"Lebensraum" sayfasının sürümleri arasındaki fark

Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
k
Bot v3: Kaynak ve içerik düzenleme (hata bildir)
k (→‎Kaynakça: düzeltme)
k (Bot v3: Kaynak ve içerik düzenleme (hata bildir))
 
=== Friedrich Ratzel'in çalışmaları ===
[[Dosya:Friedrich Ratzel.jpg|thumbküçükresim|Friedrich Ratzel]]
19. yüzyılın önemli coğrafyacılarından olan Friedrich Ratzel’in ilmî araştırmaları, coğrafya ilminin yeni dallarının temellerini oluşturdu. İnsanın hayat ilişkilerine çevrenin yaptığı etkiyi araştırmalarının merkezine koymakla doğa ve toplum bilimleri ile coğrafya arasında bir bağ oluşmasını sağlayan ilk coğrafyacıdır. Biyolojik, tarihî ve antropolojik olaylara özel ilgi gösteren Ratzel, [[Charles Darwin]]’den çok güçlü biçimde etkilendi. Antropocoğrafya ve siyâsî coğrafyanın kurucusudur. “Deutschen Kolonialverein (Alman Kolonyal Derneği)”, “Altdeutschen Verband (Eski Alman Birliği)” ve “Deutschen Flottenverein (Alman Bahriye Derneği)” gibi siyâsî cemiyetlerin üyesi olması, siyâsî açıdan büyük etkiye sahip ve Almanya’nın emperyalist büyük güç olmasını talep eden ve bu yolda çaba gösteren cemiyetlerde faaliyet gösterdiği anlamındadır. Coğrafî ortamla devlet sistemi arasındaki ilişkileri göstermeye çalıştı, beşerî olayların yayılma alanlarını araştırmak ve bu alanları yeryüzü organizmasını meydana getiren şeylerden sûni bir şekilde ayırmamak gereği üstünde durdu. Bazı milletleri genişlemeye ve hâkimiyet kurmaya sürükleyen “mekân” (Raum) duygusunu tanımlamaya çalıştı.
 
 
== Nasyonal Sosyalizm Dönemi (1933-1945) ==
[[Dosya:Grossdeutsches Reich NS Administration 1944.png|thumbküçükresim|350px|Tarihsel ''Lebensraum'' politikasının doruk noktası, ''Großdeutsches Reich'' yani Büyük Alman İmparatorluğu'nun en geniş sınırları (1944)]]
Almanya'da 30 Ocak 1933 tarihinde [[Adolf Hitler]] liderliğindeki [[Nasyonal Sosyalist Alman İşçi Partisi]]'nin iktidara gelmesiyle birlikte 1919-1933 yılları arasında sürmüş olan, siyasî karışıklıklarla ve [[Versay Antlaşması]]'nın getirdiği askerî ve ekonomik sınırlamalarla geçen [[Weimar Cumhuriyeti]] Dönemi sona ermiş oldu. Hitler, iktidara geldiği ilk zamanlardan itibaren, Versay'ın Almanya'ya dayattığı tüm kısıtlamaları ihlal ederek pek çok değişiklik yaptı. Ekonomik düzen sağlandı, işsizlik azaltıldı, sadece sınırlı sayıda askerî teçhizat üretimine izin verilen eski ordu terhis edilerek yerine tam teçhizatlı, döneminin en moderni sayılabilecek çok güçlü bir ordu kuruldu. Hitler, ülke içindeki sıkıntıların giderilmesinden sonra, yıllar önce Landsberg Hapishanesi'nde yazdığı Kavgam kitabında belirttiği bir diğer mesele olan ''yaşam alanı'' konusu için faaliyete başladı. Hitler ve onun idaresindeki nasyonal sosyalist rejimin etnik milliyetçiliğe dayanan [[irredantizm|irredantist]] ideolojisi gereğince, Alman azınlıkların yaşadığı bölgelerle beraber bir Alman devleti olan [[Avusturya]], yeniden "Büyük Almanya" sınırlarının içerisine dahil edilmeliydi. Nasyonal Sosyalist Almanya bu amaçla ilk olarak 1938'de Avusturya'yı ilhak etti. İlhak sırasında Avusturyalılar, Avusturya'ya giren Alman askerlerini büyük bir sevinçle karşıladılar.
 
893.331

değişiklik

Gezinti menüsü