Zosteropidae

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Zosteropidae
Silvereyepairofjuveniles.jpg
Akgöz (Zosterops lateralis), erişikin (sağda) ve genç kuşlar
Bilimsel sınıflandırma Bu sınıflandırmayı düzenle
Âlem: Animalia
Şube: Chordata
Sınıf: Aves
Takım: Passeriformes
İnfra takım: Passerides
Parvo takım: Sylviida
Üst familya: Sylvioidea
Familya: Zosteropidae
(tartışmalı)Bonaparte, 1853
Cinsler
Metne bakınız

Zosteropidae, Passeriformes takımında sınıflandırılan bir kuş familyasıdır. Familya üyeleri Sahraaltı Afrikası, Asya'nın güneyi ve doğusu ile Avustralasya'da yaşar. Hint Okyanusu'nda, Pasifik Okyanusu'nun batısında ve Gine Körfezi'nde bulunan tropikal adaların çoğunda da yaşarlar. Zosterops cinsinin yaygın dağılıma sahip üyelerinin dışında kalan türlerin çoğu adalara ya da takımadalara endemiktür.

Taksonomi ve sistematik[değiştir | kaynağı değiştir]

Morfolojik ve ekolojik olarak benzeşik olan dolayısıyla da adaptif yayılıma ve ıraksak evrime çok az maruz kalmış bu kuşlar uzun zamandır ayrı bir familya olarak kabul edilirler.

Daha önceden Meliphagidae familyasında sınıflandırılan Apalopteron cinsi genetik ve davranışsal kanıtlara dayanarak 1995 yılında bu familyaya alındı. Bu cins tipik Zosterops cinsi kuşlardan görünüş olarak çok ayrılsa da bazı Mikronezya taksonlara daha çok benzer; göz çevresindeki mükemmel olmayan beyaz halka dışında tüy örtüsü renkleri sıradışıdır.[1]

2003 yılında Alice Cibois mtDNA sitokrom b ve 12S/16S rRNA dizileme verileri üzerine olan çalışmasının sonuçlarını yayımladı. Çalışmasının sonuçlarına göre bu kuşlar, Yuhina cinsi de dahil olmak üzere muhtemelen bir klad oluşturabilir. Daha önceki moleküler çalışmalar (örn. Sibley & Ahlquist 1990, Barker et al. 2002) ile birlikte morfolojik kanıtlar sayesinde bu kuşlar Timaliidae familyasının en yakın akrabaları olarak belirlenmişti.

Yuhina cinsi ile birlikte ele alındığında bu kladın "gerçek" ötlğenlerle olan sınırları belirsiz hâle gelir. Dolayısıyla 2007'nin başındaki görüş bu frubun Timaliidae fmilyası ile "Zosteropinae" alt familyası olarak birleştirilmesiydi. Çok az sayıda tür üzerine yeni sonuçların ışığında çalışma yapıldı ve bu türlerin hemen hepsi Zosterops cinsindendi.

Cai ve meslektaşlarının 2019 yılında yayımladıkları çalışmaya dayanan filojeni:[2][3]

Pycnonotidae (160 tür)

Sylviidae (34 tür)

Paradoxornithidae (37 tür)

Zosteropidae (146 tür)

Timaliidae (56 tür)

Pellorneidae (65 tür)

Alcippeidae (10 tür)

Leiothrichidae (133 tür)

Cinsler[değiştir | kaynağı değiştir]

Familyada 13 cins içine dağılmış 146 tür bulunur:[3]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Springer, Mark S.; Higuchi, Hiroyoshi; Ueda, Keisuke; Minton, Jason; Sibley, Charles G. (1995). "Molecular Evidence That the Bonin Islands "Honeyeater" Is a White-eye". Journal of the Yamashina Institute for Ornithology. 27 (2). ss. 66-77_1. doi:10.3312/jyio1952.27.66. 
  2. ^ Cai, T.; Cibois, A.; Alström, P.; Moyle, R.G.; Kennedy, J.D.; Shao, S.; Zhang, R.; Irestedt, M.; Ericson, P.G.P.; Gelang, M.; Qu, Y.; Lei, F.; Fjeldså, J. (2019). "Near-complete phylogeny and taxonomic revision of the world's babblers (Aves: Passeriformes)". Molecular Phylogenetics and Evolution. Cilt 130. ss. 346-356. doi:10.1016/j.ympev.2018.10.010. 
  3. ^ a b Gill, Frank; Donsker, David; Rasmussen, Pamela, (Edl.) (January 2021). "ylviid babblers, parrotbills, white-eyes". IOC World Bird List Version 11.1. International Ornithologists' Union. 28 Nisan 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 17 Haziran 2021.