Trabzon Yomra Fen Lisesi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Trabzon Yomra Fen Lisesi
Tyfl.jpg
Kuruluş 1989
Ülke Türkiye
Şehir Yomra, Trabzon
Türü Fen Lisesi
Eğitim dili Türkçe
Yabancı dil(ler) İngilizce
Öğrenci sayısı 454
Resmî sitesi www.tyfl.k12.tr

Trabzon Yomra Fen Lisesi (TYFL) 21 Şubat 1989 yılında kuruldu. Kurulduğunda adı Trabzon Fen Lisesi idi.

Trabzon (şehir)’da eğitim ve öğretime açılması planlanan Trabzon Fen Lisesi, Trabzon Belediye sınırları içerisinde kendisine tahsis edilecek bina bulunamadığından Yomra ilçesinde, Yomra Lisesi için Türkiye Cumhuriyeti Millî Eğitim Bakanlığı’nca yaptırılan ve inşaatı bitmiş olan lise binası, Trabzon Valiliği Millî Eğitim Müdürlüğü’nce Trabzon Fen Lisesi’ne tahsis edildi.

1990 yılında Lise Yomra ilçesinde olması nedeniyle Trabzon Fen Lisesi’nin isminin Trabzon Yomra Fen Lisesi olarak değiştirilmesi teklifi, Millî Eğitim Bakanlığınca uygun görülerek lisenin adı Trabzon Yomra Fen Lisesi olarak değiştirildi.

1989-1990 eğitim-öğretim yılında açılan liseye 95 öğrenci kaydını yaptırmış ve 4 (dört) sınıf teşekkül ettirilmiştir. Öğrencilerin barınma ve diğer sosyal ihtiyaçları, okul bünyesinde yapılan tadilatla karşılanmaya çalışılmış, 1990-1991 eğitim-öğretim yılında öğrenci pansiyonun da hizmete açılmasıyla öğrencilerin bu ihtiyaçları büyük ölçüde giderildi. 1998 yılında ilave hizmet ve pansiyon binasının yapımına başlanmış ve bu bina da 2001-2002 eğitim- öğretim yılının ikinci döneminde hizmet vermeye başlamıştır.

Necmettin Ali BULUTOĞLU Affan Kitapçıoğlu Lisesi Baş Müdür Yardımcı iken, TYFL’nin kurucu müdürü olmuştur. 2002-2003 Eğitim-Öğretim yılında emekliye ayrılmıştır. Okul, çok kısa süre içerisinde güçlü bir eğitim-öğretim kadrosu oluşturmuş,değerli öğretmenleri sayesinde elde ettiği başarılarla sadece Trabzon’un değil bütün Türkiye’nin gururu olmayı başarmıştır.

Başarılar[değiştir | kaynağı değiştir]

TYFL öğrencilerinden Murat KAYA 1996 Yılı ÖSS birincisi olarak sayısal,sözel ve eşit ağırlıklı puan dallarında TÜRKİYE ŞAMPİYONU olmuştur.

Halil GÖKOĞLU, Avrupa Genç Çevre Araştırmacıları Proje Yarışmasında Almanya’da 22 Kasım 1992 tarihinde MANSİYON kazanmıştır,

1997 tarihinde yapılan proje yarışmasında JÜRİ ÖZEL ÖDÜLÜ’ nü almışlardır. 1998-1999 eğitim-öğretim yılında Henry FORD Vakfı’ nın düzenlediği proje yarışmasında TYFL öğrencilerinden Esra SİPAHİ ile Beray HACIAHMETOĞLU yüzlerce proje arasında seçilerek önce ilk 10 arasında yer almış, daha sonra da MANSİYON’a layık görülmüşlerdir.

Damla ALTINTAŞ: 10-14 Mart 2004 tarihleri arasında düzenlenen Türkiye Küçük çap Ateşli silahlar şampiyonasında Genç şampiyonlar Türkiye 1. olmuştur.

Her dönem genel yayın yönetmenliğini Halim Aytekin ERGÜL'ün yaptığı bir Bilim Kültür Dergisi olan İz Dergisi yayımlanmaktadır.

2004 ÖSS sınavında Çağrı SARIGÖZ sayısal puan TÜRKİYE 2. si olmuştur.

2004-2005 yılları arasında Halim Aytekin ERGÜL liderliğinde Samet ÇAYKARA, Koray KIYAKOĞLU ve Ozan ŞENER adlı öğrenciler okulun internet sitesi olan www.tyfl.org'u kurdular. Mezunları ve okulu bir arada tutma amacı taşıyan bu site daha sonra Türkiye Cumhuriyeti Millî Eğitim Bakanlığı'nın yönetmeliklerine göre tekrar yenilendi.

2007 ÖSS sınavında da öğrencilerini ağırlıklı olarak İstanbul ve Ankara daki tıp ve mühendislik fakültelerine yerleştirmeyi başarmıştır.

2011 LYS'de Uğur Berkay Saraç'ın Türkiye 8. olması okulun Türkiye'de uzun zaman sonra adını tekrar duyurmasını sağlamıştır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]