Vikipedi:Hizmetli haklarının geri alınması

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Hizmetlilik haklarının kaldırılması hakkında yapılan başvurular için Talepler bölümüne bakınız.

Vikipedi topluluğu, yaptıkları başvuru sonucu bazı kullanıcılara hizmetlilik hakları verir. Benzer şekilde topluluk, herhangi bir hizmetlinin haklarının geri alınmasını da sağlayabilmektedir. Aşağıda, hizmetlilik haklarının geri alınması sürecindeki bazı noktalar yer almaktadır:

  • İstifa: Hizmetliler, herhangi bir sebepten dolayı istifa edebilirler. Özellikle hizmetliler haklarında açılan şikayetlerde gelen görüşler üzerine kullanıcılar, hizmetli haklarından kendi istekleriyle vazgeçebilir. Öte yandan bu hakların geri alınması için bir bürokrata veya Meta'daki ilgili sayfaya talepte bulunulması gerekmektedir.
  • Etkin olmama durumu: Son bir yıl içerisinde (burayı tartışmalı) herhangi bir değişiklik veya hizmetli işlemi yapmayan hizmetlilerin bu yetkileri, mesaj sayfalarına belli aralıklarla yazılacak uyarı mesajlarından bir ay sonra (burayı tartışmalı) geri alınabilir. (Not: Burada görülebileceği üzere ingilizce Vikipedi'de hali hazırda süreç işliyor.)
  • Hizmetlilik yetkisinin geri alınması: Hizmetlilik yetkileri alınan eski hizmetliler bu hakları tekrar istediği takdirde, yeni bir başvuru yapmak durumundadır.
  • Hakem kurulu talebi: Hakem Kurulu (güvenilir ve tarafsız kullanıcılar tarafından oluşturulan bir kurul) tarafından yapılan tartışmalar sonucunda hizmetlilik hakları geri alınabilir. Bununla birlikte öncelikli olarak anlaşmazlıkların giderilmesi politikasında belirtilen yöntemlerin tercih edilmesi önerilmektedir.
  • Hizmetlilik haklarının geri alınması talebi: Hizmetlilik başvurusuna benzer bir şekilde, hizmetlilik haklarının geri alınması için başvuru başlatılır. Hizmetli başvurusunda uygulanan prosedürlerin aynısı, bu başvurularda da uygulanmaktadır.

Etkin olmayan hizmetliler[kaynağı değiştir]

Ocak 2016[kaynağı değiştir]

Kullanıcı son düzenleme / giriş günlüğü ilk bildirim / e-posta ikinci bildirimler Durum
Ugur Basak (tartışma · e-posta · katkılar · silinenler · günlükler · son giriş · kullanıcı listesi · sul bilgisi · merkezi kimlik · hedef günlük · kullanıcı hakları) 4 Eylül 2015 6 Haziran 2011 Belirlenmedi

Mart 2016[kaynağı değiştir]

Kullanıcı son düzenleme / giriş günlüğü ilk bildirim / e-posta ikinci bildirimler Durum
Lighterside (tartışma · e-posta · katkılar · silinenler · günlükler · son giriş · kullanıcı listesi · sul bilgisi · merkezi kimlik · hedef günlük · kullanıcı hakları) 14 Ağustos 2014 2 Mayıs 2011 Belirlenmedi

Talepler[kaynağı değiştir]

  • Manco Capac Adlı hizmetlimiz 2 Seneyi aşkın Süredir Değişiklik yapmıyor Metadaki politika gereği uyarılmasını yada yetkisinin alınmasını talep ediyorum --Doruk455 12:25, 23 Kasım 2016 (UTC)

Yönerge ile ilgili sayfalar[kaynağı değiştir]