Petrified Forest Ulusal Parkı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Petrified Forest Ulusal Parkı
Petrified Forest National Park
Petrified Forest Ulusal Parkı, Taşlaşmış ağaç fosilleri
Alan türü Ulusal Park
Sınıflandırma IUCN II
Devlet  ABD
Devlet ABD
Federasyon Arizona
Şehir Flagstaff
İlçe Apache, Navajo
Koordinatları K 34°56'52" B 109°38'36"
Karasal alanı 885 km²
89,659
Kuruluş tarihi Ulusal Anıt:8 Aralık 1906
Ulusal Park:9 Aralık 1962
Ziyaretçi sayısı 614,054 (2011)
Kontrol kuruluşu Ulusal Park Hizmeti
İnternet sitesi http://www.nps.gov/pefo

Petrified Forest Ulusal Parkı (Türkçe: Taşlaşmış Orman) Amerika Birleşik Devletleri Arizona eyaletinin kuzeydoğusunda, Flagstaff şehri yakınlarında bulunan, Boyalı Çölü içine alan, 885 km² yüzölçümünü kapsayan, ABD Ulusal Park Hizmeti tarafından idare edilen bir millî park'tır.

Petrified Forest Ulusal Parkı haritası

Ulusal parkın merkezi Holbrook şehrinin 42 doğusundadır ve Interstate 40 otoyolu üzerindedir. Bu yol parkın içinden hemen hemn doğu-batı yönünden geçer ve bu otoyola paralel olarak BNSF Demiryolu şirketinin "Southern Transcom Hattı" demiryolu, Puerco Nehri ve tarihsel federal kara yolu U.S. Route 66 bulunur.

Bu ulaşım bağlantılarınin kuzeyinde bulunan ulusal park kısmı Painted Desert Çölü'nü içine alır ve bu kısım 1906'da devletbaşkanı kararnamesi ile "ulusal anıt" ilan edilmiş ve 1962'de ABD Kongresi kanunu ile ulusal park olmuştur. Bu ulaşım bağlantıları güneyinde bulunan ulusal park kısmında ise çok erozyana uğramış kuru çok killi topraklar ve yumuşak tortul kayaçlardan oluşan "badlands" adı verilen araziler bulunmaktadır ve bu kısım ulusal park arazilerinde çok sayıda (200 milyon yıl önce) "Araucarioxylon arizonicum" türde ağaç iken, taşlaşıp fosilleşmiş ağaçlar bulunmaktadır,

Bu ulusal parka UNESCO tarafından Dünya Mirası listesi listesine alınmak üzere 2008'den itibaren namzet olarak kabul edilmiştir.

Galeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]