The Sims 4

Vikipedi, özgür ansiklopedi
The Sims 4
GeliştiriciThe Sims Studio
Maxis Bunu Vikiveri'de düzenleyin
YayımcıElectronic Arts
YapımcılarElectronic Arts, Maxis
BesteciIlan Eshkeri Bunu Vikiveri'de düzenleyin
SeriThe Sims
Motorproprietary engine Bunu Vikiveri'de düzenleyin
PlatformlarMicrosoft Windows, Mac OS X, Xbox One, PlayStation 4
Çıkış2-5 Eylül 2014 (Windows için)
17 Şubat 2015 (Mac OS X için)
11 Kasım 2017 (Xbox One, Playstation 4)
TürYaşam simülasyonu
ModTek oyunculu oyun Bunu Vikiveri'de düzenleyin

The Sims 4, Maxis ve The Sims Studio tarafından geliştirilen ve Electronic Arts tarafından yayınlanan 2014 tarihli yaşam simülasyonu oyunudur. The Sims serisinin dördüncü oyunudur. Electronic Arts, 6 Mayıs 2013 tarihinde bir duyuru yaparak oyunu 2014 yılında piyasaya süreceğini ve Microsoft Windows, Mac OS X platformlarında oynanacağını bildirdi.[1] Microsoft Windows platformu için Kuzey Amerika'da 2 Eylül 2014 tarihinde satışa sunuldu. Mac sürümü içinse 17 Şubat 2015 tarihinde dijital platformdan indirilmeye açık hale geldi. Oyunun konsol sürümü 11 Kasım 2017'de Xbox One ve PlayStation 4 için çıktı. Serinin önceki oyunlarından farklı olarak bilgisayar ve konsol sürümü arasında farklar bulunmaz. Oyun piyasaya çıktığından beri olumlu ve olumsuz birçok eleştiri aldı.[2][3]

Önceki oyunlarla aynı konsepte sahiptir ve oyuncular Simleri fiziksel aktivitelerle kontrol edip başkalarıyla iletişim kurdurabilirler. Oyun önceki oyunlar gibi bir kurguya bağlı olmadan ilerler. Oyunun bu sürümünde sim yaratma ve inşa modu ekranları tekrar dizayn edilmiştir. Serinin önceki oyunlarına göre; bu oyunda duygusal bağlar, simlerin kişiliği, sosyal davranışlar daha ön plandadır.[4][5]

Oyun için on adet genişleme paketi yayınlandı. Bunlardan en sonuncusu Snowy Escape adıyla 13 Kasım 2020'de piyasaya sürüşdü. Ayrıca on sekiz adet "eşya paketi" ve dokuz adet "oyun paketi" adı altında içerikler yayınlandı ve oyunun bu jenerasyonuna düzenli olarak gelen güncellemeler ile birçok büyük değişiklikler yapıldı.

Oynanış[değiştir | kaynağı değiştir]

The Sims 4, serinin önceki oyunları gibi yaşam simülasyonu oyunudur. Oyuncular bir Sim karakteri yaratırlar ve oyunda farklı Sim kişiliklerini keşfederek oyuna yön verirler. Simler daha önceki oyunlardan farklı olarak aynı anda iki fiziksel eylemi gerçekleştirebilir. Ayrıca Simlerin modları da oyun akışını değiştirebilir. Örneğin kızgın ya da heyecanlı bir Sim, verilen bir görevi daha hızlı yapar.[5][6]

Sim yaratma[değiştir | kaynağı değiştir]

Eski Sims oyunlarına göre, Sim yaratma ekranındaki en büyük değişiklik, fare ile Sim'in tüm vücudunu oyuncunun istediği oranlara göre ayarlanmasıdır. Fareyi çekip bırakarak Sim'in herhangi bir bölgesinde genişleme ya da daraltma yöntemleri uygulanabilir. Özellikle yüz bölgesindeki ayarlamalar oyunu önceki seri oyunlarından ayıran en büyük farklılıktır. Simlerin vücut ve kilo yapısı ayarları önceki oyunlar gibidir.

Ana oyun -eklenti ve paketler hariç- erkek ve kadın Simler için kırkın üzerinde saç stili sunar, farklı etnik kökenleri ve farklı vücut şekilleri olan hazır Simler mevcuttur, Sim yaratırken farklı cinsel yönelim ve cinsiyet akışkanlığına uyum sağlar, sadece feminen kadın ya da maskülen erkek yaratmak zorunda değilsiniz.

Altı farklı yaş evresi vardır: bebek, küçük çocuk, çocuk, ergen, genç yetişkin, yetişkin ve yaşlı. Sim yaratma ekranında bebek oluşturmak erişime kapalı olsa da seçili iki Sim'in DNA'ları birleştirilerek rastgele olarak, oyun size bebek yaratır.

Her Sim üç adet kişisel özellik seçer ve bununla beraber oyun otomatik olarak bir hayat arzusu sunar.

