Cape Town

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
Cape Town
Kaapstad (Afrikaans Dilinde)
iKapa (Xhosa Dilinde)
Cape Town Montage.png
Cape Town
[[{{{resmi ad}}} arması|Arma]]
Cape Town'un GÜney Afrika Cumhuriyeti içindeki konumu
Ülke Flag of South Africa.svg Güney Afrika Cumhuriyeti
Bölge West Cape
İl Cape Town
Yönetim
 - Belediye başkanı
İnternet sitesi: [1]
Cape Town limanı ve arkadaki ünlü Masa Dağı ile

Cape Town (Kap, "keyp tavn" okunur), Güney Afrika Cumhuriyeti'nin üç başkentinden biridir. Nüfusu yaklaşık 3.500.000 olup yaklaşık 500 bin - 1 milyon müslümanın yaşadığı bir şehirdir. Afrika kıtasının Avrupa'ya en uzak ucundadır. Şehirde yaklaşık 300 Türk yaşamaktadır.

Cape Town, Güney Afrika'nın en büyük şehridir. Cape town, Güney Afrika'nın tam güneybatı ucunda yer alır. Cape Town'da Afrika, Hollanda ve İngiliz kültürleri harmanlamıştır.

Tarihi[değiştir | kaynağı değiştir]

1488'de Portekizli keşifçi Bartelemeu Dias tarafından keşfedilen Cape Town, sırasıyla Boerler ve İngilizlerin eline geçti. 1652'de Güney Afrika'da kurulan ilk Avrupa yerleşimi oldu.

Güney Afrika Birliği kurulduktan sonra ülkenin yasama başkenti seçildi. 1945'ten sonra olan ırkçı Apartheid rejimi beyaz olmayanların tüm haklarını kısıtladı. 1990'da ırk ayrımcılığı bittikten sonra beyaz olmayanlar daha çok topluma çıktı ve resmi görevlere girdi.

Şehrin bir bölümü çağdaş gökdelenlerle doluyken; diğer kesimleri gecekondu mahallelerinden oluşur. Ayrıca Fransız göçmenlerin kurduğu birbirinden güzel kasabalar ve bağ evleri bulunmkatadır.

Ümit Burnu görünüm, deniz feneri, sağ taraf Atlas, sol taraf Hint okyanusu
Masa Dağı'na tırmanan teleferik.

Görülebilecek yerler[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Masa Dağı  : Cape Town'a gidip de ziyaret etmeniz gereken en öncelikli gezi yeridir. Teleferik ile masa dağına çıkılmaktadır (teleferik ücreti 4 Euro civarındadır ). Cape Town'a kuşbakışı bakmanız ve fotoğraf çekmeniz için ideal bir ortam vardır.
  • Ümit Burnu  : Cape Towna gidip de Ümit burnunu ziyaret etmemek olmaz. Buraya yaklaşık 1-1.5 saatlik araç yolculuğunun sonunda ulaşıyorsunuz. 1860 da yapılmış olan deniz fenerini ziyaret edip, ümit burnunda hatıra fotoğrafı çekmek burada yapmanız gereken aktivitelerdendir.
  • Robben Adası  : Nelson Mandelanın tutuklu kaldığı adadır. Ziyaret edecekseniz en az 3-4 saatinizi ayırmanız gerekmektedir.
  • Robben Müzesi
  • Ceomel Anıtı

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]