İçeriğe atla

Doğuş Otomotiv

Vikipedi, özgür ansiklopedi
DOĞUŞ OTOMOTİV SERVİS VE TİCARET A.Ş.
Menkul değer sembolüDOAS
EndüstriOtomotiv endüstrisi
Genel merkezi,
Önemli kişilerEmir Ali Bilaloğlu
(Doğuş Otomotiv İcra Kurulu ve Yönetim Kurulu Başkanı )[1]
ÜrünOtomobil, Ticari Araç, Yedek Parça
SahibiDoğuş Holding
Web sitesiwww.dogusotomotiv.com.tr

Doğuş Otomotiv, Türkiye'de 1994 yılından beri faaliyet gösteren otomotiv ithalatçısı ve otomotiv distribütör ağı.

Doğuş Grubu bünyesinde yer alır. Binek araç ve hafif ticari araç, ağır vasıta, endüstriyel ve deniz motorları, soğutma sistemleri alanlarında çeşitli uluslararası markaların Türkiye temsilcisidir. 1994 yılında VW markasının ithalat ve Türkiye distribütörlüğü ile işe başlayan firma, günümüzde Volkswagen Binek Araç, Audi, SEAT, Škoda, Bentley, Lamborghini, Bugatti, Porsche, Volkswagen Ticari Araç ve Scania markalarının distribütörlüğünü yapar. İthalat ve distribütörlüğün yanı sıra yedek parça ticareti, otomotiv finansmanı, ikinci el araç ticareti sigortacılık gibi tamamlayıcı hizmet alanlarında da faaliyet göstermektedir.[2]

2007 den beri Tüv-Türk Muayene istasyonlarının işletmesini de bu şirket üstlenmiştir.

2004 yılında halka arz edilen Doğuş Otomotiv hisseleri, Borsa İstanbul’da (BİST) "DOAS. IS" kodu ile işlem görmektedir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Şirket, 1994 yılında Alman otomobil üreticisi Volkswagen AG ile distribütörlük anlaşması imzaladı. Aynı yıl Audi, 1996 yılında ise Porsche markalarının ithalatına başladı. Bu yıllarda Genoto İmalat ve Sanayi A.Ş. adı altında Scania marka kamyon ve çekiciler ile endüstriyel ve deniz motorları ile Scania şasi esaslı Irizar otobüslerinin de distribütörlüğünü yapmaya başladı. 1998 yılı sonunda kurulan ve Genoto firmasının distribütörlük yetkisini devralan Doğuş Ağır Vasıta ve Ticaret A.Ş. (DAV), Alman Krone firmasının da distribütörlüğünü üstlendi.

1999'da Doğuş Otomotiv Holding A.Ş (DOHAŞ) kuruldu ve bağımsız faaliyet gösteren tüm markalar, DOHAŞ'ın bünyesinde toplandı.

Doğuş Holding'in Çek otomobil üreticisi Škoda Auto'nun distribütörlünü yapan Yüce Auto ile ortak olarak 1997'de kurduğu Katalonya Oto'nun İspanya merkezli SEAT otomotiv şirketinin Türkiye distribütörlüğünü üstlenmesi ile Doğuş Otomotiv, Yüce Auto ile ortak olarak Skoda ve SEAT markalarında ortak olarak faaliyet göstermeye başladı.[3]

1998 yılında ikinci el araç alım-satım faaliyetlerine başlayan şirket, 2000 yılında is Volkswagen Financial Services AG ile ortak olarak Volkswagen Doğuş Tüketici Finansmanı A.Ş" yi kurdu ve tüketici finansmanı alanında çalışmaya başladı.

Doğuş Otomotiv, endüstriyel ve deniz motorları pazarında Scania Engines markasnın; soğutma sistemleri sektöründe Thermo King markasının distribütörlüğünü üstlendi. Mart 2021 itibarıyla denizcilik sektöründe satış sonrası hizmet ve yedek parça alanlarında Doğuş Marine Services adı ile faaliyet göstermeye başladı.

2021 itibarıyla Türkiye genelinde 570’den fazla[4] yetkili bayi ve servisi bulunur.

Sosyal Sorumluluk

Doğuş Otomotiv 2010 yılında Birleşmiş Milletler Küresel İlkeler Sözleşmesi'ni imzalamıştır. Şirket, toplumdaki trafik konusundaki genel sorumluluk, bilinç ve algıyı pozitif yönde artırmak amacıyla 2004 yılında “Trafik Hayattır'!” sloganıyla başlattığı sosyal sorumluluk faaliyetlerini sürdürmektedir.[5]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Şirket Genel Bilgi Formu". 18 Mayıs 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 10 Nisan 2013. 
  2. ^ "Şirket Raporu". Vakıf Yatırım, 5 Ağustos 2016. 25 Mayıs 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Mayıs 2021. 
  3. ^ "Doğuş Otomotiv" (PDF). Superbrandsturkey.com, 2005. 25 Mayıs 2021 tarihinde kaynağından (PDF) arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Mayıs 2021. 
  4. ^ "KAP". www.kap.org.tr. 1 Nisan 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 1 Nisan 2021. 
  5. ^ "KAP". www.kap.org.tr. 22 Ekim 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 1 Nisan 2021. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]