Bu proje sayfası yarı korumaya alınmıştır. Uygulanan süresiz korumayla, süregelen yüksek vandalizm riskine karşı önlem alınması amaçlanmıştır.

Vikipedi:Haftanın seçkin maddesi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara

Haftanın Seçkin Maddesi

Bu yıldız, Vikipedi'deki seçkin içeriği sembolize eder.

Ana Sayfa, seçkin maddelerden birinin giriş bölümünün sergilendiği bir bölüme sahiptir. Bu bölümde, okuyuculara Vikipedi'nin ürettiği en başarılı içerik örnekleri sergilenmektedir. Bu ayın Ana sayfaya çıkan seçkin madde listesi buradan görülebilir.

Maddenin ana sayfaya çıkabilmesi için seçkin madde statüsünde olması gerekmektedir (herhangi bir maddeyi aday göstermek için bkz: Vikipedi:Seçkin madde adayları). Seçkin madde statüsü alan maddeler, seçilme sıralarına göre kronolojik olarak ana sayfaya çıkarlar.

Seçkin içerik sorumluları, ana sayfaya çıkacak olan maddelerin düzeninden ve sistemin sağlıklı işleyişinden sorumludur. Konuyla ilgili bilgi almak veya herhangi bir sorun bildirmek için lütfen sorumluların sayfasına mesaj bırakın.

Kısayol:

Seçkin içerik:

Seçkin madde araçları:

İlişkili sayfalar:

Haftanın seçkin maddesi arşivi
2008: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2009: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2010: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2011: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2012: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2013: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2014: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2015: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2016: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2017: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık


Bugün 23 Ocak 2017, Pazartesi (Yılın 4. haftası); şu an saat 10:47 UTC


Bu sayfa için önbelleği boşaltınAna sayfa önbelleğini boşaltın.

Haftanın seçkin maddesi

Gay March celebrating 2005 Pride Day and Same-Sex Marriage Law in Spain.jpg
İspanya'da eşcinsel evlilik, 2004'te İspanya'nın yeni seçilen sosyalist hükûmetinin başbakanı José Luis Rodríguez Zapatero önderliğinde, eşcinsel evliliğin ve eşcinsel çiftlerin evlat edinebilmesinin yasallaştırılması için kampanya başlatması sonucunda 2005 yılında yasallaştı. Birçok tartışmadan sonra, 30 Haziran 2005'te İspanya Parlamentosu'nda eşcinsel evliliğine izin veren bir yasa hazırlandı ve 2 Temmuz 2005'te yayımlandı. 3 Temmuz 2005'te eşcinsel evlilik İspanya'da resmîleşti. İspanya nüfusunun %66'sının eşcinsel evliliğine destek vermesine rağmen, kanunun onaylanması birçok tartışmaya neden oldu. Özellikle İspanya'nın Roma Katolik Kilisesi, bu kanunun evliliğin anlamını zedelediği düşüncesiyle eleştirerek kanuna karşı çıktı. Diğer bazı örgütler de, lezbiyen ve geylerin evlat edinmeleri olasılığıyla ilgili kaygılarını dile getirdi. Kanunu desteklemek ve kanuna karşı çıkmak amacıyla yapılan gösterilere İspanya'nın bütün bölgelerinden binlerce kişi katıldı. Kanunun kabul edilmesinden sonra İspanya'nın muhafazakâr Halk Partisi, kanunu İspanya'nın Anayasa Mahkemesi'ne taşıdı. Kanunun uygulandığı ilk yıl boyunca yaklaşık 4.500 eşcinsel çift evlendi. Kanunun çıkarılmasından kısa bir süre sonra, İspanyol olmayan ve kendi ülkeleri eşcinsel evliliğe izin vermeyen kişilerin evliliklerinin hukuki durumuyla ilgili sorunlar ortaya çıktı. (Devamı...)

Gelecek haftanın seçkin maddesi

Robbie Williams Cannes 2015.jpg
Robbie Williams, (d. 13 Şubat 1974), İngiliz şarkıcı, şarkı yazarı ve oyuncu. 1990'ların ilk yıllarında üyesi olduğu Take That grubu ile tanındı. Yaşadığı anlaşmazlıkların ardından 1995'te gruptan ayrılarak solo kariyerini başlattı. İlk yedi stüdyo albümü Birleşik Krallık'ta bir numara oldu. Ayrıca bir numara olan yedi single'ı bulunmaktadır. 2010'da yeniden Take That'e katıldı. Daha sonra grubun yayımladığı ilk albüm Progress, Birleşik Krallık'ta en hızlı satan ikinci albüm ve o zaman için yüzyılın en hızlı satan kaydı oldu. Williams, 2012'de gruptan bir kez daha ayrıldı. Birleşik Krallık'ta en çok satan solo sanatçı ve Latin Amerika'da en çok satan Latin olmayan sanatçı konumundadır. Altı stüdyo albümü Birleşik Krallık'ta en çok satan 100 albüm arasında olan Williams, 2006'da Close Encounters Tour adlı turnesi için bir günde 1,6 milyon bilet satılınca Guinness Dünya Rekorları'na girdi. Bugüne kadar on sekiz BRIT Ödülü, sekiz ECHO Ödülü ve üç MTV Avrupa Müzik Ödülü kazandı. 2004'te ise "1990'ların En İyi Sanatçısı" olarak oylandıktan sonra UK Music Hall of Fame listesine dâhil oldu. (Devamı...)