Vikipedi:Günün kaliteli maddesi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Vikipedi'deki kaliteli maddeleri sembolize eden yıldız

Anasayfa, her gün bir kaliteli maddenin sergilendiği bir bölüme sahiptir. Herhangi bir maddeyi kaliteli madde adayı göstermek ya da mevcut adayları değerlendirmek için Vikipedi:Kaliteli madde adayları sayfasını inceleyiniz.

Anasayfaya çıkacak olan maddelerin düzeninden ve sistemin sağlıklı işleyişinden seçkin içerik sorumluları sorumludur. Konuyla ilgili bilgi almak veya herhangi bir sorun bildirmek için sorumlulara mesaj atabilirsiniz.

Bu ayın anasayfaya çıkan kaliteli madde listesi buradan görülebilir.

Bu sayfa için önbelleği boşaltınAnasayfa önbelleğini boşaltın.

Bugünün kaliteli maddesi

Constantinople imperial district tr.png
Halki Kapısı (YunancaΧαλκῆ Πύλη Halki Pili), Bizans döneminde Konstantinopolis (bugün İstanbul, Türkiye) şehrinde, Büyük Saray'ın ana törensel girişidir. "Bronz kapı" anlamına gelen bu adın, bronz kapı kanatları ya da çatısında bulunan yaldızlı bronz döşemeler yüzünden verildiği düşünülmektedir. İç tarafı mermer ve mozaiklerle süslenmiş; dış yüzüneyse birçok heykel yerleştirilmiştir. Bunların en baskını, Bizans İkonoklazmı sırasında ana sembol olmuş İsa ikonudur. 10. yüzyılda kapının hemen yanına inşa edilmiş bir şapel vardır. Kapı, 13. yüzyılda yıkılmıştır. Şapel ise 19. yüzyıl sonuna kadar ayakta kalmıştır. Kapı, "Augustaion" adı verilen tören alanının güneydoğu köşesinde bulunuyordu. Meydanın kuzey tarafında Ayasofya, güney ve batı taraflarında ise Zeuksippos Banyoları ile İstanbul Hipodromu bulunmaktaydı. I. Anastasius (h. 491-518) döneminde İsauria Savaşı (492-497) zaferini kutlamak amacıyla, mimar Aetherius tarafından bulunduğu yere inşa edilmiştir. (Devamı...)

Yarının kaliteli maddesi

2003 Michael Jackson at The Cable Show (29358712934) (1).jpg
"You Rock My World", Amerikalı sanatçı Michael Jackson'ın onuncu ve son stüdyo albümü Invincible (2001) için kaydettiği bir şarkıdır. Şarkı, albümün ilk single'ı olarak Epic Records etiketiyle Ağustos 2001'de yayımlandı. Sözleri aşık olmak ve bir kadını etkilemeye çalışmak hakkındadır. Prodüktörlüğünü Jackson ve Rodney "Darkchild" Jerkins'in üstlendiği şarkıyı Jackson, Jerkins, Fred Jerkins III, LaShawn Daniels ve Nora Payne yazdı. Şarkı, müzikal açıdan Jackson'ın önceki albümleri için Quincy Jones ile birlikte yaptığı şarkılardan etkiler taşıyan bir disko pop şarkısıdır. Şarkı eleştirmenlerden karışık yorumlar aldı, kimileri şarkının bestesini ve Jackson'ın vokal performansını överken; kimileri Jackson'ın şarkı için daha fazla çaba sarf etmesi gerektiğini ve bunun yaptığı en iyi şarkısı olmadığını savundu. "You Rock My World" dünya çapında başarılı oldu. (Devamı...)