Ötücü kuşlar

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Ötücü kuşlar
Yaşadığı dönem aralığı: 52,5-0 myö
Wasatchian-Günümüz 
Sağ üst köşeden saat yönünde: Cinnyris osea, mavi alakarga (Cyanocitta cristata), bayağı serçe (Passer domesticus), büyük baştankara (Parus major), başlıklı karga (Corvus cornix), Ploceus velatus
Malurus coronatus şakıması
Biyolojik sınıflandırma Bu sınıflandırmayı düzenle
Âlem: Animalia
Şube: Chordata
Sınıf: Aves
Takım: Passeriformes
Linnaeus, 1758[1]
Alt takımlar
Çeşitlilik
Yaklaşık 140 familya, 6.500 tür
Ötücü kuşlar takımından, Sarımsı sinekkapan (Empidonax flavescens)
Brezilya, Peru, Ekvador, Kolombiya, Panama, Kosta Rika, Nikaragua ve Honduras'ta bulunan iki renkli karınca kuşu (Gymnopithys leucaspis)

Ötücü kuşlar (Passeriformes), kuşlar (Aves) sınıfından özel ses yapılarına sahip çok sayıda kuş türünü içeren takım. Oldukça kalabalık olan bu takımda 60'ın üzerinde aile bulunur. Ses kutuları çok iyi gelişmiştir. Vücut boyları, yapıları ve gagaları değişkendir. Ayak parmaklarından üçü arkaya diğerlerinden büyük olan parmak ise öne doğrudur. Genellikle ağaçlarda ve çeşitli diğer yerlerde yaptıkları yuvalarda yaşarlar. Yavrular yumurtadan çıktıkları zaman gözleri kapalıdır ve gagaları renklidir.

Passeriformes familyalarının taksonomik listesi[değiştir | kaynağı değiştir]

Acanthisitti alt takımının yaşayan iki üyesinden biri: Xenicus gilviventris

Aşağıda verilen liste birbiriyle akraba familyaları art arda veren, taksonomik sırada bir listedir. Listelenenen familyalar International Ornithologists' Union (IOC) tarafından tanınan familyalardır.[2] Sıralama ve alt takım, parvo takım ve üst familya ayrımı Carl Oliveros ile meslektaşlarının 2019 yılında yayımladıkları filogenetik analize göre yapılmıştır.[3][a] Tyranni alt takımında yeralan tüm familyalar arasındaki ilişkiler çok iyi belirlenmiş olsa da Passeri alt familyasında soyların hızlı ayrılması nedeniyle bazı ilişkiler açık değildir.[3]

Alt takım: Acanthisitti[değiştir | kaynağı değiştir]

Hydrornis guajanus
Rupicola peruvianus

Alt takım: Tyranni[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Parvo takım: Furnariida
 • Parvo takım: Tyrannida

Alt takım: Passeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Notiomystis cincta
Sericulus chrysocephalus, Ptilonorhynchidae)
 • İnfra takım: Corvides – önceden Corvida parvo takımı olarak bilinirdi.[5]
 • Üst familya: Orioloidea[b]
Bayağı çalı kuşu (Regulus regulus)
Kuzey kamışçını (Acrocephalus dumetorum)
 • İnfra takım: Passerides – önceden Passerida parvo takımı olarak bilinirdi.[5]
Mavi baştankara (Cyanistes caeruleus)
 • Parvo takım: Sylviida[e] – önceden Sylviodea üst familyası olarak bilinirdi[5]
Sitta pusilla
 • Üst familya: Locustelloidea
Catharus guttatus
Erythrura gouldiae
 • Üst familya: Aegithaloidea
Cecropis abyssinica
 • Parvo takım: Muscicapida – önceden Muscicapoidea üst familyası olarak bilinirdi[5]
Fringilla polatzeki
 • Parvo takım: Passerida – önceden Passeroidea üst familyası olarak bilinirdi.[5]
 • Üst familya: Emberizoidea[6][f]

Filojeni[değiştir | kaynağı değiştir]

Oliveros ve meslektaşlarının (2019) filogenetik analizine dayanan, yaşayan Passeriformes familyaları arasındaki ilişkiler.[3] Çalışmada tanınmayan ama IOC tarafından tanınan familyaları belirtmek için bazı son dallar yeniden adlandırılmıştır.[2] IOC'nin tanıdığı Alcippeidae ve Teretistridae familyaları bu çalışmaya dahil edilmemiştir.

