İçeriğe atla

The Sims 2

Vikipedi, özgür ansiklopedi
The Sims 2
The Sims 2 Kapağı
GeliştiriciMaxis Bunu Vikiveri'de düzenleyin
YayımcılarElectronic Arts (PC)
Aspyr (Mac)
YapımcılarMaxis
Amaze Entertainment (PSP, DS, Mobile, GBA)
TasarımcılarPatrick J. Barrett
Jenna Chalmers
Shannon Copur
BesteciJerry Martin
Mark Mothersbaugh Bunu Vikiveri'de düzenleyin
SeriThe Sims
PlatformlarMicrosoft Windows, macOS, Game Boy Advance, GameCube, Nintendo DS, PlayStation 2, Xbox, PlayStation Portable, Java ME
ÇıkışWindows
 • KA: 14 Nisan 2004
 • AVR: 16 Nisan 2004
Mac OS X
13 Nisan 2005
TürYaşam simülasyonu
ModTek oyunculu oyun
Çok oyunculu oyun Bunu Vikiveri'de düzenleyin

The Sims 2, Maxis tarafından Redwood City, Kaliforniya'da geliştirilen ve Electronic Arts tarafından 2004 yılında yayınlanan yaşam simülasyonu oyunudur. The Sims oyununun devamı niteliğindedir.[1]

Oyun bir Sim yaratarak mahalleleri evler ve aileler ile etkileşime geçmeye imkan tanır. Oyuncular Sim'leri yönetir böylece deneyim ve ödüller kazanarak ilişkilerini gerçek hayattaki gibi ilerletir. The Sims 2, önceki oyunu gibi final bir hedef içermez, açık sonlu bir oyundur. Sim'lerin hayat amaçları, istekleri, korkuları, olumlu ya da olumsuz sonuçlar veren aktiviteler gerçekleştirir. Tüm Sim'ler yaşlanır ve 90 Sim günü içerisinde tamamladıkları amaçlar doğrultusunda istekleri tamamlanır. The Sims 2, önceki oyunu gibi Sim'lere altı yaşam aşaması sunar ancak öncül oyunun aksine izometrik grafiklerle değil, 3D modelleme motoru ile birlikte oyunculara 360 derece bakış açısı imkanı tanır. Oyunun akış hikâyesi olmamasına rağmen gidişata göre oyuncular için hazırlanmış ailelerin kısa hikâyeleri mevcuttur. Plesantview, orijinal The Sims mahallesinden 25 yıl sonrasını içeren hikâyesi ile devam eder ve ilk oyundaki birçok karakterin sonraki yaşamları anlatılır.

The Sims 2, 14 Eylül 2004 yılında Microsoft Windows için yayınlandı. MacOS sürümü ise 17 Haziran 2005'te piyasaya çıktı. Toplamda sekiz genişleme paketi ve dokuz eşya paketi yayınlandı. Birçok konsol versiyonu da piyasaya sürüldü. The Sims 2, Nokia Ovi Store gibi mobil platformlarda da yer aldı. Devam oyunu The Sims 3 ise 2009'da yayınlandı.[2][3]

The Sims 2, piyasaya sunulmasının üzerinden on gün geçtikten sonra toplamda bir milyon kopya satarak büyük bir ticari başarı yakaladı ve rekor kırdı.[4] Nisan 2008'de The Sims 2 resmi internet sitesi, The Sims serisinin toplamda 100 milyon kopya satış yaptığını duyurdu.[5] Oyun, eleştirmenler tarafından olumlu yorumlar topladı ve Metacritic ve GameRankings gibi eleştiri siteleri %90 oranında olumlu yorumlar verdi.[6][7] Mart 2012'ye kadar oyun, tüm platformlarda 6 milyon kopyası bilgisayar olmak üzere toplamda 13 milyon kopya sattı, boyun bu sayede tüm zamanların en çok satan bilgisayar oyunları listesinde yer aldı.[8]

Mahalle görünüşündeyken oyuncu, oynamak için bir arsa seçer.[9] Hem ev hem de topluluk arsaları içeren bu mahallede Sim'ler sadece yaşamak için ev arsalarını seçebilir ancak topluluk arsalarına seyahat edebilir, kıyafet ya da dergi satın alabilir, NPC'lerle ya da aynı mahalledeki yaşayanlarla etkileşime girebilir. Bu özellik sadece bu oyunda mevcuttur.

