Ankara Fen Lisesi

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Koordinatlar: 39°52′38″K 32°48′25″D / 39.87722°K 32.80694°D / 39.87722; 32.80694

Ankara Fen Lisesi
AnkaraFenLisesi-logo.png
Slogan Örneğiz, Önderiz, Hep BİRİZ.
Kuruluş 3 Nisan 1964
Ülke Türkiye
Şehir Ankara
Türü Fen Lisesi
Müdür Sinan Dağ [1]
Müdür yardımcısı Oğuzhan Önder [2]
Eğitim dili Türkçe
Yabancı dil(ler) İngilizce
Fransızca
Almanca
Öğretmen sayısı 38
Adresi

Çiğdem Mahallesi 1557. Sokak 100. Yıl Balgat/ÇANKAYA

Posta Kodu 06530
Resmî sitesi www.ankarafenlisesi.k12.tr

Ankara Fen Lisesi (FL), Türkiye'nin ilk fen lisesidir. Türkiye'de bilime katkıda bulunmuş birçok mezunu bulunmaktadır.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Ankara Fen Lisesi, 2. Dünya Savaşı sonrasında ülkelerin içine girdiği büyük teknoloji yarışında, Türkiye'nin ortaöğretimini geliştirme atağının sonucu olarak kuruldu. Fen Lisesi projesi Milli Eğitim Bakanlığı, Ford Vakfı, ODTÜ ve AID (Milletler Arası Kalkınma Teşkilatı) tarafınca gerçekleştirilmiştir.

Okulun ilk öğretmenlerini ODTÜ'den ve Ankara Üniversitesi'nden danışmanlar sınavla seçmiştir. Seçilen fen dersleri öğretmenleri özel eğitimlere tabi tutulmuş, Amerika'ya gönderilerek branşlarındaki gelişmeleri takip etmişler, ders programları hazırlamışlardır. Okul, ilk binaların yapımının ardından 1964 Ekim'inde eğitime açılmıştır. Okul, ilk mezunlarını 1967 yılında vermiştir. 1982 yılına kadar Türkiye'nin tek fen lisesi olma unvanını korumuştur.

FL mezunları yaptıkları başarılı çalışmalar sonucunda, bilim ve teknoloji alanlarında ulusal ve uluslararası ödüller almışlar, yurt içinde ve dışında önemli görevler üstlenmişlerdir.

FL mezunlarının birikimlerini ülkenin ve FL'nin sosyal, bilimsel ve kültürel gelişimine katkıda bulunacak şekilde yönlendirmek; bilimsel düşünmenin ülkede yaygınlaştırılması için çaba sarf etmek amaçlarını da içeren Ankara Fen Liseliler Derneği 1989'da kurulmuştur.[3]

Konumu[değiştir | kaynağı değiştir]

FL, ODTÜ arazisi içerisinde, Çiğdem Mahallesi dahilinde, sakin, ormanlık, şehir merkezine çok yakın (Kızılay'a 6 km) bir konuma sahiptir.

Okul bahçesi ve etrafı oldukça yeşil bir alandır. Okulun bahçesinde okul binası, konferans salonu, kantin, erkek öğrenci yurdu, kız öğrenci yurdu, yemekhane, spor salonu, koşu pisti, futbol, basketbol alanı ve lojmanlar bulunmaktadır.

Yurtlarda 4 kişilik odalar, etüt odaları, TV salonu ve belletmen odaları vardır.

Başarıları[değiştir | kaynağı değiştir]

Son yıllarda TYT/YKS ortalamalarında Türkiye genelinde ilk 3'te yer almaktadır. Ayrıca okul proje yarışmalarında da çeşitli dereceler kazanmıştır. Öğrenciler arasından aşamalı sınavlarla seçilen olimpiyat takımları ile birçok başarı elde etmektedir. Yine Ankara Fen Lisesi ODTÜ Matematik Topluluğu tarafından düzenlenen liseler arası matematik yarışmasında 3 aşama ve final yarışmalarının 4 ünde birden birincilik alarak Ankara birincisi olmuştur. Okul öğrencilerinin son yıllarda kazandığı birçok madalya mevcuttur. Mezunlarının büyük çoğunluğu Türkiye'nin önde gelen üniversitelerine kolayca yerleşmektedir. Örneğin, 2011 YGS sınavında Türkiye birincisi Mahmut Bilal Doğan ve 2014 YGS sınavında 3 dalda Türkiye Birincisi Ertem Nusret Taş Ankara Fen Lisesi mezunudur. [3]

TÜBİTAK Ulusal Bilim Olimpiyatlarında da Türkiye'de önemli dereceler almışlardır. Ankara Fen Lisesi, ulusal ve uluslararası olimpiyatlarda son yıllarda adından başarılarıyla sıkça söz ettirmektedir. 2014 yılında uluslararası alanda Ertem Nusret Taş fizik olimpiyatında gümüş, Mahmut Esat Yıldız ise biyoloji olimpiyatında gümüş madalya almışlardır. Ulusal olimpiyatlarda da Mert Kayaalp 2013 ve 2014 yıllarında iki gümüş madalyayla bu başarıya örnek gösterilebilir.