Satın alma ve inşa modu[değiştir | kaynağı değiştir]

The Sims 4'te satın alma ve inşa modu birleştirilerek aynı seçenek altında kombinlenmiş halde ekrana gelir.

Satın alma ve inşa modunda peyzaj düzenleme eşyaları mevcuttur. Bazı kilitli ögeler, kariyer ilerleme seviyelerine göre kullanıma açılır. Arsadaki yapı ya da ayrı odalar, bütün halde taşınabilme özelliğine sahiptir. Duvar yükseklikleri üç farklı haldedir. Bu modda ayrıca eşyanın ya da aracın daha kolay bulunabilmesi için arama özelliği eklenmiştir.

Galeri[değiştir | kaynağı değiştir]

The Sims 4'te sosyal bağlantılara önem verilip oyuncuların internet aracılığıyla çevrimiçi halde galeriye ulaşması ve buradan oyuncuların galeri sistemine yüklediği çeşitli hazır Simler, evler ve yapılar indirebilmesine olanak sunulmuştur. 9 Ocak 2015 tarihinde Galeri, iOS ve Android cihazlarına geldi.[7]

Kasabalar[değiştir | kaynağı değiştir]

The Sims 4 ana oyunuyla Willow Creek ve Oasis Springs adlı iki kasabayla gelir. İki kasabada da ayrı ayrı beş hane bulunur. Ayrıca ücretsiz güncellemeyle Newcrest adlı boş kasaba da oyuna eklenir.[8] The Sims 4: Get to Work ile oyuna Magnolia Promenade adında 4 arsalı ufak bir dünya eklenir. The Sims 4: Get Together ile Windenburg kasabası oyuna entegre edildi.[9] City Living adlı üçüncü genişleme paketi ile San Myshuno adındaki kasaba oyuna eklendi. Cats and Dogs genişleme paketi ile birlikte oyuna Brindleton Bay adında yeni bir balıkçı kasabası eklendi. Get Famous eklenti paketi ile birlikte Del Sol Valley adında bir kasaba daha oyuna entegre edildi. Island Living eklentisiyle birlikte oyuna Sulani adında yeni bir deniz kasabası eklendi. Discover University ile birlikte Britechester adında bir üniversite kasabası eklendi. Son çıkan eklenti paketi Eco Lifestyle ile birlikte kirlilik düzeyi farklı mahalleler bulunan Evergreen Harbor adında bir liman kenti eklendi.

The Sims 4'e kasaba getirmeyen tek eklenti paketi Seasons eklenti paketidir. Yeni bir dünya getirmek yerine var olan dünyalara hava durumu getirir. Oasis Springs, Del Sol Valley, Sulani ve Selvadorada'da kışın kar yağmaz fakat Sulani'de diğer dünyalarda bulunmayan "muson rüzgarları" adında yeni bir hava durumu vardır.[1] 18 Haziran 2020 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.

Geliştirme[değiştir | kaynağı değiştir]

The Sims 4, The Sims Studio tarafından geliştirildi, Electronic Arts ve yan kuruluşu olan Maxis tarafından piyasaya dağıtıldı. Geliştirilmesi The Sims 3 ile aynı şekilde oldu fakat Maxis'in desteği The Sims 4 için daha fazlaydı.[10] The Sims 2 oyunundan beri geliştirilmeye başlanmasından itibaren Maxis desteği alan ilk oyundur. Oyun geliştirilmeye başlandığı anda The Sims 3 için destek tamamen bitmiştir.

The Sims 4, tek oyunculu oynanan bir oyundur[11] ve oynanması için internet bağlantısına ihtiyaç yoktur. Orijinal oyun yüklenirken aktif edilmesi için Origin'e internet aracılığıyla bağlanılıp aktif edilmesi gerekir.[12] Oyunun soundtrack müzikleri için Abbey Road Studios'da Ilan Eshkeri, tüm müzik geliştirmesini ve kayıtlarını London Metropolitan Orchestra ile yapmıştır.[13][14]

25 Nisan 2013 tarihinde internete The Sims 4'ün geliştirilmekte olan motoruna ait The Sims 4: Olympos demo taslak resimleri düştü. 3 Mayıs 2013 tarihinde Electronic Arts, The Sims fan sitelerine e-posta atarak serinin dördüncü oyununu The Sims 4 olarak piyasaya sürüleceğini duyurdu.[15]

TheSims4.com domain ismi aynı tarihte aktif edildi ve resmi sitesi olduğu onaylandı.

20 Ağustos 2013 tarihinde Gamescom etkinliğinde The Sims 4 oynanış videosu gösterildi ve oyun resmen oyunculara tanıtıldı.[16] Bununla birlikte oyunun demo sürümlerinden resimler 2014 yılına kadar sık sık yayınlandı.

Oyunun çıkış tarihi için her ne kadar 2014 ilk çeyreği dense de oyun Electronic Arts tarafından 2 Eylül 2014'te yayınlanacağı açıklandı.