Oyuncular önceden yapılmış evlere yerleşebilir ya da kendileri boş bir arsaya ev dikebilirler.

Oyuncular "yaşam" modunda Sim'leri kontrol edebilir, "satın alma" modunda eşya alabilir, satabilir ya da yerlerini değiştirebilir, "inşa" modunda ise evi yeniden inşa edebilirler. Satın alma ya da inşa modunda topluluk arsalarını kontrol edemezler ancak mahalle ekranı açılabilir. Aynı zamanda SimCity 4 oyunundan arazileri oyuna ekleyebilirler.[10]

Oyunda zamana karşı sosyalleşme görevleri de mevcuttur ve görevleri tamamlayan Sim'ler ödüllendirilir. Sim'ler puan kazanmak için partiler düzenleyebilir ya da çocuklarını özel okullara gönderebilir.[9] Bazı genişleme paketleri ile yeni mini-oyunlar oyuna eklenir, bunlardan bazıları University eklenti paketindeki Yunan evinde buluşmaya gitmek ya da Nightlife eklenti paketinde her flört buluşmasının bir meydan okuma etkinliği olması gibidir. Çeşitli diğer genişleme paketleri oyuna olağanüstü varlıkları ekler, bunlar da Zombiler, Vampirler, Kurtadamlar, BitkiSimler ve Cadılardır.

Sim'lerin amacı bir hayata başlayıp ölüme kadar bunu sonlandırmaktır. Bir erkek Sim ve bir kadın Sim bebek sahibi olmak için birkaç defa bunu deneyebilirler. Anne Sim, 3 Sim günü içerisinde (hızlandırılmış zamana göre bir dakika bir Sim saatine denk gelir) hamile kalıp doğum yapabilir.[9] Hamilelik aşamasında Sim'lerin karnı bir anda büyümez, buna rağmen her gün bitiminde biraz daha büyük halini alır. Oyuncular yeni doğan Sim'e ismini verebilir. Bebek Sim'in görünüşü ve kişiliği, aile genetiklerine göre otomatik olarak şekillenir. Bebekler aynı zamanda evlat edinme servisi tarafından da sahiplenilebilir, aynı zamanda yalnız Sim'ler, aynı cinsiyete sahip çiftler ya da yaşlı Sim'ler de evlat edinebilirler. Bebekler 3 gün içerisinde yürümeye başlayan çocuk haline gelir, dört gün sonra ise çocuk aşamasına geçer. Sekiz gün sonra ise gençlik aşamasına geçer ve 15 gün sonra yetişkin aşamasında kalır. 29 gün sonra ise yaşlılık dönemi başlar. Yaşlı Sim'ler aniden ölebilir.

Bebekler, yürümeye başlayan çocuklar, çocuklar, gençler ve yetişkinler 24 Sim saati boyunca hayatlarının diğer aşamasına geçerler. Bebek Sim'lere bunu yapmak için doğum günü pastası üflemek gerekir. Yürümeye başlayan çocuklar, çocuklar, gençler ve yetişkinler de "Büyümek" özelliğini kullanarak bir sonraki aşamaya geçebilir. University genişleme paketi yüklüyse genç Sim'ler üniversiteye gidebilir, burada 24 gün içerisinde yetişkin olabilirler. Yaşlanmak oyun hilelerinde kullanılamaz durumdadır.

Oyuncular beceri ödüllerine sahip olmak için yeteneklerini, diğer Sim'lerle olan ilişkilerini geliştirmek zorundadır, böylece kariyerlerinde de başarılı olurlar.[11] Oyuncular aynı zamanda Sim'lerin mutlu ve ihtiyaçlarını karşıladığından emin olmak zorundadır.

