İçeriğe atla

Cumhuriyet için Seferberlik Buluşması

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Cumhuriyet Mitingleri

Cumhuriyet için Seferberlik Buluşması 29 Ekim 2012 tarihinde Türkiye'nin başkenti Ankara'da gerçekleştirilen halk yürüyüşüdür. Cumhuriyet Mitingleri'nin bir parçasıdır.[1]

Cumhuriyet Halk Partisi, Cumhuriyet Halk Partisi Gençlik Kolları, TGB, Birleşik Kamu-Sen, ADD ve daha birçok STK'nın desteklediği ve düzenlediği geniş çaplı bir yürüyüş ve mitingdir. Yürüyüş, eski meclis binasının önünden başlayıp Anıtkabir'de bitmiştir. Gösteriye 50.000 kişi (tahmini - iddia) katılmıştır.

Gerginlik[değiştir | kaynağı değiştir]

Ankara Valiliği, yürüyüşte "radikal grupların provokasyonu" olabileceği istihbaratıyla yürüyüşü yasaklamıştır. Ancak buna rağmen yürüyüş gerçekleştirilmiştir. Bir süre gerginlik yaşanmıştır. Göstericiler ile polis arasında küçük çaplı bir çatışma ve arbede yaşanmıştır. Biber gazı ve tazyikli su sıkılmıştır. Birkaç kişi yaralanmıştır. Yaralılar ambulanslarla hastanelere kaldırılmıştır. Bir süre polis barikatı nedeniyle yaşanan gerginlik, halkın baskısıyla ve araya giren CHP'li milletvekilleri ile sona ermiştir. Halk barikatı kaldırmıştır. Yaklaşık 50 bin kişi, 1.TBMM Binası'nın önünden Anıtkabir'e kadar 4 km yürümüştür. Anıtkabir'de yürüyüş sonlanmıştır.[2][3][4]

TGB üyeleri ve toplanmaya başlayan halk
Müzikli ve davullu kutlama anı

Tepkiler[değiştir | kaynağı değiştir]

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu şöyle demiştir; "Cumhuriyet tarihinde ilk kez 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı bütün yasaklara ve engellemelere rağmen halk tarafından kutlanıyor, Cumhuriyet törenine bayram törenine katılan onbinlere teşekkürlerimi sunuyorum. Devletin bütün organları engellemek istedi ama onbinler elllerine bayraklarını aldılar şanları ile şerefleri ile o meydana geldiler son derece mutluyum. Cumhuriyet Bayramı'nı kutlamak kadar doğal ne olabilir? Halk bayram kutlayacak, siz yasak getiriyorsunuz. Bayram kutlaması için izin alınmaz. Bu bir gösteri değil, bu bir bayramdır. Ramazan Bayramı da, 19 Mayıs Bayramı da, Cumhuriyet Bayramı da böyledir. Halk bayramı kutlar. Buradan bütün yurttaşlarıma, ellerine Türk bayrağını alan, pencerelerine Türk bayrakları asan bütün yurttaşlarıma teşekkür ediyorum. Ben ’elimde bir Türk bayrağıyla geleceğim ve o toplantıya katılacağım’ demiştim. Geldim, katıldım. Onbirler geldi"[5][6]

Yürüyüşe katılan grup ve kuruluşlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Sloganlar[değiştir | kaynağı değiştir]

 • "Atatürk Gençliği görev başında!"
 • "Mustafa Kemal'in askerleriyiz!"
 • "Faşizme karşı omuz omuza!"
 • "Kahrolsun AKP diktatörlüğü!"
 • "Gün gelecek, devran dönecek, AKP halka hesap verecek"
 • "Atam izindeyiz!"
1.TBMM Binası önünde toplanan halk (yürüyüş öncesi)

İddialar[değiştir | kaynağı değiştir]

Bazı iddialara göre şehir dışından yürüyüş için Ankara'ya gelen yüzlerce otobüs durdurulmuştur. Ayrıca iddiaya göre CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na biber gazı sıkılmıştır. Bunun yanı sıra CHP'li milletvekilleri ve korumaları ile polis arasında yumruklaşmalı arbede yaşanmıştır.[7]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ "Başkent'te olaylı Cumhuriyet yürüyüşü". NTV. 29 Ekim 2012. 1 Kasım 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 29 Ekim 2012. 
 2. ^ "'Cumhuriyet yürüyüşü' yasak dinlemedi, polis biber gazı kullandı!". GazeteA24. 29 Ekim 2012. 8 Ağustos 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 29 Ekim 2012. 
 3. ^ "Ankara'da "İzinsiz Cumhuriyet Yürüyüşü" Gerginliği". TRT Haber. 29 Ekim 2012. 9 Ağustos 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 29 Ekim 2012. 
 4. ^ "Cumhuriyet yürüyüşüne biber gazı". Kanal D. 29 Ekim 2012. Erişim tarihi: 29 Ekim 2012. [ölü/kırık bağlantı]
 5. ^ "Kılıçdaroğlu'ndan polise tepki". OlayTV. 29 Ekim 2012. 13 Aralık 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 29 Ekim 2012. 
 6. ^ "Kılıçdaroğlu'ndan 29 Ekim Yürüyüşü Tepkisi". TRT Haber. 29 Ekim 2012. 1 Kasım 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 29 Ekim 2012. 
 7. ^ "Polisten yürüyüşe biber gazı". Mynet Haber. 29 Ekim 2012. 1 Ocak 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 29 Ekim 2012.