İçeriğe atla

Sad Suresi: Revizyonlar arasındaki fark

düzenleme özeti yok
k (124.123.52.143 tarafından yapılan değişiklikler geri alınarak, Başkal tarafından değiştirilmiş önceki sürüm geri getirildi.)
Etiket: Geri döndürme
Değişiklik özeti yok
{{kaynaksız|tarih=eylül 2016}}
{{Sure bilgi kutusu
|arapçası=سورة ص
}}
 
'''Sad Suresi''' ([[Arapça]]: '''سورة ص '''), [[Kur'an-ı Kerim]]'in 38. suresi.<ref>https://islamansiklopedisi.org.tr/sad-suresi</ref> Sure 88 ayetten oluşur.<ref>https://kuran-ikerim.org/meal/diyanet/sad-suresi</ref>
 
[[Mekke]] döneminde indirildiğine inanılmaktadır. 88 ayettir. Sure, adınıismini birinci ayettekiayettindeki “[[Sad]]” harfinden almıştır.<ref>https://kuran.diyanet.gov.tr/tefsir/sure/38-sad-suresi</ref> [[Mekke]] döneminde indirildiğine inanılmaktadır. Surede başlıca, [[Allah]]’ın birliği, paganların inkarları ve sapıklıkları sebebiyle azabı hak etmiş oldukları, [[Davud]], [[Süleyman]], [[Eyyüb]], [[İbrahim]], [[İshak]], [[İsmail]], [[el-Yesa’]] ve [[Zülkifl]] Peygamberlerin kıssaları, Davut Peygamber’in hakemliği ve [[Muhammed]]'in temel görevi konu edilmektedir.
 
Sad suresi 10. ve 32 ayetlerinin mealleri, aslında Arapçasında hiçbir karışıklığa meydan vermeyecek net ve basit ifadeler yer aldığı halde, meal konusuna keyfi yaklaşımlara örnek olarak verilebilecek türden, birbirleriyle tamamen zıt anlamlara gelen meallerin görülebildiği örneklerdendir. Bu meallerde 10 ayette istifhâm-ı inkârî görmezden gelinmekte, 32 ayette ise [[Süleyman]] peygambere yakıştırılamayan bir ifade yer almaktadır.
15.450

düzenleme