İstanbul Atatürk Fen Lisesi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
İstanbul Atatürk Fen Lisesi
IAFL.jpg
Kuruluş 1982
Ülke Türkiye
Şehir Kadıköy, İstanbul
Türü Fen Lisesi
Müdür Muzaffer Güneş
Eğitim dili Türkçe
Yabancı dil(ler) İngilizce , Almanca
Resmî sitesi İstanbul Atatürk Fen Lisesi

İstanbul Atatürk Fen Lisesi (İAFL), İstanbul'un ilk, Türkiye'nin ikinci Fen Lisesi'dir. İstanbul'un Kadıköy ilçesinin Kuyubaşı semtindedir.

İstanbul Atatürk Fen Lisesi, 1982 yılında Fen Lisesi Projesi kapsamında dönemin Cumhurbaşkanı Kenan Evren’in isteği doğrultusunda kuruldu. 17. yy.'da V. Murat'a ait bir av köşkünün de [1] yer aldığı 40 dönümlük bir bahçe içinde, Marmara Üniversitesi kampüsüne komşu bir şekilde yer almaktadır. Okul binası daha önceleri İstanbul Atatürk Eğitim Enstitüsü olarak kullanılıyordu. 12 Eylül Darbesi sırasında bina ve arsa garnizon komutanlığı olarak kullanılmıştır.

İlk mezunlarını 1985’te veren okul her yıl Milli Eğitim Bakanlığının düzenlediği temel eğitimini bitiren öğrencilerin katıldığı TEOG (Temel Öğretimden Orta Öğretime Geçiş Sınavı) ile öğrenci almaktadır.

Okul marşı[değiştir | kaynağı değiştir]

Okulun marşı, ilk dönem öğrencilerinden Alper Eğmir ve Osman Teoman Turgut tarafından yazılmış, dönemin müzik öğretmeni Muzaffer Kamerli tarafından bestelenmiştir.

Eğitim[değiştir | kaynağı değiştir]

İstanbul Atatürk Fen Lisesinde eğitim 30 kişilik sınıflarda karşılıklı tartışmalarla geçer. Yatılı olan öğrenciler etüt saatlerinde çalışmalarına aralıksız devam ederler. Matematik ve Geometri okul süresince en önemli ve temel dersler olarak kabul edilir. 4 sene boyunca verilen ileri düzey eğitim sayesinde öğrencilerin ilgi duydukları fen alanında kendilerini yetiştirmelerine olanak sağlar. Yabancı dil olarak İngilizce ve Almanca dersleri okutulmaktadır. Okulun hedefi bilimsel düşünmeyi ilke edinmiş donanımlı gençler yetiştirerek ülkenin bilimsel gelişimine katkıda bulunmaktır. Öğrencilerinin Ulusal ve Uluslararası Proje Yarışmalarında, Uluslararası Bilim Olimpiyatları ve Tübitak Bilim Ödülleri'nde başarı oranı çok yüksektir.


İstanbul Atatürk Fen Lisesi, 1982 yılında Fen Lisesi projesi kapsamında Türkiye’deki ikinci fen lisesi olarak kurulmuştur. İlk mezunlarını verdiği 1985′ten bugüne mühendislikten tıbba, temel bilimlerden sosyal bilimlere Türkiye’nin yarınlarında söz sahibi olacak yetenekli, bilgili ve sosyal açıdan kendine güvenen, Atatürk ilke ve inkılaplarının takipçisi gençler yetiştiren, Türkiye'nin en gözde liselerinden biri olmuştur.
İstanbul Atatürk Fen Lisesi, Marmara Üniversitesi Göztepe Kampüsü yanında, 5.Murat’ın av korusu (av köşkü 1960’larda yıkılmıştır) olarak bilinen tarihi bir alan içinde bulunmaktadır. İstanbul Atatürk Fen Lisesi’nin amacı Türkiye’nin ihtiyacı olan bilim insanlarını, mühendis ve doktorlarını yetiştirmektir. Bu amaçla kuruluşundan günümüze hedeflerinden taviz vermeyerek, ilk çizgisini her zaman muhafaza eden okulumuz, Türk eğitim ve öğretim sahasındaki önderliğini sürdürmeyi başarmıştır. Elde edilen Uluslararası Matematik, Biyoloji, Bilgisayar ve Fizik Olimpiyatları madalyaları, sayısız TÜBİTAK ödülleri bunun birer göstergesidir.

