Gaga

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Akbaba gagası
Gaga ve tepelik, (Evcil Çin kazı) çiftlik hayvanına göre hayli abartılı.
İki sümsükkuşu Koklaşıyor.
Büyük Flamingo'nun gagası
Kahverengi Doğan'ın gagası

Gaga, kuşların anatomik bir dış yapısıdır. Beslenmeye ek olarak, tımar etme, temizleme, nesneleri beceriyle kullanma, avlarını öldürme, yiyecek aramada sonda etme, kur yapma ve yavrularını beslemede kullanılır.

A:Genel amaçlı (örn:Karga) B:Böcek yakalama (örn:Sinekkapan) C:Tane yeme (örn:Şakrakkuşu) D:Kozalak tohumu çıkarma (örn:Çaprazgaga) E:Balözü emme (örn:Güneşkuşu) F:Meyve yeme (örn:Tukan) G:Ağaç delme (örn:Ağaçkakan) H:Balık toplama (örn:Pelikan) I:Yüzeyden balık yakalama (örn:Makasgaga) J:Çamur karıştırma (örn:Kılıçgaga) K:Su karıştırma (örn:Aynakgaga) L:Su süzme (örn:Flamingo) M:Havadan balık yakalama (örn:Yalıçapkını) N:Dalarak balık yakalama (örn:Tarakdiş) 0:Leş yeme (örn:Akbaba) P:Avı öldürme (örn:Atmaca)

Anatomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Bazı kuşlarda gaga yapısı serttir. Ölü doku sert kabuklu yiyecekleri ve avları öldürmek için kullanılır. Diğer kuşlarda (ördek gibi) gaga yapısı hassastır ve sinir ihtiva eder. Yiyecekleri dokunarak bulmak için. Gaga kullanım dolayısıyla aşınır ve kuşun hayatı boyunca devamlı olarak gelişir. Çeneleri dişsizdir, bu nedenle gaga çiğnemek için kullanılmaz. Kuşlar yiyeceklerini yutarlar, yiyecek kursaklarında parçalanır.

Alışılmamış gagaya sahip kuşlara örnek olarak Sinek kuşu, toucan ve kaşıkgaga (spoonbill) örnektir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Gilbertson, Lance; Zoology Lab Manual; McGraw Hill Companies, New York; ISBN 0-07-237716-X (fourth edition, 1999)
  • Terres, John. K. The Audubon Society Encyclopedia of North American Birds, New York: Alfred A. Knopf, 1980. ISBN 0-394-46651-9

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]