İçeriğe atla

Torchwood Enstitüsü

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Torchwood Enstitüsü, Doctor Who dizisinde yaratılmış kurgu bir enstitüdür. Amacı, Büyük Britanya'yı Dünya dışı tehditlerden korumak ve Doktor'u yakalamak için kurulmuştur. 2000 yılından sonra Yüzbaşı Jack Harkness yönetimi ele almıştır. 2011 yılında hayatta kalan üyeler yeniden bir araya gelmiştir. Unit kuruluşu ile bir müttefiklikleri vardır.

Torchwood'un İngiltere, İskoçya, Galler ve Hindistan'da üsleri vardır. Ancak dizisinin 4. sezonunda bu enstitü, Amerika'ya taşınır.

Bulunduğu Yerler[değiştir | kaynağı değiştir]

- Torchwood Kulesi

- Hub

- Torchwood 2

-Torchwood 4

- Torchwood Hindistan

Liderleri[değiştir | kaynağı değiştir]

- Kraliçe Victoria

- Yvonne Hartman

- Jack Harkness

- Archie

- Gwen Cooper

Kuruluşu[değiştir | kaynağı değiştir]

Doctor Who dizisinde Doktor ve yol arkadaşı Rose Tyler tarafından kurulmuştur. Kraliçe Victoria dönemine giderler. Kraliçenin yaşadığı Torchwood Malikanesi'nde bir kurt adam bulurlar. O kurt adam yakalandıktan sonra Kraliçe, Torchwood Enstitüsü'nu kurmalarını ve Büyük Britanya'yı uzaylı tehditlerden korumasını emreder.

Canary Wharf Saldırısı[değiştir | kaynağı değiştir]

Londra'da bulunan Torchwood, etrafı gözetleyen hayaletler yayarlar. Ancak bu hayaletler Siber Adamlar'a dönüşürler ve aynı zamanda Dalekler oraya gelirler. Bu sırada Siberler ve Dalekler birbirlerine saldırırlar ve Torchwood patlar. Doktor, hepsini ölü uzaya yollar.

Dizisi[değiştir | kaynağı değiştir]

Torchwood'un Cardiff'taki üssünü konu alır. Eski üyeleri ölümü sonucu Jack Harkness lider olur. Dizi, Gwen Cooper'ın Torchwood'a katılmasıyla başlar. Doctor Who dizisinde Cardiff'te oluşan yarıktan gelen uzaylıları avlarlar. Özellikle de en çok Buğday Biti avlamaktadırlar. Owen Harper ve Toshiko Sato öldükten sonra hükûmet, John Frobisher'ın emriyle Torchwood'u patlatırlar. Böylece Cardiff'teki üs te yok olur. Bunun üzerine Jack, Gwen ve Ianto, Hub'ı yeniden açarlar. Ianto ölür ve Torchwood dağılır. Jack te Torchwood ile ilgili bütün kantları yok etmek için yolculuğa çıkar. Ancak Ajan Rex Matheson'ın emriyle Torchwood, Amerika'ya taşınır ve oraya açılır.

Torchwood Ajanları[değiştir | kaynağı değiştir]

- Jack Harkness

- Gwen Cooper

- Owen Harper

- Suzie Costello

- Toshiko Sato

- Esther Drummond

- Rex Matheson