14 Mayıs 2014 tarihinde yapımcı Ryan Vaughan, resmi Youtube kanalında Sim yaratma ekranından bir fragman yayınladı. Bu fragmanda oyunun önceki serilerinde hikâyeleri mevcut olan Bella Goth ve Mortimer Goth'un oluşturulma aşamaları mevcuttu. 28 Mayıs 2014 tarihinde ise Satın alma ve inşa modunun final haliyle tanıtıcı bir fragman daha yayınlandı. Bu fragman; duvarların üç farklı boyutunu, pencerelerin duvardaki hizasını ve herhangi bir odanın, evin istediği bir tarafına tek bir hamlede taşınacağını içeriyordu.[17]

The Sims 4; 2 Eylül 2014'te Kuzey Amerika'da, 4 Eylül 2014'te ise Avrupa'da, Avustralya'da ve Brezilya'da piyasaya çıktı.

Güncellemelerle oyuna eklenmiş önemli özellikler
Güncelleme tarihleri Eklenen özellikler[18][19]
1 Ekim 2014 Oynanılabilir hayaletler, kontrol dışı bir hayaleti eve davet etme özelliği, çeşitli hayalet davranışları, yeni Deathflower çiçeği, ve "Ambrosia" yemek tarifi; Star Wars kostümleri: Yoda, Princess Leia, Luke Skywalker, ve Darth Vader.
4 Kasım 2014 Havuzlar; çeşitli mayolar.
16 Aralık 2014 İki yeni kariyer: Business ve Athletic; ücretli izin ve aile izinleri.
3 Şubat 2015 Aile ağacı, Simleri soy ağacında görüntüleme.
26 Mart 2015 Bodrum katı, iki kat zemin hazırlama, fazladan iki kat çıkma, toplam katı altıya çıkartmak; telefonlara eklenen Simlerin Gardening ve Fishing yetenekleriyle topladıkları ürünleri gösteren Notebook özelliği, Painting yeteneğinde Paint by Reference özelliği.
4 Mayıs 2015 Yeni Star Wars kostümleri: Boba Fett, Darth Maul, ve Aayla Secura; yükleme ekranının değişmesi.
11 Haziran 2015 Toplam 15 adet boş arsa bulunan Newcrest kasabası; taşındıktan sonra komşuların ziyareti; Custom Room Tool.
9 Temmuz 2015 Yarım duvarlar, kilitli kapılar, erkek ve kadın erişimine özel kapılar, vücut havluları.
6 Ağustos 2015 Geniş tezgâhlara yerleştirilebilen bulaşık makinesi.
24 Eylül 2015 Kıskançlık kişisel özelliği, sınırlı etkileşimle 'şaka veya şeker', katlanabilir yataklar, boyutu ayarlanabilir halılar, yeraltı saunaları.
3 Kasım 2015 Tamirci servisi.
4 Aralık 2015 64 bit desteği, ufak düzeltmeler, Sim grupları, yeni rengi değiştirebilir havuz içeren mekan, haritaların renklendirilmesi, envantere mangal yerleştirme.
7 Ocak 2016 Simlerin rahatsız eden komşulara ve kavgalara tepkileri değiştirildi, yeni duvar dekorasyonları.
4 Şubat 2016 Kleptomaniac kişi özelliği, bahçıvan kiralama, yeni hayat amacı, Build mode'a yeni içerik.
21 Nisan 2016 Yeni NPC: Trajik Palyaço.
19 Mayıs 2016 İki yeni erkek saç stili, CAS ekranında ufak ipuçları ve yenilikler.
3 Haziran 2016 Sim Yaratma araçları her iki cinsiyette de kullanılabilir.
23 Haziran 2016 Çocuk Simler artık "Yatağın Altındaki Canavar" seçeneğiyle bir ışık hüzmesi ile arkadaşlık edebilirler. Yetişkin Simler bu ışığı göremez. Ayrıca "Coolala" olan bu karakter Kids Room Stuff paketinde de vardır.
14 Temmuz 2016 Nineler, ışık ayarlarını değiştirme.
18 Ağustos 2016 Sim telefon kapları değiştirilebilir hale geldi.
27 Eylül 2016 Meksika'ya özgü Ölüler Günü CAS eşyaları, Satın Alma Modu itemleri, Meksika mutfağı tarifleri.
27 Ekim 2016 City Living için yama. 8 yeni arsa özelliği ana oyuna eklendi. Build mode için kopyala-yapıştır özelliği eklendi.[20]
12 Ocak 2017 Toddler yaş grubunun yanında kişisel yetenekler, özellikler, kıyafetler ve eşyalar ücretsiz güncelleme.[21][22]
11 Kasım 2017 Oynanış ayarlarındaki maksimum sim sayısı seçeneği; Fotoğrafçılık tüm oyunculara açık hale geldi; yeni çatı düzenleme seçeneği; objelerin boyutu, hile ile küçültülebilir hale geldi.
6 Şubat 2018 Yeni ten renkleri.[23]
19 Haziran 2018 Cam çatılar; sıcak ve soğuk hava kıyafetleri kategorileri ve CAS ekranında toddler simler için mayo kategorisi Seasons genişleme paketi ile birlikte eklendi; bahçıvanlık yeteneği güncellendi.[24]
16 Ağustos 2018 Karayipler etkili içerikler; tavan havalandırması ve kayan kapılar.
13 Kasım 2018 Yeni kariyerler: Stil Fenomeni ve Serbest Meslek eklendi. Simlerin bakış açısından görülen kamera özelliği ile birlikte arazi düzenleme araçları.[25]
16 Nisan 2019 Yeni Serbest Çalışan kariyeri.
18 Haziran 2019 Balıkçılık güncellemesi; yetişkinler için yarı zamanlı işler; zemin için temel sütunları; 350 adet kapı rengi değişikliği.
16 Temmuz 2019 Ana menü yeniden tasarlandı; güncellenmiş CAS ekranı hikâye modu ile yeni karakterleri yaratma özelliği.
5 Eylül 2019 Ayarlanabilir merdivenleri farklı yönlere çevirebilme.
12 Kasım 2019 Çok amaçlı kolonlar; 4K kullanıcı arayüz yenilenmesi.
25 Kasım 2019 Legacy Edition tanıtımı, Windows ve Mac OS X Lion platformları için 32-bit desteğinin çekilmesi.
3 Haziran 2020 NPC'lerin geri gelmesi: İtfaiyeci ve Repo Person adı altında Discover University genişleme paketi ile eklendi; merdivenler; kapıların ve pencerelerin istenilen yerlere yerleştirilebilmesi; envanter ve ödemelerin güncellenmesi.
23 Temmuz 2020 Cowplant'ler için isim değişikliği yapabilme.
3 Eylül 2020 Pencereleri aynı karolar üzerinde yerleştirebilme; Selvadorada ve Granite Falls'da evlenebilme.
6 Ekim 2020 Yeni İspanyol-temalı eşyalar ve kıyafetler; oyun içerisindeki renk tonlarına gelen güncellemeler.
10 Kasım 2020 Build modunda katları ayırabilecek platform aracı; Sim profilleri.
7 Aralık 2020 Ana menünün yeniden tasarlanması; 100'den fazla ten rengi; makyaj ve ten rengi ayarlamalarının genişletilmesi.