Hamilelik, yürümeye başlayan çocuk, gençlik ve yaşlılık oyunun yeni yaşam aşamalarıdır. Genç yetişkin aşaması ise University genişleme paketi ile oyuna eklenir. Genç Sim'ler yetişkinliğe adım atmadan önce üniversiteye taşınır ve burada yetişkin olabilirler.

Create-a-Sim ekranı

[değiştir | kaynağı değiştir]

The Sims 2'de Aile Yaratma seçeneği ile "Aileler" butonu, mahalle görünümünde sol alt kısımda yer alır, oyuncular buraya tıklayarak yeni aileler yaratabilir. "Create a Sim" ekranında Sim'ler oyuncunun isteğine göre istenilen yaşam aşamasında oluşturulabilir, cinsiyeti seçilebilir ya da oyunun otomatik sunduğu Sim'ler seçilebilir.

The Sims'in aksine bebek ya da genç yetişkin dışında istenilen bir yaşam aşamasıyla da Sim oluşturulabilir. Oyuncular burada Sim'leri istedikleri gibi tasarlayabilir, yüzlerinde değişiklik yapabilir, farklı göz renkleri, cilt tonları, saç stilleri, kıyafetler, kişisel özellikler ve yaşam amaçları seçebilir.[12] Aynı zamanda Sim'lerin burcunu da seçebilir ve oyunun sunduğu altı tutkudan birini seçip bunu gerçekleştirebilir.

The Sims 2 aynı zamanda The Sims 2 Body Shop özelliği ile birlikte gelir, burada Sim'lerin genetikleri ile oynanabilir, makyaj malzemeleri, aksesuarlar, kıyafetler, kullanılabilir ya da tasarlanabilir.

Sosyal etkileşimler

[değiştir | kaynağı değiştir]

The Sims 2'de birçok yeni sosyal etkileşim mevcuttur. Bunlar ile farklı yaş gruplarına ait anılar yaratılabilir. Sosyal etkileşimler aynı zamanda İstekler ve Korkular panelinde yer alır ve Sim'in kişiliği ve tutkularına göre değişiklik gösterir. Sim'ler kişilikleri ile birlikte bazı sosyal etkileşimleri tamamlamak istemeyebilir.

Etki[13]
Sosyal etkileşimlerle etkilemek University genişleme paketi ile tanıtıldı. Bir Sim, başka bir Sim'i sosyal etkileşimleri ile birlikte etki altına alabilir. Sim'ler böylece etkileme puanı toplayarak İsteklerini ya da puan kaybederek Korkularını tamamlayabilir. Etki barının büyüklüğü ise Sim'lerin arkadaş sayılarına göre değişir. Aynı zamanda Open for Business genişleme paketi ile Sim'lerin İş etkileri de açılabilir. Sosyal etki aynı zamanda Nightlife paketinde de mevcuttur ancak yeni bir özellik eklenmez.
Kişilerarası çekicilik[14]
Nightlife genişleme paketi ile Olumlu ya da Olumsuz bakış açıları eklendi. Gençler ya da daha yaşlı yaş grupları kendi bakış açılarını seçebilir. Bu seçenekler diğer Sim'lerle aralarında olan kimyalarını belirler ve sosyal etkileşimlerine göre daha hızlı ya da yavaş iletişimler geliştirilebilir. Yeni Olumlu ya da Olumsuz seçenekleri Bon Voyage genişleme paketi ile oyuna eklenmiştir.
Öfke[14]
Öfkelenmek Nightlife genişleme paketi ile oyuna eklenmiştir ve Sim'ler birbirlerine kızgınlık duyabilir. Bu esnada Sim'lerin birbirleri ile olan iletişimlerinde ilerleme kat etmek daha da zorlanır. Aynı zamanda öfkeli Sim'ler birbirleri ile kavga edebilir ya da birbirlerinin evlerine zarar verebilirler. Öfkelenmek bir Sim'in diğer Sim'in evindeyken bir şeyler çalmasına sebep olabilir, ortada bir durum yokken acil servis çağırabilir, kavga edebilir ya da birbirlerini aldatabilirler.
Şöhret[15]
Şöhret, The Urbz: Sims in the City oyunu ile birlikte Sim serisine eklenen bir özelliktir ve The Sims 2 oyununa da Apartment Life genişleme paketi ile eklenmiştir. Bir Sim, diğer Sim'ler ile birlikte iletişimdeyken şöhret puanı toplayabilir. Yüksek şöhret puanına sahip olan Sim'ler ise birçok ücretsiz objeler satın alabilir ya da iş hayatlarında daha kolay yükselebilirler.

