İçeriğe atla

X-Men Başlangıç: Wolverine

Vikipedi, özgür ansiklopedi
X-Men Başlangıç: Wolverine
X-Men Origins: Wolverine
Film afişi
YönetmenGavin Hood
YapımcıHugh Jackman
Lauren Shuler Donner
Ralph Winter
Avi Arad
SenaristDavid Benioff
OyuncularHugh Jackman
Liev Schreiber
Danny Huston
MüzikHarry Gregson-Williams
Görüntü yönetmeniDonald McAlpine
KurguNicolas De Toth
Dağıtıcı20th Century Fox
CinsiSinema filmi
RenkRenkli
Çıkış tarih(ler)i1 Mayıs 2009
Süre107 dakika
Ülke ABD
Dilİngilizce
Bütçe150.000.000 $[1]
Hasılat373.062.569 $[2]
Önceki filmX-Men: Son Direniş
Devam filmiX-Men: Birinci Sınıf

X-Men Başlangıç: Wolverine (Özgün adı: X-Men Origins: Wolverine), Marvel Comics'in kurgusal karakteri Wolverine'den uyarlanan 2009 yapımı süper kahraman filmidir. Gavin Hood tarafından yönetilen filmin başrolünde Hugh Jackman rol almıştır. X-Men üçlemesine çekilen bir ön hikâye niteliğindedir. Çekimler çoğunlukla Avustralya ve Yeni Zelanda'da gerçekleştirilmiştir.

Konusu[değiştir | kaynağı değiştir]

Logan ve Victor Creed kardeştirler. Logan, ağabeyi Victor gibi özel gücünü keşfettikten sonra evden kaçarlar ve birbirlerini kollayarak büyürler. 1800'lü yıllarda doğan kardeşler ölümsüz olduklarından günümüze gelene dek birlikte sayısız savaşa katılmışlardır. Amerikan ordusundan William Stryker ikisine mutantlardan bir ekip kurduğunu ve kendisine katılmalarını söyler. Kabul ederler. Stryker bir maddenin peşindedir. Bir görev sonrasında sivil halktan birini öldürmeye kalkan Victor a engel olan Logan ekipten ayrılır. Logan odunculuk yapmaktadır ve sevdiği kadınla sakin bir yaşam sürmektedir. Victor eski ekip arkadaşlarından birini öldürür. Stryker Logan a gelip tekrar ona ihtiyacı olduğunu söyler. Logan kabul etmez. Victor Logan'ın sevgilisine saldırır ve öldürmüş gibi yapıp William Stryker'a getirir. Wolverine çok sinirlenir ve intikam almak için Stryker'ın teklifini kabul eder. Önceden aradıkları madde olan adamantiyumu Logan'ın bedenine enjekte ederler. Stryker doktorlara zihnini silmelerini söyleyince baygın olan Wolverine bunu duyar ve onlara saldırır. Logan kaçar ve yaşlı bir çiftin evine sığınır. Çift ona çok iyi davranır ancak Stryker'ın adamları eve saldırır ve yaşlı çifti öldürür. Logan peşlerine düşer. Adamları yakalar ve öldürür. Stryker mutantları yakalayıp tutsak etmektedir. Süper mutantı yaratarak ve onu kontrol ederek diğer mutantları öldürmeyi planlamaktadır. Stryker'ın yerini öğrenmek için eski ekip arkadaşlarını bulur. Takip onu Gambit'e götürür. Gambit Stryker'ın adasında tutsak kalmıştır. Bu sırada Sabretooth gelir ve Logan'a saldırır. Dövüşürlerken Gambit, Logan onun peşinde olduğunu sanarak kavga ederler ve Sabretooth kaçar. Gambit Wolverine'yi adaya götürür. Stryker Logan'ın sevgilisi Kayla’nın ölmediğini söyler. Kayla gelir ve kız kardeşinin hayatını kurtarmak için yalan söyledim der. Sabretooth gelir ve dövüşürler. Logan onu yener ama öldürmez. Oradan ayrılacağı zaman Wade Wilson Deadpool klonu olarak gelir. Kavga ederler. Deadpool klonu üstün gelirken Sabretooth gelir ve Logan a yardım eder. Birlikte Deadpool klonunu yenerler. Stryker Logan'ı adamantiyum mermi ile vurur. Logan mermileri dışarı atar ama hafızasını kaybeder.

Yapım[değiştir | kaynağı değiştir]

Geliştirme[değiştir | kaynağı değiştir]

X-Men serisi sonladığı zaman yapımcılar, her karaktere ayrı bir film yapmaya karar vermiştir. Bu uzun vadeli projeye göre ilk çekilecek film, Magneto'nunki olacaktı. Ancak Magneto'nun yeteri kadar popüler olmadığına ve ilk film için daha güçlü bir karaktere ihtiyaç olduğunu düşünen yapımcılar, Wolverine'nin filmini çekmekte karar almıştır.