Eklenti paketleri, eşya paketleri, oyun paketleri ve sürümler[değiştir | kaynağı değiştir]

Eklenti paketleri[değiştir | kaynağı değiştir]

İsim Çıkış tarihi Açıklama
Get to Work KA 31 Mart 2015

AV 2 Nisan 2015

4 Şubat 2015'te, The Sims 4'ün ilk eklenti paketini duyurdu. Bu eklenti paketiyle, oyuna kendi iş yerinizin açılabilmesi için 3 yeni kariyer ve fırsat eklendi. Ayrıca bu eklenti paketinin yanında Magnolia Promenade adında bir semt de geldi. Bu semtte uzaylı evi olan gizli bir bilim alanı -Sixam gezegeni- mevcut.[26] Yeni eşya ve kıyafetler, pişirme ve fotoğrafçılık adında iki yeni yetenek geldi.
Get Together KA 8 Aralık 2015

AV 10 Aralık 2015

5 Ağustos 2015, Gamescom'da EA, oyunun ikinci eklenti paketinin Kasım 2015'te piyasaya sürüleceğini duyurdu. Paket Simlerin arkadaşlarıyla yapabilecekleri yeni şeyler eklendi; örneğin kulüpler, DJ kabinleri, dans ve DJ'lik yetenekleri. Ayrıca oyuna Windenburg adında yeni bir semt eklendi.
City Living KA 1 Kasım 2016