The Sims 2'de ana oyun ve eklenti paketi ile birlikte oyuna eklenen birçok kariyer mevcuttur. Bunlardan bazılarını seçmek için yetenekler ya da belirli sayıda arkadaş sayısı gerekebilir.[16] Bu kariyerlerdeki başarılar birçok kariyer ödülünü açar ve beraberinde yüksek maaşlar ve bonus puanları getirir. Sim'ler aynı zamanda şans kartları da alabilir. Bu kartları doğru yanıtlamak Sim'lere ödül verirken yanlış yanıtlamak Sim'in işini kaybetmesine sebep olabilir. Nightlife ve Apartment Life eklenti paketleri aynı zamanda Sim'lere etkileşimle birlikte kariyerlerinde yükselme fırsatı da tanır.[17]

The Sims ile karşılaştırma

[değiştir | kaynağı değiştir]

Grafik olarak The Sims 2, öncül oyunu The Sims'ten daha detaylıdır ve oyuncuya 3D modelli dünyada oynama fırsatı tanır. Erken Sim oyunları SimCity 2000 iki boyutlu yansıtma özelliğini kullanırken The Sims 2 kamerası 360 derece dönebilmektedir. Sim'ler 3D yaratılmıştır ve ilk oyuna kıyasla yüzey kalitesi ve animasyon kapasitesi daha yüksektir. Sim'lerin yüz özellikleri daha ayarlanabilir düzeydedir ve Sim'ler gülümseyebilir, göz kırpabilir. Oyuncular Sim'lerin özelliklerini Create-a-Sim aracı ile istedikleri düzeyde değiştirebilir. Örnek olarak burunlarını çok iri ya da ufak yapabilir.

The Sims 2 karakterleri yedi yaşam aşamasından geçer: bebek, yürümeye başlayan çocuk, çocuk, genç, genç yetişkin (sadece University genişleme paketi ile), yetişkin ve yaşlı. İstekler sistemi de oyunun ikinci jenerasyonu ile eklenmiştir. Sim'ler hamile kalabilir ve bebekleri genetik karakteristik özellikleri taşır, bunlar saç rengi, göz rengi, yüz yapısı ve kişilik özellikleri olabilir. The Sims oyununda ise bebek Sim'ler oyunun atadığı rastgele özelliklere sahip oluyordu. Genetik özellikler bu oyunda büyük bir rol oynar.

Oyuna eklenen yeni özellikler ise kariyer ödülleri, bir haftalık zaman döngüsü, temizlik yeteneği, yemek çeşitleri, egzersiz kıyafetleri, diyet ya da spor yaptıkça değişen vücut ölçüleri ve inşa modu içerisindeki kaynaklardır.

Paskalya yumurtaları

[değiştir | kaynağı değiştir]

Bilindiği üzere oyunda birçok gizemler, gizli özellikler, Paskalya yumurtaları ve mahalle hikâyeleri mevcuttur. Bunlardan en çok bilineni ise Bella Goth adlı Sim'in ortadan kayboluşu ve Strangetown'a hafızası silinmiş bir şekilde dönmesidir.

Ara sahneler The Sims 2'ye eklenen yeni bir özelliktir. İlk öpüşme, woohoo, doğum sahnesi, uzaylıların kaçırması ve The Sims 2: University genişleme paketi ile üniversiteye başlamak ve mezun olmak gibi durumlarda animasyonlar ile ara sahneler gelir.

