Kuş yuvası

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
büyük kamışçının kurduğu derin fincan yuva

Bir kuş yuvası, kuşun yumurtalarını bıraktığı, kuluçkaladığı ve gençliğini yükselttiği yerdir. Her ne kadar popüler terim, kuşun kendisi tarafından yapılan belirli bir yapıya atıfta bulunsa da, Amerika nar bülbülü veya Avrasya karatavukun çimenli kupa yuvası, Montezuma oropendola'nın ya da köy dokumacısının özenle örülmüş asma yuvası - bu çok kısıtlayıcı bir tanımdır.[1] Bazı türler için yuva, kuma yapılan sığ bir çöküntüdür; diğerleri için yenilebilir kuş yuvası, kırılmış bir dalın bıraktığı düğüm deliği, toprağa kazılmış bir oyuk, ağaca açılmış bir oda, çok büyük çürüyen bir bitki örtüsü ve toprak yığını, kurutulmuş tükürükten yapılmış bir raf veya bir çamur kubbesi giriş tüneli şeklindedir. En küçük kuş yuvaları, sadece 2 cm (0,79 inç) ve 2–3 cm (0,79–1,18 inç) yüksekliğinde olabilen minik kuşlar, bazı sinek kuşlarınınkilerdir. Diğer uçta, gölgeli megapode tarafından inşa edilen bazı yuva höyükleri, çapı 11 m'den (36 ft) fazladır ve yaklaşık 5 m (16 ft) yüksekliğinde durmaktadır.[2]

Kuş türlerinin tümü yuva yapmaz. Bazı türler yumurtalarını doğrudan zemine veya kayalık çıkıntılara yatar, kuluçka asalağı ise diğer kuşların yuvalarına koyarlar, isteksiz "koruyucu ebeveynler" yavruları yetiştirme işini yapar. Yuvalar temel olarak üreme için kullanılsalar da, üreme mevsimi için tekrar kullanılabilirler ve bazı türler sadece ovalama için kullanılan özel yurt yuvaları veya horoz yuvaları (veya kış yuvaları) oluşturur.[3] Kuşların çoğu her yıl yeni bir yuva kurar, ancak bazıları eski yuvalarını tazelemektedir. Bazı kartalların büyük gözleri (veya sinirleri) birkaç yıldır kullanılmış ve yenilenmiş platform yuvalarıdır.

Çoğu türde, erkek genellikle yardımcı olmasına rağmen, dişi yuva yapısının çoğunu veya tamamını yapar. Bununla birlikte, bazı polijini türlerde, erkek yuva yapısının çoğunu veya tamamını yapar. Yuva ayrıca dokumacı kuşlarda olduğu gibi kur gösteriminin bir bölümünü de oluşturabilir. İyi yuva alanlarını seçme ve sürdürme ve yüksek kaliteli yuva oluşturma yeteneği bu türlerdeki dişiler tarafından seçilebilir.[4] Bazı türlerde, önceki yavrulardan gelen gençler, yetişkinler için yardımcı olabilirler.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]