Bankalararası Kart Merkezi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Bankalararası Kart Merkezi A.Ş.
Kuruluş 1990
Genel merkezi ,
Önemli kişiler Baran Aytaş (Genel Müdür)
Bora Koç (Genel Müdür Yardımcısı)
Ürün BKM Express
Troy
Web sitesi bkm.com.tr

Bankalararası Kart Merkezi (BKM), Türkiye'de ödeme sistemleri içerisinde nakit kullanımı gerekmeksizin her türlü ödemeyi veya para transferini sağlayan veya destekleyen sistem, platform ve altyapıları oluşturmak, işletmek ve geliştirmek amacıyla çalışan, kâr amacı gütmeyen bir kurumdur. 1990 yılında 13 kamu ve özel Türk bankasının ortaklığıyla kurulmuştur.

Kredi kartı ve banka kartı uygulaması içinde bulunan bankalar arasında uygulanacak prosedürleri geliştirmek, standardizasyonu sağlamaya yönelik çalışmalar yaparak kararlar almak, Türkiye genelinde uygulamalar ile yurt içi kuralları oluşturmak, bankalar arasındaki takas ve hesaplaşmayı yürütmek, yurt dışı kuruluş ve komisyonlarla ilişkiler kurmak ve gerektiğinde üyelerini bu kuruluşlarda temsil etmek, hâlen her banka tarafından devam ettirilen işlemleri daha güvenli, süratli ve daha az maliyetli tek bir merkezden yürütmek, BKM'nin ana faaliyetleri arasındadır.

BKM ürün ve hizmetleri arasında BKM Express, Troy, En Yakın ATM, temassız ödeme işlemleri, NFC, ulaşım projeleri, POSPara, kamu tahsilat çözümleri, yurt içi takas, switch ve 3-D Secure bulunmaktadır.

BKM 2011'de başlattığı "BayBayNakit" kampanyası ile, Türkiye’de kart kullanım bilincini ön plana taşımayı hedeflemiştir. Nakit kullanımı yerine banka kartı kullanımının yer almasının topluma, çevreye, devlete, ticarete ve tüketicilere katkılarını vurgulamaktadır.

30 Nisan 2020 tarihi itibarı ile Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası hakim hissedar olmuştur.[1]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "BKM'nin kontrolü Merkez Bankası'na geçti". www.sozcu.com.tr. 1 Mayıs 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Ekim 2020. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]