Okul Müdürleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Mehmet Nuri YAZICI (1982 - 1985)
Abdürrahim KÖKSAL (1985 - 2003)
Akif BAŞAK (2003 - 2014)
Muzaffer GÜNEŞ (2014 -...)

Olanaklar[değiştir | kaynağı değiştir]

Okulda ikişer adet fizik, kimya ve biyoloji laboratuvarları ve kütüphane bulunmaktadır. Öğrencilerin bir kısmı okul pansiyonunda yatılı kalmaktadır. Toplu tiyatro seyirleri, okul partileri, konserler, İstanbul dışına geziler öğrenciler tarafından organize edilmektedir. 500 kişilik tiyatro salonu gerek okulun gerekse tiyatro gruplarının kullanımına açıktır. Sportif faaliyetlerde yer almak, boş zamanlarında futbol, basketbol, tenis ya da voleybol oynamak isteyen öğrenciler kapalı spor salonunu ders saatleri dışında kullanabilirler. Ayrıca okulun açık futbol ve basketbol sahaları da vardır. Okulda satranç ve GO gibi zeka oyunları için olanaklar sağlanmakla beraber akıl oyunları yarışması da yapılmaktadır.

Amatörce müzik ile ilgilenen öğrenciler okulun müzik odasından faydalanabilir. Okulun çeşitli yarışmalara katılan müzik grubu yanında müzik öğretmeni eşliğinde Türk Sanat Müziği ve Türk Halk Müziği koroları kurulmuştur.

Seyfi Teoman Kısa Film Yarışması[değiştir | kaynağı değiştir]

2017 yılından beri, Atatürk Fen Lisesi'nden 1995 senesinde mezun olan odullu film yonetmeni Seyfi Teoman anısına, İstanbul Liseler Arası Seyfi Teoman Kısa Film Yarışması, Atatürk Fen Lisesi öğrencileri tarafından düzenlenir.[2][3][4]

Mezunlar[değiştir | kaynağı değiştir]

İafl on cephe.jpg

Çoğu konusunda uzman bilim insanı olmak üzere, üç bin kişiyi aşan İAFL mezunu bulunmaktadır. Her yıl sonbaharda AFLİM (İstanbul Atatürk Fen Lisesi Mezunları Derneği)[5] tarafından organize edilen Mangal Günü yapılır.[6][7][8]. Ek olarak, her sene Ocak ayının başında Atatürk Fen Lisesi mezunları, AFLIM'in düzenlediği Yılbaşı Yemeği'nde bir araya gelirler [9].

AFLİM, 2016 yılından beri Atatürk Fen Lisesi öğrencilerine ve üniversitede okumaya devam eden mezunlarına burs imkâni sağlamaktadır [10]. Bunun dışında mezunlar ve öğrenciler arasında köprü olarak, öğrenciler icin Meslek Tanıtım Günleri, seminerler düzenler; staj ve iş imkânları için gereken bağlantıları sağlar.

Bilim Dünyası[değiştir | kaynağı değiştir]
Edebiyat ve Sanat[değiştir | kaynağı değiştir]
  • Sükun Ünal Işıtan (1985 mezunu) Ankara Devlet Tiyatrosu, sanatçı
  • Serdar Öztop (1986 mezunu) Müzisyen. Bulutsuzluk özlemi üyesi, elektrogitarist.
  • Gürkan Haydar Kılıçarslan (1986 mezunu) Düşünür ve yazar.
  • Erdem Taylan (1986 mezunu) Pixar ve San Fransisco Academy of Art. Bilgisayar destekli grafik tasarımı.
  • Esra Türkekul (1986 mezunu), yazar
  • Özge Samancı (1991 mezunu) University of California at Berkeley, Uygulamalı sanat
İş Dünyası ve Medya[değiştir | kaynağı değiştir]
  • Umut Aydın (1985 mezunu) ORTANA Şirketi kurucusu ve müdürü
  • Murat Kosova (1986 mezunu) NTV spor spikeri

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]