Çankırı Süleyman Demirel Fen Lisesi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

40°35′00″K 33°37′12″D / 40.5833333°K 33.62°D / 40.5833333; 33.62

Çankırı Süleyman Demirel Fen Lisesi
Kuruluş 1994
Ülke Türkiye
Şehir Çankırı
Türü Fen Lisesi
Müdür Nazır Şahin
Yabancı dil(ler) İngilizce Almanca
Öğrenci sayısı 390

Çankırı Süleyman Demirel Fen Lisesi, Çankırı'da bulunan ilk ve tek fen lisesidir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

1994 yılında kurulmuştur. Ankara yolu üzerindedir. Ana binanın bir kolonunda meydana gelen hasar nedeniyle; eğitim bir müddet okulun pansiyonunda, sonra da hemen bitişiğindeki Çankırı Nevzat Ayaz Sosyal Bilimler Lisesi' nin yemekhane binasının üst katındaki etüt salonlarında gerçekleştirilmiştir.Bu dönem 13 yıl kadar sürmüştür.2007 yılında temel güçlendirme çalışmaları bitirilmiştir ve 2007-2008 öğretim yılı başında okulun ana binalarına geçilmiştir.Oldukça modern olan yeni binanın eksikleri bulunmasına rağmen özellikle Mustafa Çelik, Adnan Ayvalık, Mehmet Ali Büyükbayram, Mustafa Uysan gibi öğretmenlerin ve öğrencilerin çabalarıyla gerek dış düzenleme gerek uluslararası faaliyetlerde okulumuz gelişmeye devam etmektedir. Çankırı Süleyman Demirel Fen Lisesi' nde İngilizce öğretim verilmektedir. Çankırı Süleyman Demirel Fen Lisesi 1.Grup Fen Liseleri içerisinde yer almaktadır.

Başarıları[değiştir | kaynağı değiştir]

2010 mezunları arasında tıp fakültelerine 20 öğrenci göndererek okulumuz büyük bir çıkış elde etmiştir. 2009-2010 öğretim yılları içerisinde "Hayat boyu öğrenme" adlı sloganla AB Comenius Projesi kapsamında Hollanda' daki proje ortağı lise ile çalışmıştır. Ertesi yıl ise aynı proje kapsamında İtalya'daki proje ortağı okul ile çalışma yapılmıştır..

Konumu[değiştir | kaynağı değiştir]

Ankara Caddesi üzerine konumlandırılmıştır. İnşa edildiğinde Şehir merkezine yaklaşık 2 km uzaklıkta olmasına rağmen, zamanla şehir merkezinin genişlemesi nedeniyle merkeze yaklaşmıştır. Çankırı Nevzat Ayaz Sosyal Bilimler Lisesi ve Çankırı Adliyesi ile yan yana bulunmaktadır.