İçeriğe atla

SimCity 4

Vikipedi, özgür ansiklopedi
SimCity 4
GeliştiriciMaxis Bunu Vikiveri'de düzenleyin
YayımcılarElectronic Arts (PC)
Aspyr Media (Mac)
YapımcıMaxis
BesteciJerry Martin Bunu Vikiveri'de düzenleyin
SeriSimCity Bunu Vikiveri'de düzenleyin
MotorGenel
PlatformlarMicrosoft Windows, Mac OS X
Çıkış30 Mart 2002
TürŞehir-Kurma oyunu
ModTek oyunculu oyun Bunu Vikiveri'de düzenleyin

SimCity 4 (SC4), 2002 yılında çıkmış olan simülasyon türü bilgisayar oyunudur. Oyundaki amaç bir şehir kurup en iyi şekilde yönetmektir. Serisinin 4. oyunu olup Maxis tarafından yapılıp yayıncılığını ise EaGames üstlenmiştir. Maxis'i daha sonradan EaGames (Electronic Arts) satın almıştır.

Oyunun yapısı

[değiştir | kaynağı değiştir]

SimCity 4'te bir belediye başkanı olup şehrimizdeki simleri en iyi bir şekilde yaşatmak ve şehri altyapı yatırımlarıyla daha değerli bir şehir haline getirmek amaçtır. Oyunda geliştikçe yeni binalar ve yeni mekanlar evler dünyanın tanınan yapıtlarını da yapabilmekteyiz (Bu yapıtlar arasında Ayasofya da bulunmaktadır). Bu Serisi diğer serileri arasında büyük bir fark olup gelişme kaydetmiştir. En büyük fark kentleri parçalara ayırılabilmesi ve birleştirilebilmesi; her birinin ayrı ayrı geliştirilebilmesidir. Bölgesel oyun kavramı SimCity'nin bu serisinde başka bir boyuta ulaştı. Yeniliklerinden biri de 3 tane küçük alan büyüklüğündeki yerleri de kontrol edebilebilmesidir. En geniş alan oyunda 256 x 256 olup gerçek hayatta bu ölçü 4 km karelik bir alana eşittir.

Bu versiyonunda tek kişiye bağlı diğer şehirler de geliştirilebilmekte. Bu sayede şehirdeki nüfus da büyük oranlara çıkartılabiliyor.

SimCity 4 kullanıcılarına pek çok seçenek sunmaktadır. Ayrıca farklı konularda danışılabilecek uzmanlar da yeni sürüme eklenmiş. SC4 bireysel binaları finanse edebilmek için yeni özelllikler getirmiştir. Kamu hizmet kuruluşları için bakım masraflarına SC4'te ayarlayabilme özelliği getirilmiştir.

Bina tasarımları

[değiştir | kaynağı değiştir]

Sınırlı tasarım ilkesi SimCity 3000den beri uygulanmakta. SC4'te Reklamlar ve Oturulmaya ayrılmış olan binalar ve 20. yüzyılda bulunan bazı mimari yapılarda ödünç alınmıştır.Ayrıca bazı binalar ise San Francisco şehrindeki bazı binalardan yapılmıştır, Shell, 450 Sutter, PacBell binaları dahil. Oyundaki 3 köprüde gerçek yaşamdan esilenerek yapılmıştır, bunlar Golden Gate Köprüsü, Sydney Harbour Köprüsü ve Brooklyn Köprüsü; ayrıca Rush hour ek paketinde Tacoma Narrows köprüsü eklenmiştir. Avrupada bulunan bazı ünlü ve normal yapılarda eklenmiştir; örneğin Commerzbank Tower, bu bina Frankfurt,Almanya'da bulunmaktadır.

Şehir ekonomisi

[değiştir | kaynağı değiştir]

Oyunun senaryosu şehrin gelir - gider dengesini sağlamak üzerine kurulmuştur. Konut, ticaret, sanayi ve tarım sektörlerinden alınan vergiler asıl gelir kaynağını oluşturur. Güvenlik, eğitim, itfaiye, enerji, su, çevre, ulaşım gibi harcamalar önemli giderleri oluşturur. Bu harcamalar şehre artı değer kattığı için vergi gelirlerinin artmasını sağlar ya da örneğin şehirde eğitim oranının yükselmesi kirli sanayinin teknolojik sanayiye dönüşmesine sebep olarak sağlık harcamalarının düşmesine sebep olur.

resmî Add-On'lar

  • Yeni landmarklar, eklenenler Rockefeller Center, Brandenburg Gate, Stonehenge yapıları, ayrıca gmax'in üstüne kuralabile B.A. T (Building Architect Tool) programıyla kendi landmarklarınızı yapma imkânı sağlandı.

SimCity 4: Rush Hour

[değiştir | kaynağı değiştir]

22 Nisan 2002 tarihinde Maxis tarafından SimCity 4'e ek paket olarak çıkarmıştır. Daha ileriki tarihlerde ikisi birleştirerek Simcity 4 Deluxe Edition yapıldı. 25 Ağustos 2002 tarihinde Aspyr Media tarafından oyun Mac OS işletim sistemine çıkarıldı; daha sonraları 17 Eylül 2002 tarihinde ise Rush hour ekpaketi Mac OS için çıkarıldı. Rush Hour'da birkaç çeşit yol ve taşıma ile ilgili bazı eklemeler oldu.

Oyun içi bir ekran görüntüsü
  • Avenue'ler (Bulvar), yolların iki kat daha çok kapasiteli çalışmasını sağlar. Bu sayede diğer yolların trafiğini hafiflettiği gibi hız limitinin artmasını sağlıyor.
  • Tek Yönlü Yol (One-way roads), standart yollarla aynı kapasitede olmasına rağmen trafik tek yönde çalışmaktadır.
  • Ground-level Highways ise normal yolları otobanlara bağlayan yol tipidir.
  • Monorail trenlerin yukarıda olanlarıdır.
  • Elevated rails metroların yer üstüne çıkmasını sağlar.
  • Trafikten para kazanmak ister iseniz Tollbooth (Paralı Geçiş Gişesi) yapınız ama dikkatli olun bunların bulunduğu yerde her daim trafik olur.Gerçek yaşamda da böyledir.Eğer bunu köprüye kurduysanız feribot koymanız toolboth'dan zarar yapmanıza neden olur.
  • Feribot ise hem yaya ve hem araçları deniz yoluyla taşımamızı sağlar. hem de maliyetleri ucuzdur.
  • Yollar için daha geniş köprüler ve raylar bulunmaktadır.

Diğer yeni bir özellik ise U-Drive bu özellik sayesinde şehirde bulunan araçları ister görev isterse serbest modda sürme keyfine varıyoruz. Görevlerden bazılar ise İtfaiye aracı ile ağaçta kalan kedi kurtabilir veya sevgi sözlerini bulutlara yazabiliriz ister kötülük yaparak uçakla gizli şifreler verebiliriz.

Dış bağlantılar

[değiştir | kaynağı değiştir]