Albaraka Türk

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Albaraka Türk Katılım Bankası A.Ş.
Menkul değer sembolü BİST: ALK, ALBRK
Endüstri Bankacilik Sektörü (Katilim Bankaciligi)
Genel merkezi
Ümraniye, İstanbul
,
Türkiye
Kilit kişiler
Ürün Bireysel
Ticari/Kurumsal
Bölümleri Albaraka Banking Group
Alt kuruluş(lar) Katılım Emeklilik ve Hayat A.Ş.
Bereket Varlık Kiralama A.Ş.
Kredi Garanti Fonu A.Ş.
Çalışan sayısı 3.057 (2013 sonu itibarıyla)
Website http://www.albarakaturk.com.tr
Albaraka Türk Genel Müdürlük

Albaraka Türk Katılım Bankası, Türkiye'deki bir faizsiz bankacılık kuruluşudur. 1985 yılının başından itibaren hizmet vermektedir.

Albaraka Türk, câri hesaplar ve katılma hesapları aracılığıyla fon toplayan ve topladığı fonları, bireysel finansman, kurumsal finansman, finansal kiralama ve proje bazında kâr zarar ortaklığı gibi hizmetlerle tekrar ülke içi ekonomide değerlendirerek işletmenin yanında, faizsiz bankacılık uygulamasıyla çeşitli finansman ve bankacılık hizmetlerini sunan bir kuruluştur.

Albaraka Türk bireysel ve küçük işletme bankacılığında da hizmet vermektedir. 2015 sonları itibarıyle ülke geneline yayılmış 209 ve yurt dışında da (Erbil, Irak) bir şubesi ile toplam 210 şubeyle uluslararası bir katılım bankasıdır.

Türkiye'de faizsiz bankacılık alanındaki finansal kuruluşların ilki olan Albaraka Türk Katılım Bankası, 1984 senesinde kuruluşunu tamamlayarak 1985 yılı itibarıyla faaliyete geçmiştir.[1]

Albaraka Türk faaliyetlerini 5411 sayılı Bankacılık Kanunu'na tâbi olarak sürdürmektedir. Ortadoğu gruplarından Albaraka Bankacılık Grubu, İslam Kalkınma Bankası ve yerli bir sanayi grubunun ortaklığıyla kurulan Albaraka Türk'ün Mart 2016 itibarıyle ortaklık yapısında yabancı ortakların payı %65,98, yerli ortakların payı %9,20, halka açık olan pay ise %24,82'dir.[1]

Ana ortağı Albaraka Bankacılık Grubu, faaliyet gösterdiği Körfez, Ortadoğu ve Kuzey Afrika coğrafyalarında finansal ürün ve hizmet sunmaktadır. Albaraka Türk, 80 ülkede 1000'e yakın banka ile dış ticaret (ithalat, ihracat ve kambiyo) hizmetleri de vermektedir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b "Albaraka Türk - Bizi Tanıyın". 10 Mayıs 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 29 Mayıs 2014. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]