Ankara Fen Lisesi

Koordinatlar: 39°52′38″K 32°48′25″D / 39.87722°K 32.80694°D / 39.87722; 32.80694
Vikipedi, özgür ansiklopedi
Ankara Fen Lisesi
Harita
SloganÖrneğiz, Önderiz, Hep BİRİZ.
Kuruluş3 Nisan 1964
ÜlkeTürkiye
ŞehirAnkara
TürüFen Lisesi
MüdürSinan Dağ[1]
Müdür yardımcısıOğuzhan Önder[2]
Eğitim diliTürkçe
Yabancı dil(ler)İngilizce
Fransızca
Almanca
Öğrenci sayısı479
Öğretmen sayısı43
AdresiÇiğdem Mahallesi 1557. Sokak 100. Yıl Balgat/ÇANKAYA Posta Kodu 06530
Resmî sitesihttps://ankarafenlisesi.meb.k12.tr/
Koordinat39°52′38″K 32°48′25″D / 39.87722°K 32.80694°D / 39.87722; 32.80694

Ankara Fen Lisesi (FL), Türkiye'de bilime katkıda bulunmuş birçok mezunu bulunan Türkiye'nin ilk fen lisesidir.[3]

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Ankara Fen Lisesi, 2. Dünya Savaşı sonrasında ülkelerin içine girdiği büyük teknoloji yarışında, Türkiye'nin ortaöğretimini geliştirme girişiminin sonucu olarak kuruldu. Fen Lisesi projesi Millî Eğitim Bakanlığı, Ford Vakfı, ODTÜ ve AID (Milletler Arası Kalkınma Teşkilatı) tarafınca gerçekleştirilmiştir.[4]

Okulun ilk öğretmenlerini ODTÜ'den ve Ankara Üniversitesinden danışmanlar sınavla seçmiştir. Seçilen fen dersleri öğretmenleri özel eğitimlere tabi tutulmuş, Amerika'ya gönderilerek branşlarındaki gelişmeleri takip etmişler, ders programları hazırlamışlardır. Okul, ilk binaların yapımının ardından Ekim 1964'te eğitime açılmıştır. İlk mezunlarını 1967 yılında veren okul, 1982 yılına kadar Türkiye'nin tek fen lisesi olma unvanını korumuştur.

Mezunları yaptıkları başarılı çalışmalar sonucunda, bilim ve teknoloji alanlarında ulusal ve uluslararası ödüller almışlar, yurt içinde ve dışında önemli görevler üstlenmişlerdir.[5]

FL mezunlarının birikimlerini ülkenin ve FL'nin sosyal, bilimsel ve kültürel gelişimine katkıda bulunacak şekilde yönlendirmek; bilimsel düşünmenin ülkede yaygınlaştırılması için çaba sarf etmek amaçlarını da içeren Ankara Fen Liseliler Derneği 1989'da kurulmuştur.[6]

Konumu[değiştir | kaynağı değiştir]

Okul, ODTÜ arazisi içerisinde, Çiğdem Mahallesi'nin içinde, ormanlık bir alanda yer almaktadır. Şehir merkezine çok yakın (Kızılay'a 6 km) bir konuma sahiptir.

Okul bahçesi ve etrafı oldukça yeşil bir alandır. Okul bahçesinde okul binasının yanı sıra konferans salonu, kantin, erkek öğrenci yurdu, kız öğrenci yurdu, yemekhane, spor salonu, koşu pisti, futbol ve basketbol sahası ile lojmanlar bulunmaktadır.

Yurt odaları dört kişilik olup yurtlarda etüt odaları, TV salonu ve belletmen odaları da vardır.

Başarıları[değiştir | kaynağı değiştir]

Son yıllarda TYT/YKS ortalamalarında Türkiye genelinde ilk 3'te yer almaktadır. Ayrıca okul proje yarışmalarında da çeşitli dereceler kazanmıştır. Öğrenciler arasından aşamalı sınavlarla seçilen olimpiyat takımları ile birçok başarı elde etmektedir. Yine Ankara Fen Lisesi ODTÜ Matematik Topluluğu tarafından düzenlenen liseler arası matematik yarışmasında 3 aşama ve final yarışmalarının dördünde birden birincilik alarak Ankara birincisi olmuştur. Okul öğrencilerinin son yıllarda kazandığı birçok madalya mevcuttur.[7]

2019 YKS yerleştirme sonuçlarına göre mezunlarından 49' u Tıp fakültelerine, 33' ü Mühendislik fakültelerine, 1 Diş Hekimliği, 1 Hukuk, 1 Mütercim Tercümanlık, 2 İktisat, 1 Pilotaj, 1 Çocuk Gelişimi, 1 Uluslararası ilişkiler ve 1 öğrencimiz de Fizik bölümüne yerleşmiştir. 1964 yılında "Âlim yetiştirecek bir okul" şiarıyla kurulan Ankara Fen Lisesi 2018 YKS yerleştirme sonuçlarıyla adından bir kez daha bahsettirmeyi başardı.[8] Okul mezunlarından MIT, Caltech gibi Amerika'nın önde gelen üniversitelerinde öğretim üyesi olarak çalışanları vardır

Bilim olimpiyatları[değiştir | kaynağı değiştir]

TÜBİTAK Ulusal Bilim Olimpiyatlarında da Türkiye'de önemli dereceler almışlardır. Ankara Fen Lisesi, ulusal ve uluslararası olimpiyatlarda son yıllarda adından sıkça söz ettirmektedir. 2014 yılında uluslararası alanda Ertem Nusret Taş fizik olimpiyatında gümüş, Mahmut Esat Yıldız ise biyoloji olimpiyatında gümüş madalya almışlardır. Ulusal olimpiyatlarda da Mert Kayaalp 2013 ve 2014 yıllarında iki gümüş madalyayla bu başarıya örnek gösterilebilir.

