Blade II

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Blade II
Blade II film posteri
Yönetmen Guillermo del Toro
Senarist Senaryo:
David S. Goyer
Çizgi roman:
Marv Wolfman
Gene Colan
Oyuncular Wesley Snipes
Kris Kristofferson
Ron Perlman
Thomas Kretschmann
Leonor Varela
Danny John-Jules
Luke Goss
Müzik Marco Beltrami
Görüntü yönetmeni Gabriel Beristain
Kurgu Peter Amundson
Dağıtıcı New Line Cinema
Türü Aksiyon
Yapım yılı 2001, ABD
Çıkış tarih(ler)i 22 Mart 2002 (ABD)
23 Ağustos 2002 (Türkiye)
Süre 117 dakika
Dil İngilizce
Bütçe 55 milyon $ (tahmini)
Hasılat 150 milyon $ (dünya çapında)
Önceki film Blade
Devam filmi Blade: Trinity

Blade II; 2001 ABD yapımı, yönetmenliğini Guillermo del Toro'nun üstlendiği süper kahraman - korku filmi. Başrolünde Wesley Snipes'ın yer aldığı film, Marvel Comics'in Blade karakterini temel alır. Blade serisinin Blade'den sonra ve Blade: Trinity'den önce gelen ikinci filmidir.

Konusu[değiştir | kaynağı değiştir]

Decaon Frost'u yok ettikten sonra, Blade eski dost ve babası gibi gördüğü Whistler'ı aramaya başlar onu bulmak için ülke ülke gezerek ve en nefret ettiği vampirleri yok ederek Whistler'ın izini sürmektedir, ve sonunda Whistler'ı bulur ve onu eve geri götürür. Whistler Blade'in en nefret ettiği bir şeye dönüştürülmüştür yani bir vampire, Blade onu iyileştirmek için bir serum enjekte eder ve sabaha karşı Whistler'ı gün ışığına çıkarmaya karar verir, sabaha karşı panjurları açar ve Blade Whistler'ı iyileştirmeyi başarmıştı.

Blade ve Whistler neler olup bittiğini konuşurken atölye saldırıya uğrar ve bütün güvenlik sistemi kilitlenir. Müthiş bir aksiyonun ardından gelen kişilerin vampirlerin olduğu ve Blade'e bir ateşkes antlaşması için geldiklerini söylerler. Blade bunu kabul eder çünkü ona göre "dostunu yakınında tut, düşmanını ise dostundan daha yakın tut" ilkesi geçerlidir. Vampirlerin yeni yüzü ve lideri Eli Damaskinos Blade yeni bir vampir virüsünün türediğini ve bu türün sadece insan kanıyla beslenmekle kalmayıp aynı zamanda vampirlerin de kanıyla da beslenmektedir. Blade bunun ilk başta vampirlere de zarar verdiğini düşünse de, bu virüsün ısırdığı kişiler insan veya vampir olsa da kısa bir zaman içerisinde ısırılan vampirler bu virüse dönüşmektedir ve bu virüsü yok etmek için, Blade vampirlerle anlaşır ve vampirlerin kendisini öldürmesi için 2 yıl eğittikleri bir tim'i, Blade'in bu virüsü taşıyıcısı olan Jared Nomak'ı yok etmesi için komutasına verilir.

Oyuncular[değiştir | kaynağı değiştir]

Aktör Rolü Notlar
Wesley Snipes Blade Yarı insan yarı Vampir'dir.
Kris Kristofferson Abraham Whistler
Ron Perlman Reinhardt
Leonor Varela Nyssa Damaskinos
Norman Reedus Scud
Thomas Kretschmann Eli Damaskinos
Luke Goss Jared Nomak DNA'sı Değiştirilmiş Vampir'dir
Matt Schulze Chupa
Danny John-Jules Asad
Donnie Yen Kar Adam
Karel Roden Karl Kounen
Marit Velle Kile Verlaine
Daz Crawford Lighthammer
Tony Curran Priest
Santiago Segura Rush
Chris Hay Reaper