David Benioff, 2004 yılının Ekim ayında senaryoyu yazması için görevlendirilene kadar proje ile yaklaşık üç yıl boyunca ilgilenmiştir. Benioff senaryoyu yazmaya hazırlanırken, Barry Windsor-Smith'in "Weapon X" hikâyesini tekrar okudu, ek olarak da Chris Claremont ve Frank Miller'ın 1982 yılındaki sınırlı serisindeki karakterleri gözden geçirmiştir. Jackman, senaryonun yazılmasında Benioff'a yardım etmiştir. Benioff "daha karanlık ve acımasız bir hikâye" yazmayı istedi. Bunun R sınıflandırmasında bir film olacağını düşünüyordu. Jackman R sınıfı bir film yapmaya ihtiyaçları olmadığını söyledi. Ryan Reynolds ve David S. Goyer, 2003 yılında New Line Cinema'da Deadpool'u geliştirmeye başladı. Ancak Blade Trinity'ye odaklanılması ve düşünülen yan ürün filmi yüzünden askıya alındı. Benioff, Jackman'ın komutuyla karakteri eğlenceli olacak bir şekilde senaryoya aktardı, ancak bazı özellikleri sabit kaldı. Gambit de yapımcıların önceki X-Men filmlerine koymak istediği bir karakterdi. Jackman, Gambit'te Wolverine'nin bazı özelliklerinin olduğa inandığı için onu sevdi. Jackman, orijinal üçlemedeki Wolverine ve Pyro'nun hikâyesinin geçmişini de yansıtmak istedi. David Ayer senaryoya katkıda bulundu. Benioff ilk taslağı 2006 yılının Ekim ayında bitirdi. 2007'de Avustralya filminin çekimlerine başlamayı planlayan Jackman, Wolverine'nin çekimlerinin bir yıldan erken bir sürede başlayacağını açıkladı. Amerikan Senaristler Grevi başlamadan önce, James Vanderbilt ve Scott Silver senaryoyu son dakikada yeniden yazdı.

Filmi yönetmesi için Gavin Hood ile anlaşılmadan önce, X-Men ve X2 filmlerinin yönetmeni Bryan Singer ile X-Men: Son Direniş filminin yönetmeni Brett Ratner proje için düşünüldü. Alexandre Aja ve Len Wiseman da yönetmenlik için düşünüldü. Son Direniş'i yönetmesi için görüşülen Zack Snyder bu film yerine Watchmen'i yönetmeyi tercih etti. Tsotsi'nin ana karakteri ve Wolverine arasından ortak bir nokta gören Jackman, filmi yönetmesi için Gavin Hood ile görüştü. Hood, Jackman'a bunun yönetmek isteyeceği türde bir film olmadığını söyledi. Ardından konuyu tartıştılar ve Hood teklifi kabul etti. Hood konu hakkında "Bayraktarlığını ana akım sinemanın yaptığı, ki bence yanlış, bir şey var. Bu basitçe dünyanın iyi - kötü çatışmasından ibaret olduğu fikri... Benim ilgimi daha çok karakterler arasındaki çatışmalar çekiyor. Ama burada kendisinin oldukça bilincinde olan bir süper kahraman var. Bu yüzden de ilgilendiğim konuları alıp işe yarayan bir şekilde daha büyük bir ölçekte yapabileceğimi düşündüm" diye konuştu. Hood önceki filmleri seviyordu, ancak bu filmin onlardan daha farklı bir his vermesini istedi. 20th Century Fox, Ekim ayında filmin gösterim tarihinin 1 Mayıs 2009 olduğunu duyurdu.

Çekimler[değiştir | kaynağı değiştir]

Ön çekimler 2007'nin sonlarında, Sydney'deki Fox Studios Australia'da başladı. Principal photography 18 Ocak 2008 tarihinde Yeni Zelanda'da başladı. Dunedin de mekanlar arasındaydı, Queenstown Bölge Konseyi, Fox'u yerel bir buz pateni pistine patlayıcı madde saklamak ile suçladı. Fox, patlayıcıları başka bölgelere götürdü. Patlayıcılar, dört kamera ile çekilen Hudson Çiftliği sahnesinde kullanıldı. Jackman ve Palermo'nun şirketi Woz Productions, belediye ile çevre dostu olacaklarına dair söz vererek anlaştı. Çekimlere Fox ve New Orleans, Louisiana'da devam edildi. Cockatoo Island, Stryker'ın tesisi olarak kullanıldı. Filmin yapımı Sydney'in ekonomisine 60 milyon dolarlık katkı sağladı. Principal photography, 23 Mayıs'ta sonlandırıldı. İkinci ünite filmin çekimlerine 23 Mart'a kadar devam etti. Hodd ve Fox filmin yönetimi üzerinde tartıştı. University of British Columbia'daki çekimler filme dahil edildi.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Tourtellotte, Bob (4 Mayıs 2008). ""Wolverine" slashes rivals in debut". Reuters. 29 Ekim 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 24 Mayıs 2009. 
  2. ^ "X-Men Origins: Wolverine (2009)". Box Office Mojo. 5 Haziran 2009 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 26 Ağustos 2009.