İçeriğe atla

Vikipedi:Yönergeler listesi

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Çok sayıda yönerge sayfası olduğu için, bunlar amaçlarına göre alt kategorilere ayrılmıştır ({{Yönerge}} şablonu kullanılarak).

  • Davranış yönergeleri, düzenleyicilerin tartışma sayfalarında ve Vikipedi'nin başka yerlerinde nasıl davranmaları ve birbirleriyle nasıl etkileşimde bulunmaları gerektiğini ana hatlarıyla belirtir.
  • İçerik yönergeleri yalnızca madde ad alanı için geçerlidir (yönergede aksi belirtilmedikçe) ve maddelerde ansiklopedik bilgilerin tanımlanması ve dahil edilmesine ilişkin tavsiyeler sunar.
  • Değişiklik yönergeleri genellikle kategorizasyon, dolaşım veya diğer nasıl düzenlenir tavsiyeleri hakkında içerik dışı tavsiyeler sağlar.
  • Adlandırma kuralları, belirli konulardaki maddeleri adlandırmanın doğru yollarını detaylandırır.
  • Kayda değerlik yönergeleri, bir konunun bir Vikipedi maddesi olmayı hak etmesi için karşılaması gereken kriterleri ana hatlarıyla belirtir.
  • Biçem yönergeleri, yazma biçemi, biçimlendirme, dil bilgisi ve daha fazlası hakkında kapsamlı tavsiyeler içerir.

Tarayıcınızla bu sayfadaki anahtar kelimeleri veya terimleri aramak için Ctrl+F veya F3 veya Mac üzerinde ⌘ Command+F tuşlarına basın.

Davranış yönergeleri dokuz davranış politikasını genişletmektedir. Lütfen önce bunları okuyun.

Çıkar çatışması
Vikipedi'yi kendinizi, internet sitenizi, karışık şarkı kasedinizi veya organizasyonunuzu tanıtmak için kullanmayın.
Görgü kuralları
Düzenleyicilerin farklı görüşleri, bakış açıları ve geçmişleri vardır, bazen büyük farklılıklar gösterebilirler. Diğerlerine saygılı davranmak, bir ansiklopedi oluştururken etkili bir şekilde işbirliği yapmanın anahtarıdır.
Görüşlerinizi açıklamak için Vikipedi'yi aksatmayın
Ne demek istediğinizi belirtin. Ancak, Vikipedi'de spam yapmayın, samimiyetsiz bir şekilde maddeleri silinmeye aday göstermeyin, kuralları sınırlarına kadar zorlamayın veya başka bir şekilde sadece amacınızı kanıtlamak için diğer insanlara iş yaratmayın.
İmza kullanımı
Vikipedi tartışma sayfalarındaki tüm gönderilerinizi ~~~~ yazarak imzalayın, hesap verebilir olmak ve başkalarının konuşmayı anlamasına yardımcı olmak için, ancak maddelere imza atmayın.
İşleyişi aksatıcı değişiklik
Bir maddeyi veya bir ansiklopedi oluşturma temel projesini geliştirmeye yönelik ilerlemeyi bozma etkisi olan düzenleme modeline sahip katılımcılar engellenebilir veya süresiz olarak yasaklanabilir.
İyi niyet varsayın
Aksine güçlü bir kanıt olmadıkça, proje üzerinde çalışan kişilerin projeye zarar vermeye değil, yardımcı olmaya çalıştıklarını varsayın.
Kullanıcı sayfası
Kullanıcı sayfanızı kendiniz hakkında biraz bilgi eklemek veya Vikipedi'yi daha etkili kullanmanıza yardımcı olması için kullanabilirsiniz. Ancak unutmayın ki Vikipedi bir blog, internet alanı sağlayıcısı veya sosyal ağ sitesi değildir.
Lütfen yeni kullanıcıları ısırmayınız
Birçok yeni katılımcı Vikipedi politikaları hakkında bilgi sahibi değildir. Bununla birlikte, yeni katkıda bulunanların müstakbel "üyeler" olduğunu ve bu nedenle en değerli kaynağımız olduğunu her zaman anlayın.
Tartışma sayfası
Tartışma sayfaları ansiklopediyi geliştirmeye hizmet eden nazik tartışmalar içindir ve bir konu hakkında kişisel fikirleri ifade etmek için kullanılmamalıdır.