The Sims 2'nin geliştirilmeye başlanması, The Sims oyunundan sonra, 2000 yılının sonunda başladı.[18][19][20]

EA Games, 5 Mayıs 2003'te Maxis stüdyolarının The Sims 2'yi geliştirmeye başladığını duyurdu.[21] Oyun ilk kez 13 Mayıs 2004'te, Los Angeles, Kaliforniya'da düzenlenen E3 etkinliğinde gösterildi.[21] Oyunun tasarlayıcısı Will Wright, The Sims 2 oyunundaki tüm içerik ve fikirlerin özgün olduğunu ve ilk oyunun başarısından sonra hepsinin üzerinde detaylı olarak çalışıldığını belirtti. The Sims: Unleashed ve The Sims: Hot Date genişleme paketlerinin The Sims 2: Pets ve The Sims 2: Nightlife paketlerine ilham kaynağı olduğunu belirtti.[22]

Geliştirme devam ederken Maxis tasarımcıları, The Sims 2'nin geliştirilmesinde zorlandıklarını belirtti. Birçok hatanın ortaya çıkması, Sim'lerin ayarlanması ve anomaliler ile uğraştıklarını açıkladı.[23] Makin' Magic genişleme paketi CD'si ile The Sims 2'nin bir fragmanı yayınlandı ancak ardından tüm internet sitelerine yüklendi.

15 Aralık 2012'de Electronic Arts, resmi internet sitesinin 14 Ocak 2013'te kapanacağını duyurdu. Oyun için resmi internet sitesinden indirilebilir içerik indirilmesi bu sayede sona erdi.[24]

16 Temmuz 2014 tarihinde Electronic Arts, The Sims 2 oyununa desteğini çektiğini duyurdu. Sonuç olarak aynı zamanda The Sims 2: Ultimate Collection yayınlandı. Oyun, EA'ın duyurusu ile Origin üzerinden ücretsiz indirilmeye sunuldu.[25] Bu ücretsiz teklif ise 31 Ocak 2014'te sona erdi.[26][27][28] EA, bu toplama oyunu fiziksel olarak yayınlamayı düşündüklerini ancak planlanan bir tarih olmadığı için Origin mağazasından silindiğini söyledi, 2017'de ise oyun mağazadan tamamen kaldırıldı.

7 Ağustos 2014'te Aspyr Media, The Sims 2: Super Collection adlı dijital indirilebilir içeriği Mac App Store üzerinden yayınladı. Oyunun toplama sürümü ilk altı genişleme paketi ve ilk üç eşya paketi içeriyordu. Aspyr ise geriye kalan paketlerin, EA lisansı altında olmadığı için oynanmaya açık olmadığı açıklamasını yaptı. Ultimate Collection sürümü gibi bu toplama sürümü de hiçbir güncelleme almadı.

Oyunun müzikleri Paramore, Ryan Ferguson, Trivium ve Chiodos tarafından seslendirildi,[29] diğer kayıt artistleri de şarkıları "Simlish" dilinde kaydetti.[30] The Humble Brothers[31] grubu ise oyunun müziklerine katkı sağladı.

Eleştiriler ve miras

[değiştir | kaynağı değiştir]

The Sims 2 büyük övgüler topladı. Oyun IGN ve GameSpy yayınlarından Editor's Choice Ödülünü aldı.[38][39] The Sims 2 aynı zamanda E3 fuarında da başarıyla karşılandı.[40][41] 71 çevrimiçi eleştiriden 100 puan üzerinden 90 puan aldı. Bu kaynakların yedisi, oyuna 100 üzerinden 100 puan verdi.[42] X-Play oyuna 4/5 puan verdi. Computer Gaming World oyuna 2004 "Yılın Strateji Oyunu" ödülünü verdi ve oyun böylece RollerCoaster Tycoon 3, The Political Machine ve Silent Storm'a karşı kazandı.[43]

