İçeriğe atla

Kintarō

Vikipedi, özgür ansiklopedi
"Sakata no Kaidōmaru": şelale altında koca sazanla sumo oynayan Kintarō (Ukiyo-e, Utagawa Kuniyoshi)
"Yamauba to Kintarō Sakazuki": bir rivayete göre Kintarō'yu doğuran Yamauba ("Dağ ninesi") (Ukiyo-e, Kitagawa Utamaro)

Kintarō (Japonca: 金太郎, anlam: "Altın Çocuk", gerçek ad: Sakata no Kintoki, 坂田 金時 veya 公時), geleneksel Japon mitolojisi'nde bir kahramandır.[1] Hakkında çeşitli rivayet mevcuttur. Japonya'nın Tarzan'ı olarak da bilinmektedir.[2]

Bugünkü Shizuoka ili Suntō ilçesi Oyama chō'da ulunan Kintoki Jinja (Shintoizm tapnağı)'da saklanmakta olan belgedeki rivayete göre, Mayıs 956'da Kyoto'da evlenen saray memuru Sakata no Kurando (坂田 蔵人) ile oyma sanatçısı Jūbei'nin kızı Yaegiri (八重桐)'nin oğlu olarak doğdu. Yaegiri Kintarō'yu doğurmak için Sagami Eyaleti'ne ailesinin yanına döndüğü sırada babası Kurando Kyoto'da öldüğü için Izu'da kaldı ve Sagami Eyaleti'nde Ashigara Dağı civarında büyüdü. 28 Nisan 976'da Ashigara Geçidi'ne uğrayan Minamoto no Raikō adıyla bilinen Minamoto no Yorimitsu (源 頼光) ile tanıştı ve adamı oldu. Sakata no Kintoki olarak adını değiştiren Kintarō, Watanabe no Tsuna (渡辺 綱), Urabe no Suetake (卜部 季武) ve Usui Sadamitsu (碓井 貞光) ile birlikte Raikō'nun Shitennō ("Önde gelen dörtlü")'yu oluşturdu. 28 Nisan 990'da Tanba Eyaleti'nde bulunan Ōe Dağı'nda oturan Shuten Dōji (酒呑童子)'yu yendi. 11 Ocak 1012'de Kyūshū'yu fethetmek için yola çıktığında Mimaska Eyaleti'nin Katsuta Nahiyesi'nde ateş hastasından öldü.

Başka bir rivayete göre, insanüstü güçler ve büyüklükteki bu erkek çocuğu, bir dağ devi tarafından Ashigara Dağı'na kaçırılıp buraya terk edilmiştir. Kintarō, zamanla dağdaki hayvanlarla arkadaş olur ve onlarla anlaşabilme yetisi kazanır.

Kintarō ayrıca Mortal Kombat video oyunu serisindeki karakterlerden biridir.[3]

"Minamoto no Raikō Kōkan Tsuchigumo Yōkai Zu": soldan sağa: Urabe no Suetake, Sakata no Kintoki, Minamoto no Yorimitsu, Watanabe no Tsuna ve Usui Sadamitsu (Ukiyo-e, Utagawa Kuniyoshi)

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Folklore and Art of Japan: Kintaro the Mysterious and Powerful Golden Boy". Modern Tokyo Times. 1 Ağustos 2023. 23 Kasım 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 1 Ağustos 2023. 
  2. ^ "Japonya'nın "Tarzan"ı Olarak Bilinen Mucize Çocuk Kintaro'nun Dillere Destan Hikâyesi". Kayıp Rıhtım. 1 Ağustos 2023. 31 Temmuz 2022 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 1 Ağustos 2023. 
  3. ^ "Kintaro". Giant Bomb. 1 Ağustos 2023. 19 Şubat 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 1 Ağustos 2023.