Diğer davranış yönergeleri

[kaynağı değiştir]
Oy avcılığı
Diğer düzenleyicileri tartışmalardan haberdar ederken, bildirim sayısını az tutun, mesaj metnini tarafsız tutun ve alıcıları yerleşik görüşlerine göre önceden seçmeyin. Açık olun!
Sistemle oynamak
Fikir birliği ruhundan kaçınmak veya politikanın amacını ve ruhunu engellemek için politikalar ve yönergelerle oynamak kesinlikle yasaktır.

İçerik yönergeleri altı içerik politikasını genişletmektedir. Lütfen önce bunları okuyun.

Adil kullanım ve Adil kullanım gerekçelendirme yönergesi
Tüm telifli içerikler de dahil olmak üzere özgür olmayan içerik yalnızca belirli durumlarda kullanılabilir ve mantıklı bir şekilde kullanılmalıdır. Kullanımı, ABD telif hakkı yasası kapsamında adil kullanım olarak değerlendirilmeli ve adil kullanım içerik kriterleri politikasına uygun olmalıdır.
Dış bağlantılar
Dış bağlantılar asgari düzeyde tutulmalı, kayda değer olmalı ve maddeyle doğrudan ilgili olmalıdır. Vikipedi bir reklam fırsatı değildir.
Güvenilir kaynaklar
Vikipedi'nin doğrulanabilirlik politikası ile uyumlu olmak için uygun kaynakları belirleme ve kullanma hakkında bilgi.
Kaynak gösterme
Farklı kaynak biçemleri kullanarak kaynakça yazmak ve biçimlendirmek için.
Otobiyografi
Açık olmayan gerçek hatalarını düzeltmek dışında, kendiniz hakkında bir madde yazmaktan veya düzenlemekten kaçının.
Spoiler
Bir okuyucunun bir anlatı eserine ilişkin deneyimini "bozabileceği" (İngilizcespoil) gerekçesiyle bir bilginin silinmesi kabul edilemez.

Diğer içerik yönergeleri

[kaynağı değiştir]
Anlamsız içerik
Anlamsız metinlerle başa çıkmak için yönerge.
Asparagas
Maddelere kasıtlı olarak aldatmaca, yanlış bilgi veya doğrulanamaz içerik eklemeyin. Kayda değer aldatmacalar hakkındaki maddeler kabul edilebilir.
Logolar
Logoların resimlerini kullanırken telif hakkı, ticari marka ve editoryal kaygılara dikkat edilmelidir.
Rahatsız edici malzeme
Vikipedi maddeleri rahatsız edici kelimeler ve resimler içerebilir, ancak bunun iyi bir nedeni olmalıdır. Sorumluluk reddi kullanmayın.
Reklam
Reklam, dışarıdan bir kuruluşu, kişiyi veya fikri desteklemek amacıyla Vikipedi'ye uygunsuz bağlantı veya bilgi eklenmesidir.
Uzun birincil kaynakların tam metnini dahil etmeyin
Tartışılan orijinal metinlerden yapılan alıntılar, tartışmayla ilgili olmalı (veya üslup açısından açıklayıcı olmalı) ve uygun uzunlukta tutulmalıdır.
Çeşitli içerik yönergeleri
Yılın günleri. Şarkı sözleri ve şiirler. Adlandırma anlaşmazlığı.