The Sims'in yaratıcısı Will Wright, Billboard Digital Entertainment Awards for Visionary and Game Developer kategorisine aday gösterildi.[44] Oyun aynı zamanda 2005 yılında iki uluslararası ödüle aday oldu.[45][46] Oyunun Mac versiyonu, 2006 yılında Apple Design Award ödülünü kazandı.[47] Computer Games Magazine, The Sims 2'yi 2004 yılının en iyi altıncı oyunu olarak listeledi. Editörler, oyunu "The Sims'ten daha fazla bir oyuncak evi" olarak tanımladı. Aynı zamanda oyun, "En İyi Seslendirme" ödülünü de aynı yayından aldı.[48]

The Sims 2, büyük bir ticari başarı yakaladı ve ilk on günde bir milyon kopyadan fazla sattı.[4] İlk yılında 4.5 milyon kopya, 2006 Ekim'e kadar da 7 milyon kopya sattı.[49][50] The Association for UK Interactive Entertainment (ELSPA), oyunun Birleşik Kralık'ta 600,000 kopya satışından sonra[51] "Çifte Platin" ödülü verdi.[52] Aynı zamanda La Coalición de Creadores e Industrias de Contenidos (aDeSe) da, İspanya'da ilk senesinde 160,000 satış saysinde "Çift Platin" sertifikası verdi.[53]

Nisan 2008'de The Sims 2 internet sitesi, The Sims serisinin toplamda 100 milyon satışa ulaştığını duyurdu.[5]

Mart 2012 itibarıyla The Sims 2, tüm platformlar dahil olmak üzere toplamda 13 milyon kopya satış yaparak tüm zamanların en çok satan bilgisayar oyunu oldu.[8]

The Sims 2'nin genişletilebilir içeriği ve açık uçlu özelleştirilebilir ayarları, ödeme sitelerinde tartışmalara yol açtı. Bazı içerikler, bağımsız siteler sayesinde dağıtılabilirken bazı içerikler ise sorunlara yol açtı. İndirilebilir içeriklerin paraya bağlı olması tartışmalara sebep oldu.[54]

22 Temmuz 2005'te Florida vekili Jack Thompson, Electronic Arts ve The Sims 2'yi çıplaklığa teşvik etmesi ile suçladı. Bu iddiada Sim'lerin tuvalete ya da banyoya girmeden önce üzerini değiştirirken mozaik sansür gelmesinden önce cinsel organlarının, labiaların göründüğü yer aldı.[55] Electronic Arts yöneticisi Jeff Brown, GameSpot'a şöyle konuuştu:[56]

Bu saçmalık. İçeriğe yüzde yüz dikkat ettik. Genç kitleye hitap edecek öyle bir içeriğimiz yok. Oyuncular asla çıplak bir Sim göremez. Eğer bu pikselleri silmek için zaman harcarsanız göreceksiniz ki Sim'lerin genital organları yok bile. Ken ve Barbie gibi görünürler.

Thompson'ın açıklamaları ile birlikte, Sim'lerin mozaik sansürlerini silmek için çeşitli modlar geliştirildi ve bunlara konsol menüsünden ulaşılabilir hale getirildi. Açıklamadan kısa süre sonra genişleme paketleri ve güncellemeler ile "intProp censorGridSize" kodu silindi. Bu kod, oyunun beta sürümünde oyunculara açılmayacaktı ancak ana oyunda yer almıştı.

Edisyonlar, toplamalar ve eklentiler

[değiştir | kaynağı değiştir]

Birçok Sims oyuncusu OS X platformu için Aspyr'e bağlıydı. The Sims 2 aynı zamanda PlayStation 2, the Xbox, Nintendo DS ve Nintendo GameCube gibi platformlarda da yer aldı.

macOS versiyonu

[değiştir | kaynağı değiştir]

Ana oyun, macOS sürümlerinde ilk altı genişleme paketine ve ilk üç eşya paketine sahiptir. Oyun, macOS platformu için 19 Ekim 2004'te yayınlandı.[57] The Sims 2, 1 Mart 2005'te beta sürümüne, aynı yıl 17 Haziran'da ise ana sürümüne ulaşarak yayınlandı.[58] The Sims 2 Bodyshop da aynı şekilde Aspyr Media tarafından yayınlandı ve The Sims™2: Super Collection, Intel Mac versiyonlarına 2014 tarihinde geldi. Oyun aynı zamanda Maverick ve diğer sürümler için Mac App Store'a eklendi.

