Tüy örtüsü

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Bir bayağı serçenin (Passer domesticus) tüy örtüsünün yakından görünümü
Bir Passerina caerulea'nın farklı tüy örtülerini gösteren çizim. Yukarıdan aşağı doğru sırasıyla erişkin bir erkek (alternatif tüy örtüsü), erişkin olmayan bir erkek (basit tüy örtüsü) ve bir dişi (en altta kafası görünen kuş ise Passerina cyanea'dır).

Tüy örtüsü,[1] kuşların vücutlarını saran tüy katmanı ile bu tüylerin dokusu, rengi ve düzenidir. Tüy örtüsü, tür ve alt türlere, cinsiyete ve yaşa göre farklılık göstermektedir. Tür içinde de farklı renk morfları olabilir. Tüylerin yerleşimi ve düzeni rastlantısal değil, belli bir düzene uygun şekildedir.[2][3]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Mutuş, Rıfat (1992). İstanbul Yöresinde Tüketilen Tavuklarda Deri (İntegumentum Commune) ve Deri Kökenli Oluşumların Morfolojik İncelenmesi (PDF) (Doktora tezi). İstanbul: İstanbul Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Morfoloji Anabilim Dalı. s. 15. [ölü/kırık bağlantı]
  2. ^ Vinicombe, Keith; Harris, Alan; Tucker, Laurel (2014). The Helm guide to bird identification: an in-depth look at confusion species (İngilizce). Londra: Christopher Helm. s. 14. ISBN 9781408130353. 
  3. ^ Foster, Rory; Smith, Marty. "Bird Feather Types, Anatomy, Growth, Color, and Molting" (İngilizce). Veterinary & Aquatic Services Department. 9 Şubat 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 17 Mayıs 2020.