmek" adının Hungimek (Hun-Gimek)' ten geldiğini ve bu adın Hun ve Gimek Türk kavim adlarının birleşik şekli olduğunu yazar. Cimlet (Koçaklar), Dersler, Görgüt, Haratket (Beşkavak), Mayet, Orta, Özkangil, Vank (Damlacık) mahalleleri ; Yuvanet, Dabagil (Dedeler), Gündüz, Kışla, Lantat (Yurtbaşı), Livanet (Ayvalı) Veyselgil (Üzümlü) adlı mezralarından başka iki mezrası daha vardır. Ayrıca Ada ve Tapgit adlı iki de yaylası vardır. İlçeye uzaklığı 36 km. olup, bir taraftan İspir ilçesi ve köyleri ile, diğer taraftan Dokumacılar ve Çevreli köyleri ile sınırlıdır. Her yıl, Ağustos ayı içerisinde Koç-oğul yayla şenlikleri yapılır. Bu şenliklerde davul-zurna eşliğinde oyunlar oynanır. Şenlikleri "Delikanlıbaşı" seçilen kişi idare eder. Halk geçimini tarım ve hayvancılıkla sağlamaya çalışır. Gurbetçilik de önemli bir yer tutar. Bu köylülerin özellikle fırıncılığa meyilli oldukları görülür. Türkiye'nin birçok yerinde Hüngâmekli fırıncı bulmak mümkündür. Göç olayı bu köyde de oldukça fazladır.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Her yıl, Ağustos ayı içerisinde Koç-oğul yayla şenlikleri yapılır. Bu şenliklerde davul-zurna ve tulum eşliğinde oyunlar oynanır. Şenlikleri "Delikanlıbaşı" seçilen kişi idare eder. Halk geçimini tarım ve hayvancılıkla sağlamaya çalışır. Gurbetçilik de önemli bir yer tutar. Bu köylülerin özellikle fırıncılığa meyilli oldukları görülür. Türkiye'nin birçok yerinde Hüngâmekli fırıncı bulmak mümkündür. Göç olayı bu köyde de oldukça fazladır.Cağ kebabı en önemli yemeklerindendir.

HUNGAMEK KÖYÜNDEN ASIRLIK GELENEK

Artvin/yusufeliyunculer(hungamek)köyündeasırlardır kesintisiz devam ettirilen gelenekle 10 büyük, 10 küçükbaşhayvan kurban edilerek, etleri 22kazanda pişirilip dağıtılıyor.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Artvin iline 141 km, Yusufeli ilçesine 36 km uzaklıktadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 568
1997 586

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi yoktur ancak kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi VARDIR ancak faal değildir. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]