AV 3 Kasım 2016

City Living San Myshuno adlı yeni kasaba ile gelecek ve dört adet mahalle içerecek. Politikacı, eleştirmen ve sosyal medya olarak üç yeni kariyer eklenecek. Yeni apartman özellikleri de eklenecek ve Uzay Marketi, Karaoke Bar, Geek Con, Uzay Festivali ve Romantik Festival adı altında etkileşim alanları ile beraber gelecek. Apartmanlarda yaşayanlar için kişisel özellikler olacak.[27][28][29]
Cats & Dogs 10 Kasım 2017 Dördüncü eklenti paketi, kedi, köpek gibi evcil hayvanlar ve Sims'in tüylü arkadaşlarına yiyecek ve içecek malzemeleri yaratır (The Sims 2: Pets, The Sims 3: Pets ve The Sims: Unleashed'e benzer). Bu aynı zamanda oyuncuların veterinerlik kariyerine devam etmelerine ve kendi veterinerlik uygulamalarını yaratmalarına izin verir.
Seasons 22 Haziran 2018 Beşinci eklenti paketi The Sims 2: Seasons ve The Sims 3: Seasons'da bulunan ve Sims'in kış, ilkbahar, yaz ve sonbaharı deneyimlemesine izin veren sistemlere benzer yeni hava ve mevsim sistemleri sunuyor. Paket aynı zamanda yeni kıyafetlerin yanı sıra yeni bir kariyer olan Botanist'i de tanıtıyor.
Get Famous 16 Kasım 2018 Altıncı eklenti paketi, aktif bir oyunculuk kariyeri veya bir sosyal medya fenomeni ekleyerek sim'lerin ünlü olmasına (The Sims: Superstar'a benzer) izin verir. Del Sol Vadisi'nin yepyeni dünyasında lüks konutlar yaratmak için çeşitli pahalı nesneler eklendi.
Island Living 21 Haziran 2019 Yedinci eklenti paketi, Sulani (The Sims 3: Island Paradise'a benzer bir şekilde) adlı tropik cennet dünyasında yaşayan sim'lere odaklanıyor. Diğer özellikler arasında doğa koruyucu, dalış, balıkçılık ve cankurtaran kariyerleri, oynanabilir denizkızları, tekneler ve ada yerlileri yer alıyor.
Discover University 15 Kasım 2019 Sekizinci eklenti paketi, simlerinize üniversite hayatını tanıtır (The Sims 2: University ve The Sims 3: University Life'a benzer). "Britechester Üniversitesi" ve "Foxbury Enstitüsü" olmak üzere iki üniversitesi olan Britechester adlı yeni bir dünya var. Ayrıca bisiklete binme imkanı da ekler.
Eco Lifestyle 5 Haziran 2020 Dokuzuncu eklenti paketi çevre dostu yaşam ve çevresel değişikliklere odaklanıyor. Sim'lerinizin yaptığı çevresel seçimlerden etkilenen yeni bir dünya, Evergreen Limanı var. Yeni nesneler arasında güneş panelleri ve rüzgar türbinleri yer alıyor.
Snowy Escape 13 Kasım 2020 Onuncu eklenti paketi kış yaşamına odaklanıyor. Mt. Komorebi adında yeni dünya ile birlikte kış temalı aksesuarlar ve aktiviteler oyuna ekleniyor. Kayak yapmak, snowboarding, kızakla kayma, kaplıcalar ve sığınak yapmak gibi özellikler oyuna ekleniyor.

Oyun paketleri[değiştir | kaynağı değiştir]

İsim Çıkış Tarihi Açıklama
Outdoor Retreat
 • : 13 Ocak 2015
The Sims 4'te ilk ücretli indirilebilir içeriğe sahip oyun paketi, 13 Ocak 2015'te indirilmeye sunuldu. Granite Falls adlı yeni bir kasaba geldi. Kasabaya ait millî park mevcuttur. Paketle ayrıca Herbalism yeteneği geldi; yeni toplanabilir böcek türleri; birkaç yeni Sim kişilik özelliği, ödüller, hayat arzuları, kıyafetler, eşyalar ve ev dışında doğada gerçekleştirilebilecek yeni aktiviteler eklendi.
Spa Day[30][31]
 • : 14 Temmuz 2015
İkinci ücretli indirilebilir içeriğe sahip oyun paketi, 14 Temmuz 2015'te indirilmeye sunuldu, yeni yapı "spa" sunuldu. Paketle ayrıca Wellness yeteneği geldi, yeni kıyafetler, eşyalar, masaj, meditasyon, saunalar, yoga ve çamur banyoları gibi aktiviteler eklendi.
Dine Out[32]
 • : 7 Haziran 2016
Üçüncü ücretli indirilebilir içeriğe sahip oyun paketinde, kendi restoranınızı inşa edebilecek, Simlerinizle restoranlarda yemeğe çıkabilecek, garson ya da mutfakta aşçı olabileceksiniz.
Vampires[33]
 • : 24 Ocak 2017
Dördüncü ücretli indirilebilir içeriğe sahip oyun paketinde doğaüstü yaratıklar olan vampirler oyuna eklendi. Vampir etkileşimleri yanında gotik eşyalar ve bunların olduğu Forgotten Hollow adlı kasaba oyuna dahil oldu.
Parenthood[34]
 • : 30 Mayıs 2017
Beşinci oyun paketinde Simler artık çocuklarının ve genç çocuklarının hayatlarını kontrol edebilecekler. Sivilce, okul projeleri ve daha fazla oyun özelliği oyuna eklenirken çocuklar ve gençler artık ailelerine karşı asi davranışlar sergileyebilecekler. Aynı zamanda ebeveynler de çocuklarını çeşitli konularda eğitebilecek.
Jungle Adventure[35] DÇ: 27 Şubat 2018 Selvadorada adında yeni bir dünya ekler. Yeni yemek, dans hareketleri ve müzik eklendi. Eski eserler ve gizemli kalıntılar kazılıp incelenebilir.
StrangerVille[36] DÇ: 26 Şubat 2019 Çözülmesi gereken bir gizem ile StrangerVille adında yeni bir yerleşim dünyası ekliyor. Yeni bir hayat arzusu, yapı modu öğeleri ve CAS öğeleri de dahil edildi.
Realm of Magic DÇ: 10 Eylül 2019 Oyuna iki yeni dünya ekler: Glimmerbrook ve Büyülü Diyar. Büyücüler ve büyülü bir oyunun yanı sıra Art Nouveau tarzı yapı modu öğeleri ve üç farklı Spellcaster CAS öğesi stili ekler.
Star Wars: Journey to Batuu DÇ: 8 Eylül 2020 Star Wars temalı Batuu adında yeni bir dünya ve hikâye ekler. Yeni tip uzaylılar ve diğer Star Wars temalı kıyafetler, objeler ve karakterler eklenir.

