Mavi baştankara

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Mavi baştankara
Korunma durumu
Biyolojik sınıflandırma
Âlem: Animalia
Şube: Chordata
Sınıf: Aves
Takım: Passeriformes
(Ötücü kuşlar)
Familya: Paridae
(Baştankaragiller)
Cins: Cyanistes
(Baştankara)
Tür: C caeruleus
Cyanistes caeruleus
Linnaeus, 1758
Yuva
Yavru

Mavi baştankara (Cyanistes caeruleus), baştankaragiller (Paridae) familyasından mavi-sarı renkli küçük bir kuş türü.

Özellikleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Mavi baştankaraların 12–14 cm kanat açıklığı, 12 cm'ye varan vücut uzunluğu ve 11 g ağırlığı vardır. Kuyruk, kanat ve başın üstü mavi, alın ve yanaklar beyaz, sırt yeşil, karın ise tümüyle sarıdır. Genç üyelerde yanaklar beyaz değil sarıdır. Gerdanı ile gagası arasında gözü kapatan siyahımsı mavi ince bir bant bulunur. Ayrıca gaga ile göğüs arasında siyah bir bant vardır. Heyecanlandığı zaman, ensesindeki kısa tacı kalkar.

Dağılımı ve yaşam alanı[değiştir | kaynağı değiştir]

Mavi baştankaraya Avrupa, Asya ve kuzeybatı Afrika boyunca rastlanır. Anayurdunda baştankaralar, yaprak döken ormanlar ile park ve bahçelerde yaşar. Türkiye'de yıl boyunca bütün bölgelerde görülür.

Beslenme[değiştir | kaynağı değiştir]

Küçük böcek, örümcek, meyve ve tohumlarla beslenir. Mavi baştankaralar, ağaçlarda yiyecek arar, kışın besin kıtlığında yerde beslendiği de olur. Erkeklerin iki dişiyle yuva kurduğu kaydedilmesine rağmen tür genelinde tek eşlilik hakimdir.

Üreme[değiştir | kaynağı değiştir]

Cyanistes caeruleus
Cyanistes caeruleus

Yumurtlama zamanı tırtılların bolluğuna göre değişir. Yuva, fincan şeklindedir, yosun ve ottan yapılır, saç, tüy ve yünle ile etrafı iyice sarılır. Bir ağaç veya duvardaki bir delikte yuva kurar. Dişi yuvaya Nisan'da 7-13 adet yumurta bırakır. 12-16 gün boyunca kuluçkaya yatar ve bu süre boyunca erkek onu yuvada besler. Yumurtadan çıkan yavrular her iki ebeveyn tarafından beslenir. Bazen bir yılda iki defa yuva kurdukları görülür.

Ötüşü[değiştir | kaynağı değiştir]

Ötüşü tek parçalı ve cıvıltılıdır. Gezinirken seeseedu ve cherrrr errri gibi sesler çıkarır. Bahardaki sesi neşeli tsee tsee tsu tsuhuhu'dur.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Virtual Birds'de Mavi baştankara kuşunun kuş sesi bulunur.