Konsol sürümleri

[değiştir | kaynağı değiştir]

The Sims 2 için konsol sürümleri ayrı ekranlarda, çok oyunculu ve hikâye moduna bağlı olarak geldi. Bu video oyunlarında çocuk ya da yaşlı Sim'lere sahip olmak yer almadı ancak Sim'ler birbirleri ile evlenebilirdi. Hayat amaçlarını tamamlamak ve ödülleri açmak için hikâye modunun tamamen bitirilmesi gerekirdi. Hikâye modunda da birçok aşama yer aldı.

Elde tutulur sürümler

[değiştir | kaynağı değiştir]

Oyunun üç farklı versiyonu, elde tutulur cihazlara geldi. Bunlar konsol versiyonlarına kıyasla diğerlerinden daha farklı görseller içerir ve üç sürüm de uzun hikâyelere sahiptir.

Game Boy Advance sürümü

[değiştir | kaynağı değiştir]

The Sims 2'nin Game Boy Advance sürümü Strangetown'da yer alır ve öncü oyunları gibi (The Sims Bustin' Out ve The Urbz) aynı grafiklere sahiptir. Oyuncular burada görev odaklı oyun oynarlar ve hikâye birçok "bölüme" ayrılmıştır.

Nintendo DS sürümü

[değiştir | kaynağı değiştir]

The Sims 2'nin Nintendo DS sürümü (daha çok "The Sims 2 Hotel" olarak bilinir) oyuncunun Stragetown'a arabaso ile gelmesi ile başlar. Mahalleye girişinden sonra bir otele giren oyuncu burada otele gelen Sim'ler ile etkileşime girer. Oyundaki zaman anlayışı, diğer oyunların tersine gerçek zamanda işler.

PlayStation Portable sürümü

[değiştir | kaynağı değiştir]

PlayStation Portable sürümü ile oyuncu üçüncü kişi gözünden oynanır. Daha hikâye bazlı olan oyun diğer oyunlara kıyasla görevler tamamlandıkça oynanır. İlişkiler üzerinden puanlar toplanır, inşa modunda hazır bulunan evler kullanılır ve oyuncunun karakteri yaşlanmaz.

Genişleme ve eşya paketleri

[değiştir | kaynağı değiştir]

Genişleme paketleri

[değiştir | kaynağı değiştir]

The Sims 2 için sekiz genişleme paketi, on eşya paketi ve ücretsiz güncelleme paketleri yayınlandı. The Sims 2 için yayınlanan ve oyunu tamamlayan son genişleme paketi The Sims 2: Apartment Life oldu.