Eşya paketleri[değiştir | kaynağı değiştir]

İsim Çıkış Tarihi Açıklama
Luxury Party Stuff[37]
 • : 19 Mayıs 2015
İlk eşya paketi 19 Mayıs 2015'te yayınlandı. Lüks parti kıyafetleri ve eşyalar, kaynak çeşmesi, çikolatalar ve peynirler eklendi.
Perfect Patio Stuff[38]
 • : 16 Haziran 2015
İkinci eşya paketi 16 Haziran 2015'te yayınlandı. Yeni teras/balkon mobilyaları, jakuziler ve yeni kıyafetler eklendi.
Cool Kitchen Stuff[39]
 • : 11 Ağustos 2015
Üçüncü eşya paketi 11 Ağustos 2015'te yayınlandı. Yeni mutfak eşyaları, 30 farklı dondurma çeşidi yapan Dondurma Aleti gibi mutfak aletleri eklendi.
Spooky Stuff[40]
 • : 29 Eylül 2015
Dördüncü eşya paketi 29 Eylül 2015'te yayınlandı. Cadılar bayramı temalı kostümler, örümcek ağlı eşyalar, bal kabağı şekillendirici ve Simlerin yeni hayalet temalı partiler verme özellikleri eklendi.
Movie Hangout Stuff'[41]
 • : 12 Ocak 2016
Beşinci eşya paketi 12 Ocak 2016'da yayınlandı. Bohemian tarzı gündelik şık kıyafetler, ev sinema sistemi eşyaları ve patlamış mısır makinesi eklendi.
Romantic Garden Stuff'[42]
 • : 9 Şubat 2016
Altıncı eşya paketi 9 Şubat 2016'da yayınlandı. Bu eşya paketinde oyuna yeni bahçe eşyaları, Simler için yeni kıyafetler ve birçok oyun modu eklendi.
Kids Room Stuff'[43]
 • : 28 Haziran 2016
Yedinci eşya paketi 28 Haziran 2016'da yayınlandı. Eşya paketi çocuk odası eşya temalıdır. Pakette eşyaların yanı sıra çocuk kıyafetleri de mevcuttur.
Backyard Stuff'[43]
 • : 19 Temmuz 2016
Sekizinci eşya paketi 19 Temmuz 2016'da yayınlandı. Eşya paketiyle yeni saçlar, kıyafetler ve bahçe eşyaları dahil su kaykayı ve bahçe için kuş kafesleri mevcut.
Vintage Glamour Stuff'[44]
 • : 6 Aralık 2016
Dokuzuncu eşya paketi 6 Aralık 2016'da yayınlandı. Bu eşya paketinde eski tarz mobilyalar, kıyafetler ve saçlar oyuna eklendi.
Bowling Night Stuff'[44]
 • : 27 Mart 2017
Onuncu eşya paketi 27 Mart 2017'de yayınlandı. Bu eşya paketinde bovling alanları ve Simlerin de bu alanlara yolculuk ederek bovling oynanması mevcuttur. Ayrıca yeni eşyalar ve kıyafetler de dahil.[45]
Fitness Stuff'[44]
 • : 20 Haziran 2017
On birinci eşya paketi 20 Haziran 2017'de yayınlandı. Bu eşya paketinde tırmanma duvarı, egzersiz videoları ve yeni spor eşyaları eklendi.[46]
Toddler Stuff 24 Ağustos 2017 On ikinci eşya paketi 24 Ağustos 2017'de yayınlandı. Bu eşya paketinde küçük çocuklara birkaç kıyafet, top havuzu ve bir parti çeşidi eklendi.
Laundry Day Stuff 16 Ocak 2018 On üçüncü eşya paketi 16 Ocak 2018'de eklendi. Sim'lere temizlik sorumlulukları özelliklerinin yeni ev teknolojileri ile eklenmesi ve çevre dostu teması ile birlikte Sim'ler çamaşır yıkayabilir ve bu tarz ilişkili eylemlere geçebilir hale geldi.
My First Pet Stuff 13 Mart 2018 On dördüncü eşya paketi Sim'ler ile hamsterlar, fareler, pigme kirpiler gibi ev hayvanlarını sahiplenebilirler. Ancak paketin yüklenebilmesi için Cats & Dogs genişleme paketine ihtiyaç vardır, oyunda bir indilebilir içeriğin oynanması için bir genişleme paketine ihtiyaç duyulan ilk stuff paketidir.
Moschino Stuff 13 Ağustos 2019 On beşinci eşya paketi ile Moschino kıyafetleri ve dekorları ile Serbest Meslek Moda Fotoğrafçılığı eklendi.
Tiny Living Stuff 21 Ocak 2020 On altıncı eşya paketi ile birlikte Sim'lerin daha minimal bir hayat tarzı yaşaması için yeni ev teknolojileri eklendi. Karbon ayak izi ve Murphy yataklar dahil edildi.
Nifty Knitting Stuff 28 Temmuz 2020 On yedinci eşya paketi ile birlikte örgü temalı pakette Sim'ler kendilerine örgü örebilir, ördüğü kıyafetleri satabilir hale getirildi. Aynı zamanda sallanan sandalyeler oyuna dahil edildi ve iki yeni radyo istasyonu eklendi: Focus ve Metal.
Paranormal Stuff 26 Ocak 2021 On sekizinci eşya paketi ile birlikte Bonehilda oyuna dahil oldu, perili evler ve paranormal olayları araştırma aktiviteleri eklendi.

