Bozbuğa, Çorum

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Bozboğa
Ülke Türkiye Türkiye
İl Çorum
İlçe Merkez
Coğrafi bölge Karadeniz Bölgesi
Nüfus
 (2014)
 • Toplam 320
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0364
Posta kodu 19000

Bozboğa, Çorum ilinin merkez ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ismi eski Alaca yolu üzerinde bulunan eski zamandaki boğaların yetiştiği ahırdan gelmiştir. Bu boğaların yerli hayvan olduğu için boz renkliler çoktu. Eskiden tüm köylere yaz mevsiminde saman ve yem karşılığında boğa tahsis edilirdi. Zamanla suni tohumlama yaygınlaştığından dolayı bu boğalar ve ahıl işi bitti.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Çorum merkezine 16 km uzaklıktadır. Kadıkırı,ahilyas,harzadın,abdalata,büğdüz,yenice,çayhatap,sarimbey köylerinide içine alan 800-820m yüksekliğindeki adını verdiği Bozboğa ovasının ortasında kurulmuş bir köydür.Yerleşim şekli oldukça düzgündür.Köy eski Alaca yolunun hemen kenarındadır.Kendisini ikiye bölen giriş yolunun iki tarafına düzenli sokaklar halinde kurulmuştur.Köy meydanını o muhteşem görüntüsüyle köy cami süslemektedir.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 359
2000 413
1990 402

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Köyde sondaj kuyuları sayesinde her türlü sulu tarım yapılmaktadır. Köyün ova olması da sulu tarım açısından bir avantaj sağlamaktadır. Başlıca ürünler şeker pancarı, soğan, ayçiçeği, domates, biber, fasulye gibi. Ayrıca köyün kavun ve karpuzları oldukça tatlı olur. Köyde az olsa da meyvecilik alanında yeni yeni bir gayret ortaya konmuş durumda.Ayrıca köyde buğday ve arpa çeşitleri ekimide oldukça yaygındır. Hayvancılık alanında da bir hayli mesafe katedilmiş. Artık yerli tabir ettiğimiz ırk tamamen kaybolmuş et ve süt yönünden daha verimli olan cinslere yönelinmiş. Ağırlıklı olarak simental, hoştayn, moltofon cinsleri daha ağırlıklı olarak görülmekte. Az sayıda da camız bulunmaktadır. Köyde yaylım alanı çok sınırlıdır, dolayısıyla bu da ek bir külfet getirmekte üreticilerimize. Haliyle hayvan sayısının çoğalmasına da engel teşkil etmektedir bu durum.Görüldüğü gibi köy ekonomik yönden kendi kendine yetebilir , en az göç veren nadir köylerden biridir.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün altyapı bilgileri
Sağlık Evi Sağlık Ocağı İlköğretim Okulu PTT Şubesi PTT Acentesi Su Şebekesi Kanalizasyon
Yok Yok Var, Faal durumda. Yok Yok Var Yok

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]