Passerines
Acanthisitti

Acanthisittidae

Tyranni

Şablon:Clade hidden

Passeri

Şablon:Clade hidden


Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Notlar[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ Oliveros et al (2019), Dickinson ve Christidis tarafından 2014 yılında yayımlanan listeyi kullanır.[3][4] Oliveros et al IOC listesine dahil edilmemiş 8 familyayı listelerine dahil eder. Bu familyalar burada gösterilmemiştir. Buna karşın IOC listesinde Dickinson ve Christidis'de mevcut olmayan 15 familya vardır. Bunların 13'ünde eklenen familyaların taksonomik sıralamadaki konumu Oliveros ve meslektaşlarının analizlerine dahil olan türlerden belirlenebilir. Alcippeidae ve Teretistridae familyasından hiçbir tür Oliveros et al tarafından örneklenmediği için konumları belirsizdir.[2][3]
 2. ^ Orioloidea üst familyası içinde familyaların sıralaması belirsizdir.[3]
 3. ^ Malaconotoidea üst familyası içinde familyaların sıralaması belirsizdir.[3]
 4. ^ Corvoidea üst familyası içinde familyaların sıralaması belirsizdir.[3]
 5. ^ Familyaların sırası üst familyaların içinde çok iyi belirlenmiş olmasına karşın Locustelloidea, Sylvioidea ve Aegithaloidea üst familyalarının taksonomik sırası belrisizdir.[3]
 6. ^ Emberizoidea üst familyası içinde bazı familyaların sıralaması belirsizdir.[3]
 7. ^ Teretistridae familyası buraya geçici olarak yerleştirilmiştir. Familya Oliveros et al (2019) çalışmasına dahil edilmemiştir.[3] Dickinson ve Christidis (2014) Teretistris cinsini Incertae sedis olarak kabul eder.[7] Barker et al (2013) Teretistridae'nin Zeledoniidae ile yakın akraba olduğunu önerir.[6]

Özel[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ "ITIS". Erişim tarihi: 14 Mayıs 2022. 
 2. ^ a b c Gill, Frank; Donsker, David; Rasmussen, Pamela, (Ed.) (2020). "Family Index". IOC World Bird List Version 10.1. International Ornithologists' Union. 13 Ocak 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 26 Nisan 2020. 
 3. ^ a b c d e f g h i j k Oliveros, C.H. (2019). "Earth history and the passerine superradiation". Proceedings of the National Academy of Sciences of the United States of America. 116 (16). ss. 7916-7925. doi:10.1073/pnas.1813206116. PMC 6475423 $2. PMID 30936315. 
 4. ^ Dickinson, E.C.; Christidis, L., (Ed.) (2014). The Howard & Moore Complete Checklist of the Birds of the World. Volume 2: Passerines (4. bas.). Eastbourne, UK: Aves Press. ISBN 978-0-9568611-2-2. 
 5. ^ a b c d e Cracraft, Joel (2014). "Avian higher-level relationships and classification: passeriformes". Dickinson, E.C.; Christidis, L. (Ed.). The Howard & Moore Complete Checklist of the Birds of the World. Volume 2: Passerines (4. bas.). Eastbourne, UK: Aves Press. ss. xvii-xxxiii [xxiv]. ISBN 978-0-9568611-2-2. 
 6. ^ a b Barker, F.K.; Burns, K.J.; Klicka, J.; Lanyon, S.M.; Lovette, I.J. (2013). "Going to extremes: contrasting rates of diversification in a recent radiation of New World passerine birds". Systematic Biology. 62 (2). ss. 298-320. doi:10.1093/sysbio/sys094. PMID 23229025. 
 7. ^ Dickinson, E.C.; Christidis, L., (Ed.) (2014). The Howard & Moore Complete Checklist of the Birds of the World. Volume 2: Passerines (4. bas.). Eastbourne, UK: Aves Press. s. 358. ISBN 978-0-9568611-2-2. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]