İndirilebilir içerik[değiştir | kaynağı değiştir]

İsim Açıklama
Digital Deluxe Upgrade Life of the Party Limited Edition ve üstünü içerir. Flaming Tiki Bar ve birkaç kıyafet ekler.
Awesome Animal Hats Digital Deluxe Edition ve üstünü içerir. Hayvan şapkaları koleksiyonu ekler.
Up All Night Digital Deluxe Edition ve üstünü içerir. Lazer ışığı şovu, yüz boyaları, parti dekorasyonları ve kıyafetleri, iki yeni parti tipi ve yeni yemek tarifleri ekler.
Holiday Celebration Pack Aralık 2014'te ücretsiz indirilmeye açıldı. Tatil dekorasyonları ve kıyafetleri ekler.

Sürümler[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Standart
 • Limited Edition
 • Digital Deluxe
 • Premium Edition
 • Collector's Edition

Bundle paketler[değiştir | kaynağı değiştir]

Ad Yayınlanma tarihi İçerik
The Sims 4 Bundle : Get To Work
 • : 15 Kasım 2016
Get to Work, Outdoor Retreat ve Luxury Party Stuff.
The Sims 4 Bundle : Get Together
 • : 13 Aralık 2016
Get Together, Spa Day ve Movie Hangout Stuff.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ The Sims (2 Ocak 2015). "The Sims 4 coming to Mac Feb. 17, 2015". Twitter. 11 Nisan 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 2 Ocak 2015. 
 2. ^ "The Sims 4 becomes first PC game to top all-format chart in two years". Digital Spy. 30 Haziran 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 27 Aralık 2015. 
 3. ^ "The Sims 4". Metacritic. 5 Kasım 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 27 Aralık 2015. 
 4. ^ Associated Press (27 Ağustos 2013). "'The Sims 4' adds emotional, multi-tasking Sims". Daily Herald. 29 Ağustos 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 29 Ağustos 2013. 
 5. ^ a b Rose, Mike (9 Haziran 2014). "The art of injecting emotion into The Sims 4". Gamasutra. UBM plc. 31 Mayıs 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Haziran 2014. 
 6. ^ Kato, Matthew (9 Haziran 2014). "Simplifying The Sims 4". Game Informer. GameStop. 9 Ağustos 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Haziran 2014. 
 7. ^ "EA Launches The Sims 4 Gallery on iOS, Android". www.adweek.com. 28 Ağustos 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 27 Ağustos 2016. 
 8. ^ Matt Porter (4 Haziran 2015). "New World Coming to The Sims 4". IGN. 5 Temmuz 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 27 Aralık 2015. 
 9. ^ Jill Johnson (14 Ekim 2015). "How We Built Windenburg in The Sims 4". 4 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 27 Aralık 2015. 
 10. ^ "The Sims 4". The Sims Resmi Sitesi. Electronic Arts. 4 Kasım 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 3 Haziran 2014. 
 11. ^ "The Sims 4 In Development for PC and Mac". Electronic Arts. 6 Mayıs 2013. 21 Aralık 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 23 Ocak 2014. 
 12. ^ "Frequently Asked Questions". The Sims Official Site. Electronic Arts. 27 Ağustos 2013. 31 Mayıs 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 15 Eylül 2013. 
 13. ^ Greening, Chris (25 Mayıs 2014). "Ilan Eshkeri scores The Sims 4 with the London Metropolitan". Game Music Online. 11 Aralık 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Haziran 2014. 
 14. ^ Greening, Chris. "Electronic Arts releases The Sims 4 soundtrack". Game Music Online. 18 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 3 Ekim 2014. 
 15. ^ "Maxis Unveils The Sims 4". Electronic Arts. 6 Mayıs 2013. 14 Nisan 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 6 Mayıs 2013. 
 16. ^ ""The Sims 4" Pre-Production UI Design Screens". SimsVIP. 25 Nisan 2013. 22 Nisan 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 11 Mayıs 2013. 
 17. ^ Karmali, Luke (28 Mayıs 2014). "The Sims 4 Makes Building a Home Quicker and Easier". IGN. j2 Global. 9 Haziran 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 3 Haziran 2014. 
 18. ^ "The Sims 4 Patch Notes - Update: 9/07/2015". Electronic Arts. 9 Temmuz 2015. 5 Kasım 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 13 Haziran 2015. 
 19. ^ "The Sims 4 Patch Notes - Update: 11/04/2014". Electronic Arts. 5 Kasım 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 13 Haziran 2015. 
