Estrildidae

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Vikipedi:TaksokutuVikipedi:Taksokutu
Estrildidae
Kızıl başlı ispinoz (Amadina erythrocephala)
Kızıl başlı ispinoz (Amadina erythrocephala)


Bilimsel sınıflandırma
Âlem: Animalia (Hayvanlar)
Şube: Chordata (Kordalılar)
Sınıf: Aves (Kuşlar)
Takım: Passeriformes
(Ötücü kuşlar)
Alt takım: Passeri
(Öz ötücüler)
Familya: Estrildidae
Illiger, 1811
Cinsler

Metne bakınız.

Estrildidae Eski Dünya'da dönencelerde ve Avustralasya'da bulunan küçük ötücü kuşlardan oluşan bir kuş familyasıdır. Kendi başına bir familya olarak sınıflandırılabildiği gibi serçegiller (Passeridae) familyasının bir alt familyası olarak da sınıflandırılabilir.[1]

Birlikte koloni hâlinde yaşayan, kısa, kalın ama sivri uçlu gagaları olan bu kuşlar tohumlarla beslenir. Gövde yapıları birbirine benzer ve aynı doğal yaşam ortamlarında bulunurlar ancak tüy renk ve şekilleri açısından büyük farklılıklar gösterirler.

Bu familyadaki bütün kuşlar büyük kubbeli yuvalar yapar ve dişileri 5 ila 10 arası beyaz yumurta yumurtlar.

Çoğu soğuktan etkilenir ve ılık, çoğunlukla da tropik iklimlere gerek duyarlar. Ancak bazı türler Avustralya'nın güneyi gibi daha soğuk iklimlere uyum sağlamıştır.

Familya içinde en küçük tür 8,3 cm'lik boyuyla Nesocharis shelleyi türüdür. En hafif tür ise 6 g'lık ağırlığıyla Estrilda troglodytes türüdür. En büyük tür 17 cm'lik boyu ve 25 gr'lık ağırlığıyla Cava serçesi'dir (Padda oryzivora).

Cinsler ve türler[değiştir | kaynağı değiştir]

Notlar[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Christidis L, Boles WE (2008). Systematics and Taxonomy of Australian Birds. Canberra: CSIRO Publishing. s. 177. ISBN 978-0-643-06511-6.