Kültürel-Sportif[değiştir | kaynağı değiştir]

Ankara Fen Lisesi öğrencileri bilimsel alanda başarılı oldukları kadar sosyal/kültürel açıdan da üstündür. Ankara Fen lisesi öğrencileri bulundukları her platformda aldıkları derecelerle kültürel ve sportif açıdan da donanımlı olduklarını kanıtlamışlardır. Her yıl ulusal ve bölgesel basketbol, voleybol, satranç müsabakalarında birçok başarı elde etmiştir.[kaynak belirtilmeli]

Sosyal yaşam[değiştir | kaynağı değiştir]

Okul bahçesinden bir görünüm

Okulun öğrencilerinin yarıdan fazlası yatılı olduğu için okulda birçok aktivite rahatlıkla yapılabilmektedir. Ayrıca öğrenciler hayata genç yaşta atılarak büyük bir hayat tecrübesi kazanmaktadır.

Geziler: Okulda her yıl, talebe bağlı olarak İstanbul, Çanakkale, Bursa ve Ankara içi geziler düzenlenmektedir.

Turnuvalar: Her öğrenim döneminde öğretmen-öğrenci ve personelin katılımıyla basketbol, futbol, voleybol, satranç turnuvaları düzenlenmektedir.

Bahar Şenliği: Baharın gelişi okul bahçesinde türlü oyunlar, yarışmalar ve eğlenceli etkinliklerle kutlanır.

Şiir ve Tiyatro Günleri: Her dönem birkaç defa öğrencilerin düzenlediği şiir ve tiyatro günleriyle öğrenciler bütün bir yılın stresini atmaktadır.

Konferans ve Sunumlar: Okulun salonunda öğretim üyelerinin de katılımıyla yapılan konferans ve sunumlar öğrencilere daha lisedeyken bilimsel olarak bir temel kazandırmaktadır.

Konserler: Okulda bazı özel günlerde müzik kulübünün üyeleri öğrencilere yeteneklerini sergilemektedir.

Kulüpler: Okulda tamamen öğretmen tabanlı 15'e yakın kulüp çalışmalarına devam etmektedir. Bu kulüplerden bazıları şöyledir:

 • Kültür Edebiyat, Yayın ve İletişim Kulübü
 • Spor Kulübü, Müzik Kulübü, Kütüphanecilik Kulübü
 • Gezi, Tanıtma ve Turizm Kulübü
 • Havacılık Kulübü
 • Bilim, Fen ve Teknoloji Kulübü
 • Tiyatro Kulübü, Çevre Koruma Kulübü
 • Denizcilik Kulübü
 • Satranç Kulübü
 • Fotoğrafçılık Kulübü.

Ulaşım[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Söğütözü Metro Durağı: 134 ve 136 Çiğdem EGO Ringi
 • Kızılay Güvenpark dolmuş durakları: Çiğdem Mahallesi Dolmuşları
 • Ulus dolmuş durakları: Çiğdem Mahallesi Dolmuşları
 • Sıhhiye: Çiğdem Mahallesi Dolmuşları

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ "Arşivlenmiş kopya". 11 Haziran 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 11 Haziran 2020. 
 2. ^ "Arşivlenmiş kopya". 5 Temmuz 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 5 Temmuz 2020. 
 3. ^ Bal, Rıdvan (25 Aralık 2020). "TÜRKİYE'DE İLK FEN LİSESİNİN AÇILIŞ SÜRECİ, BİLİMSEL GELİŞMELER VE DEĞERLENDİRMELER". Kesit Akademi Dergisi. 6 (25): 481-496. 8 Ekim 2022 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 8 Ekim 2022. 
 4. ^ "Ankara Fen Lisesi ve Dershaneler – BThaber". 8 Ekim 2022 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 8 Ekim 2022. 
 5. ^ "Ankara Fen Liseliler". 26 Ekim 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 8 Ekim 2022. 
 6. ^ "Arşivlenmiş kopya". 20 Haziran 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 22 Temmuz 2012. 
 7. ^ "T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI ANKARA / ÇANKAYA / Ankara Fen Lisesi". ankarafenlisesi.meb.k12.tr. 8 Ekim 2022 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 8 Ekim 2022. 
 8. ^ "Ankara Fen Lisesi 2018 ÖSYS Verileri" (PDF). Ankara Fen Lisesi. 25 Ekim 2022 tarihinde kaynağından arşivlendi (PDF). Erişim tarihi: 25 Ekim 2022. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]