Değişiklik

[kaynağı değiştir]
Anlam ayrımı
Tek bir terim belirsiz olduğunda ortaya çıkan çatışmaların çözülmesi (Vikipedi tarafından kapsanan birden fazla konuya atıfta bulunduğunda).
Cesur ol
İnsanlar sorunları düzelttiklerinde, dilbilgisini düzelttiklerinde, gerçekleri eklediklerinde, dilin kesin olduğundan emin olduklarında Vikiler daha hızlı gelişir. Herkesin cesur olmasını bekliyoruz. Sorun değil.
Madde boyutu
Maddeler için en uygun boyutu tartışır.
Kategorilendirme yönergeleri
Kategorilendirme.

Diğer değişiklik yönergeleri

[kaynağı değiştir]
Vikipedi ve Vikimedya içinde kopyalama
Bir maddeden diğerine içerik kopyalarken, en azından atıfta bulunun ve hedef sayfadaki değişiklik özetinde kaynak sayfaya geri bağlantı verin.
Özet biçemi
Uzun maddelerin bölümleri kendi maddelerine dönüştürülmeli ve yerlerine özetler bırakılmalıdır.
Çeşitli değişiklik yönergeleri
Taslak maddeler. Değişiklik süzgeci.

Adlandırma kuralları

[kaynağı değiştir]
Adlandırma kuralları (filmler)
Filmler hakkındaki Vikipedi maddelerinin nasıl adlandırılacağına ilişkin kuralları içerir.
Adlandırma kuralları (hayvan ve bitkiler)
Hayvanlar ve bitkiler hakkındaki Vikipedi maddelerinin nasıl adlandırılacağına ilişkin kuralları içerir.
Adlandırma kuralları (kişiler)
Kişiler hakkındaki Vikipedi maddelerinin nasıl adlandırılacağına ilişkin kuralları içerir.

Kayda değerlik

[kaynağı değiştir]
Kayda değerlik
Yalnızca dışarıdan önemli ölçüde ilgi gören konular Vikipedi'de yer almayı hak eder.
Diğer kayda değerlik yönergeleri
Akademisyenler. Filmler. İnternet. Kişiler. Kitaplar. Müzik. Okullar. Organizasyonlar ve şirketler. Tiyatro oyunları. TV programları.
Biçem el kitabı
Bu, en önemli biçem yönergesidir ve diğer tüm biçem yönergelerinin "ebevey"idir. Yazım, noktalama, büyük harf kullanımı ve biçimlendirme gibi konularda rehberlik sağlar.
Düzen
Ortak ilkeler, çoğu durumda büyük ölçekli madde bileşenlerinin biçimlendirilmesine rehberlik eder. Karmaşık maddeler, uygun yapıdaki mevcut bir maddenin düzenine göre en iyi şekilde modellenebilir.
Giriş bölümü
Giriş bölümü konuyu tanımlamalı ve maddenin gövdesini uygun ağırlıkta özetlemelidir.
Bağlantılar
Gezinmeye ve anlamaya yardımcı olacak bağlantılar sağlayın, ancak sayfayı bariz, gereksiz ve yararsız bağlantılarla karıştırmaktan kaçının.
Sakınılacak kelimeler
Önyargı yaratabilecek veya birden fazla şekilde yorumlanabilecek ifadeler konusunda dikkatli olun. Açık, doğrudan bir dil kullanın.

Diğer biçem yönergeleri

[kaynağı değiştir]
Diğer biçimlendirme ve düzen biçem kılavuzları
Büyük harfler.
Resimler için biçem yönergeleri
Görseller.
Liste biçem yönergeleri
Listeler.
Diğer içerik biçem yönergeleri
Bilgi kutuları.
Sanat
Televizyon.
Müzik
Müzik örnekleri.
Hukuk
Ticari markalar.
Din
İslam ile ilgili maddeler.

Diğer yönerge kategorileri

[kaynağı değiştir]

Son değişiklikler

[kaynağı değiştir]

Ayrıca bakınız

[kaynağı değiştir]
Öğreticiler
İlgili yazılar