Kültürel-Sportif: Ankara Fen lisesi öğrencileri bulundukları her platformda aldıkları derecelerle kültürel ve sportif açıdanda donanımlı olduklarını kanıtlamışlardır. Her yıl ulusal ve bölgesel basketbol, voleybol, satranç müsabakalarında birçok başarılar elde etmiştir.

Yukarıdan görüldüğü gibi Ankara Fen Lisesi öğrencileri bilimsel arenada başarılı oldukları kadar kültürel-sosyal müsabakalarda da başarılıdırlar. Yine okul mezunlarından MIT, Caltech gibi Amerika'nın gözde üniversitelerinde öğretim elemanı olarak çalışanları vardır.

2019 YKS yerleştirme sonuçlarına göre 2019 mezunlarımızdan 49' u TIP fakültelerine, 33' ü Mühendislik fakültelerine, 1 Diş Hekimliği, 1 Hukuk, 1 Mütercim Tercümanlık, 2 İktisat, 1 Pilotaj, 1 Çocuk Gelişimi, 1 Uluslararası ilişkiler ve 1 öğrencimiz de Fizik bölümünü kazanarak büyük bir başarıya imza atmışlardır. 1964 yılında "ÂLİM YETİŞTİRECEK BİR OKUL" şiarıyla kurulan Ankara Fen Lisesi 2018 YKS yerleştirme sonuçlarıyla adından bir kez daha bahsettirmeyi başardı.[4]

Sosyal hayat[değiştir | kaynağı değiştir]

Okulun öğrencilerinin yarıdan fazlası yatılı olduğu için okulda birçok aktivite rahatlıkla yapılabilmektedir. Ayrıca öğrenciler yalnız hayata genç yaşta atılarak büyük bir hayat tecrübesi kazanmaktadır.

Geziler: Okulda her yıl, talebe bağlı olarak İstanbul, Çanakkale, Bursa ve Ankara içi geziler düzenlenmektedir.

Turnuvalar: Her öğrenim döneminde öğretmen-öğrenci ve personelin katılımıyla basketbol, futbol, voleybol, satranç turnuvaları düzenlenmektedir.

Bahar Şenliği: Baharın gelişi okul bahçesinde türlü oyunlar, yarışmalar ve eğlenceli etkinliklerle kutlanır.

Şiir ve Tiyatro Günleri: Her dönem birkaç defa öğrencilerin düzenlediği şiir ve tiyatro günleriyle öğrenciler bütün bir yılın stresini atmaktadır.

Konferans ve Sunumlar: Okulun salonunda öğretim üyelerinin de katılımıyla yapılan konferans ve sunumlar öğrencilere daha lisedeyken bilimsel olarak bir temel kazandırmaktadır.

Konserler: Okulda bazı özel günlerde müzik kulübünün üyeleri öğrencilere yeteneklerini sergilemektedir.

Kulüpler: Okulda tamamen öğretmen tabanlı 15'e yakın kulüp çalışmalarına devam etmektedir. Bu Kulüplerden bazıları şöyledir: Kültür Edebiyat Yayın ve İletişim Kulübü, Spor Kulübü, Müzik Kulübü, Kütüphanecilik Kulübü, Gezi, Tanıtma ve Turizm Kulübü, Havacılık Kulübü, Bilim, Fen ve Teknoloji Kulübü, Tiyatro Kulübü, Çevre Koruma Kulübü, Denizcilik Kulübü, Satranç Kulübü, Fotoğrafçılık Kulübü.

Her yıl liselere giriş sınavında da ağırlıklı olarak "İlk 3'te" yer almaktadır. Nitekim 2020 LGS yerleştirme sonuçlarına göre ise en iyi 100 lise arasından 3. olmuştur.[5]

Ulaşım[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Söğütözü Metro Durağı: 134 ve 136 Çiğdem EGO Ringi
  • Kızılay Güvenpark dolmuş durakları: Çiğdem Mahallesi Dolmuşları
  • Ulus dolmuş durakları: Çiğdem Mahallesi Dolmuşları
  • Sıhhiye: Çiğdem Mahallesi Dolmuşları

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ [1]
  2. ^ [2]
  3. ^ "Arşivlenmiş kopya". 20 Haziran 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 22 Temmuz 2012. 
  4. ^ "Ankara Fen Lisesi Başarıları". 12 Ağustos 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
  5. ^ "En İyi 100 Lise Taban Puanları ve Yüzdelik Dilimleri". Tercih Koçu. 23 Ekim 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 26 Şubat 2021. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]