Partners in Crime (Doctor Who)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
189 – "Partners in Crime"
Doctor Who bölümü
Ekip
Diğerleri
Prodüksiyon
Yönetmen James Strong
Yapımcı Phil Collinson
Yürütücü yapımcı(lar) Russell T Davies
Julie Gardner
Prodüksiyon kodu 4.1[1]
Seri 4. sezon
Süre 50 dakika
Orijinal yayın 5 Nisan 2008
Kronoloji
← Önceki
Sonraki →
"Voyage of the Damned"
"The Fires of Pompeii"

"Partners in Crime", Büyük Britanya bilim kurgu dizisi Doctor Who'nun dördüncü sezonunun birinci bölümüdür. İlk kez 5 Nisan 2008 tarihinde BBC One kanalında yayınlanmıştır. "The Runaway Bride" bölümünde oynayan Catherine Tate, yine Donna Noble rolüyle geri dönmüştür.

Konu[değiştir | kaynağı değiştir]

Donna Noble, "The Runaway Bride" bölümünde Doktor'la tanıştığından beri iki yıldır normal hayatına devam etmektedir. Doktor'un TARDIS'le yolculuk etme teklifini reddeden Donna pişmandır ve onu tekrar bulacağı umuduyla çeşitli komplo teorileri araştırmaya başlar. Daha önce "Voyage of the Damned" bölümünde Doktor'la tanışan büyükbabası Wilfred Mott'a pişmanlık duyduğunu söyler.

Doctor Who Müzesi'nde gösterilen, Doktor ve Donna'nın Bayan Foster'ı durdurmak için kullandığı cihaz.

Birbirlerinin farkında olmayan Doktor ve Donna, Londra halkına özel bir diyet hapı pazarlayan Adipose Endüstrilerini araştırmaktadır. Hapın Yağlar Yürüyerek Uzaklaşır sloganının gerçekanlamda olduğunu fark ederler. Haplar, partenogenetik olarak Adipose adında geceleri yumurtlayan ve ev sahibinin vicudunu terk eden küçük beyaz uzaylılar oluşturmak için gizli vücut yağını kullanmaktdadır. Doktor ve Donna birbirlerinin farkında olmayarak ayrı ayrı Adipose Endüstrilerinin ofislerine ayrı ayrı sızar. Donna, bina kapanıncaya kadar tuvalette gizlenirken; Doktor, depoda kalır. Binayı keşfettiklerinde, bir ofiste birbirlerinin karşısındaki pencerelerde aniden karşılaşırlar. O anda Bayan Foster onları fark eder. Bayan Foster, Adipose gezegenin Birinci Alesi için Adipose bebekleri oluşturmak için Britanya'nın aşırı kilolu nüfusunu kullanan bir uzaylıdır. Bayan Foster, Doktor ve Donna'yı binanın çevresinde takip eder ve onları sonunda bir ofiste bulur. Bayan Foster, Doktor'a Adipose'un üreme gezegenini kaybettiğini ve bu yüzden kendisini işe aldıklarını söyler. Doktor, Bayan Foster'ın sonik kalemi ve kendi sonik tornavidasını kullanarak bir saptırma oluşturur ve kaçarlar.

Bayan Foster, Doktor'un onu durdurmaya çalışacağını bilerek planlarını hızlandırır. Londra boyunca, Adipose doğmaya başlar ve kısa sürede binlerce sayıya ulaşır. Doktor ve Donna, hapı alanları öldürecek olan acil durum partenogenezinin gerçekleşmesini önler ve genç Adipose'un geri kalanı Adipose Endüstrilerine doğru yola çıkar. Adipose'lu İlk Aile uzay gemisine varır ve bebek Adipose'ları toplamaya başlar. Doktor, Bayan Foster'ı güvenliği için uyarır. Ancak o, Doktor'u dinlemez ve Adipose, Bayan Foster'ı ışınlanma yerinden çıkarır ve yere düşen Bayan Foster ölür. Doktor, henüz bebek olan küçük Adipose'ları öldürmekten kaçınır.

Bölümün sonunda Donna, Doktor'un TARDIS'le yolculuk yapma teklifini kabul eder. Doktor, sadece arkadaş olmak istediklerini ve başka bir şey istemediğini açıkça belirtir ve Donna bunu kesinlikle kabul eder. Donna, kendi arabasının anahatarlarını bir çöp kutusuna bırakır ve annesi Sylvia'ya anahtarları oradan almasını söyler. Orada sarı saçlı bir kadına anahtarları bulması için Sylvia'ya yardım etmesini ister ve oradan ayrılır. Kadın yüzünü döndüğünde onun Rose Tyler olduğu görülür ve alandan ayrılır. Soh sahnede Donna, Doktor'dan büyükbabası Wilfred'in göreceği şekilde uçmak ister. Wilfred, teleskoptan onu görür ve kendi bahçesinde bunu kutlar.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "30 reasons to be excited about Series 30!". Doctor Who Magazine, 393, s. 9–10. 6 Mart 2008. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]