Türk Eximbank

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Türk Eximbank - diğer adı Türkiye İhracat Kredi Bankası - 21 Ağustos 1987 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan Bakanlar Kurulu Kararı ile kurulmuş, ihracatın geliştirilmesi amacı ile kredi veren bir kurumdur.

Tüm dünyada Eximbank ihraç mallarının çeşitlendirilmesi, yeni pazarlara açılmak ve ihracatta pazar payının artırılması gibi temel amaçlara hizmet eder. Türk Eximbank kredi, garanti ve sigorta işlemlerini de beraber yürütmesiyle diğer Eximbank'lardan farklıllık gösterir[kaynak belirtilmeli].

Türk Eximbank'ın temel amacı; ihracatın geliştirilmesi, ihraç edilen mal ve hizmetlerin çeşitlendirilmesi, ihraç mallarına yeni pazarlar kazandırılması, ihracatçıların uluslararası ticarette paylarının artırılması ve girişimlerinde gerekli desteğin sağlanması, ihracatçılar ile yurt dışında faaliyet gösteren müteahhitler ve yatırımcılara uluslararası piyasalarda rekabet gücü ve güvence kazandırılması, yurt dışında yapılacak yatırımlar ile ihracat maksadına yönelik yatırım malları üretim ve satışının desteklenerek teşvik edilmesidir.

Türkiye'de ihracatın kurumsallaşmış tek asli teşvik unsuru olan Türk Eximbank, bu amaca yönelik olarak ihracatçıları, ihracata yönelik üretim yapan imalatçıları ve yurt dışında faaliyet gösteren müteahhit ve girişimcileri kısa, orta ve uzun vadeli nakdi ve gayrinakdi kredi, sigorta ve garanti programları ile desteklemektedir. Türk Eximbank’ın, gelişmiş birçok ülkenin resmî destekli ihracat kredi kuruluşlarından farklı olarak kredi, garanti ve sigorta işlemlerini aynı çatı altında toplamış olması, ihracatçı firmalara verilen hizmetlerde bir bütünlük oluşturulmasına imkân tanımaktadır.

1987 yılından 2012 yılına kadar Türk Eximbank'ın genel müdürlüğü Ankara'da yer almıştır. 2012 yılında ihracat yapan firmalara daha yakın olabilmek için merkezini Ümraniye'ye taşımıştır.[1] Bankanın İstanbul, Ankara ve İzmir'de olmak toplam 3 Bölge Müdürlüğü; İstanbul Merkez Şubesi, Ankara Şubesi, İzmir Şubesi, Adana Şubesi, Antalya Şubesi, Bursa Şubesi, Çorlu Şubesi, Denizli Şubesi, Eskişehir Şubesi, Gaziantep Şubesi, Gebze Şubesi, İskenderun Şubesi, İstanbul Avrupa Yakası Şubesi, İstanbul Oda Kule Şubesi, İstanbul Maltepe Şubesi, Kayseri Şubesi, Konya Şubesi, Manisa Şubesi, Mersin Şubesi, Trabzon Şubesi olmak üzere toplam 20 Şubesi vardır. Ayrıca ticaret ve sanayi odaları içerisinde hizmet vermekte olan 12 İrtibat Ofisi mevcuttur.[2]

Türk Eximbank her gün kısa vadeli döviz ihracat kredileri için alış ve satış kur ilan etmektedir. Kredi kullandırılırken alış kuru, kredi geri ödemesinde ise satış kuru baz alınır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]