 20. ^ "'The Sims 4' Update: 8 New Lot Traits, Build Mode Shortcut Added For 'City Living'". iDigitalTimes.com. 27 Ekim 2016. 19 Kasım 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 30 Ekim 2016. 
 21. ^ Official EA UK - YouTube (10 Ocak 2017). "The Sims 4: Toddlers Are Here!". 14 Ocak 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 14 Ocak 2017. 
 22. ^ thesims.com (12 Ocak 2017). "The Biggest Little Update: Toddlers Are Now In The Sims 4!". 16 Ocak 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 14 Ocak 2017. 
 23. ^ "Sims 4 Update: February 2018 Adds 10 New Skin Tones & Curly Hairstyle". Player.One (İngilizce). 7 Şubat 2018. 8 Şubat 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 8 Şubat 2018. 
 24. ^ Kelly, Autumn (19 Haziran 2018). "'Sims 4' June patch brings glass roofs, hundreds more tweaks ahead of 'Seasons'". Newsweek (İngilizce). 19 Haziran 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 21 Haziran 2018. 
 25. ^ Kelly, Autumn Noel (6 Kasım 2018). "First-person camera finally coming to 'Sims' franchise". Newsweek (İngilizce). 7 Kasım 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Kasım 2018. 
 26. ^ "The Sims 4: Get To Work Expansion Pack Trailer Released". 4 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 27 Aralık 2015. 
 27. ^ "'The Sims 4: City Living' Release Date: What's In The New Expansion Pack?". 13 Eylül 2016. 14 Eylül 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 14 Eylül 2016. 
 28. ^ "The Sims 4 City Living Expansion Features a Geek Convention, Penthouses". 1 Ekim 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 14 Eylül 2016. 
 29. ^ "'The Sims 4: City Living' Expansion Pack: No Apartments From Scratch, Limited Loading Screens & More San Myshuno Details". 20 Eylül 2016. 21 Eylül 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 21 Eylül 2016. 
 30. ^ "The Sims 4: Spa Day Game Pack (New Details)". simsvip.com. 1 Temmuz 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
 31. ^ SimsVIP (30 Haziran 2015). "The Sims 4 Spa Day Game Pack (New Details)". SimsVIP. 2 Mayıs 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 2 Eylül 2015. 
 32. ^ "The Sims 4: Dine Out". The Sims. 13 Aralık 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
 33. ^ "The Sims 4: Vampires". The Sims. 26 Eylül 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
 34. ^ "The Sims 4: Parenthood". The Sims. 1 Haziran 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
 35. ^ "The Sims 4: Junge Adventure". The Sims. 
 36. ^ "The Sims 4: StrangerVille". The Sims. 
 37. ^ "The Sims 4 Luxury Party Stuff: New Details". Sims Vip. 21 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 17 Mayıs 2015. 
 38. ^ "The Sims 4 Perfect Patio Stuff: Details". Sims Vip. 14 Nisan 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 13 Haziran 2015. 
 39. ^ "Arşivlenmiş kopya". 22 Aralık 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 2 Eylül 2015. 
 40. ^ "Arşivlenmiş kopya". 25 Eylül 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 5 Ekim 2015. 
 41. ^ "It's Movie Time! The Sims 4 Movie Hangout Stuff is Coming Next Week". The Sims. Electronic Arts, Inc. 6 Ocak 2016. 6 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 24 Ocak 2016. 
 42. ^ "Love is in the Air with The Sims 4 Romantic Garden Stuff Pack". The Sims. Electronic Arts, Inc. 2 Şubat 2016. Erişim tarihi: 2 Şubat 2016. [ölü/kırık bağlantı]
 43. ^ a b "Kid At Heart? Check Out The Sims 4 Kids Room Stuff!". TheSims.com. EA Games. 5 Temmuz 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 22 Haziran 2016.  Kaynak hatası: Geçersiz <ref> etiketi: "TheSims" adı farklı içerikte birden fazla tanımlanmış (Bkz: Kaynak gösterme)
 44. ^ a b c "Go Classic With The Sims 4 Vintage Glamour Stuff Pack". TheSims4.com. 30 Kasım 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 30 Kasım 2016. 
 45. ^ "Hit the Lanes with The Sims 4 Bowling Night Stuff Pack!". TheSims.com. 1 Nisan 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 24 Mart 2017. 
 46. ^ "Get Fit with The Sims 4 Fitness Stuff Pack!". TheSims.com. 8 Ağustos 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 8 Ağustos 2017.