İsim Yayın tarihi Açıklamalar Bölgeler Yeni NPC'ler Yeni Yaratıklar Yeni Kariyerler
University Windows:
 • KA: 1 Ocak, 2005
 • AVR: 2 Ocak, 2005
Mac OS X:
12 Eylül 2005
Genç simler bu eklenti ile birlikte üniversiteye gidebiliyor ve üniversite bitirmiş Simler daha kolay terfi alıyor. Kampüs:
La Fiesta Teknik,
Sim Devlet Üniversitesi,
Académie Le Tour
Barista, Barmen,
Kafeterya Çalışanı,
Amigo,
Fayton, Dormies,
Kötülük Maskotu, Maskot,
Profesör, Streaker
Zombi Doğal Bilim,
Para,
Eğlence Sektörü,
Sanatçı (yalnızca üniversite bitirmiş)
Nightlife Windows:
 • KA: 20 Mayıs, 2005
 • AVR: 20 Mayıs, 2005
Mac OS X:
2 Mart, 2006
Simler gece hayatına karışıyor ve Vampirler oyuna ekleniyor. Şehir Merkezi:
Downtown
Çingen Çöpçatan,
Garson, Aşçıbaşı,
Barmen, DJ,
Bayan Crumplebottom
Vampir Yok
Open for Business Windows:
 • KA: 2 Şubat 2006
 • AVR: 2 Şubat 2006
Mac OS X:
4 Ağustos 2006
Simler kendi işlerini kuruyorlar. Kuaförlük, eşya yapıp satmak, kütüphanecilik ve daha fazla iş imkânı ekleniyor. Alışveriş Bölgesi:
Bluewater Village
Gazeteci,
Berber
Servos Shop Employees
Pets Windows:
 • KA: 17 Haziran 2006
 • AVR: 20 Haziran 2006
Mac OS X:
6 Kasım 2006
Simler kedi, köpek gibi evcil hayvanlar edinebiliyor. Yok Hayvan Kontrol Memurları,
İtaat Eğitim,
Kurt, Kokarca
Kurtadam Hayvan Kariyeri:
Güvenlik,
Eğlence,
Servis
Seasons Windows:
 • KA: 1 Ocak 2007
 • AVR: 2 Ocak 2007
Mac OS X:
11 Haziran 2007
Simler; mevsimler, hava olayları ve bahçecilik ile uğraşıyor. Ekilen meyve ya da sebzelerin suyu sıkabiliyor. Şehir:
Riverblossom Hills
Bahçe Kulüp Üyeleri,
Penguen
Bitki Simler Maceraperest,
Eğitimci,
Oyunsever,
Gazeteci,
Hukukçu, Müzisyen
Bon Voyage Windows:
 • KA: 4 Temmuz 2007
 • AVR: 7 Temmuz 2007
Mac OS X:
17 Aralık 2007
Simler tatile çıkabiliyor. Uzak Doğu, Tropikal ve Dağ temalı üç adet tatil kasabası ekleniyor. Tatil:
Twikkii Adası,
Üç Göller,
Takemizu Köyü
AteşliDansçılar,
Otel Hizmetlisi,
Bellboys, Masseurs,
Wise Old Man,
Korsan, Tur Rehberi,
Unsavory charlatan,
Kabile Büyücüsü, Ninja
Kocaayak Yok
FreeTime Windows:
 • KA: 5 Ocak, 2008
 • AVR: 22 Ocak, 2008
Simler hobilerini gerçekleştiriyor. Bale, araba, resim, oyuncak ayı yapmak gibi uğraşlar edinebiliyor. Şehir:
Desiderata Valley

Gizli:
Hobi
Hobby Members,
Rod Humble,
Hobby Leaders,
Food Judge,
Genie
Lamba Cini Oşinografi,
İstihbarat,
Eğlence,
Dans,
Mimarlık
Apartment Life Windows:
 • KA: 27 Haziran 2008
 • AVR: 29 Haziran, 2008
Simler apartman yaşamıyla tanışıyor ve büyü yapabiliyorlar. Sehir:
Belladonna Cove

Gizli:
The Magical World
Butler, Landlord,
Roomies,
Breakdancers,
Street Performers,
Social Group Sims,
High Witch of Light/Darkness,
Spectral assistant, Human statues
Cadılar ve Büyücüler Yok

Eşya paketleri

[değiştir | kaynağı değiştir]

Eşya paketleri, genişleme paketlerine kıyasla oyuna yeni özellikler getirmez. Sim'lerin etkileşime girebileceği ve kullanacağı eşyalar, inşa modu objeleri eklenir. Toplamda on adet eşya paketi yayınlandı. The Sims 2: Holiday Party gibi özel eşya paketleri ise "güçlendirici paket" adı altında yayınlandı.

İsim Yayınlanma tarihi İçerik
Happy Holiday Pack Windows:
 • KA: 17 Kasım 2005
Christmas, Halloween, Thanksgiving, Hanukkah, Kwanzaa ve New Year temalı, ek olarak yeni NPC'ler: Santa Claus, Father Time ve Baby New Year
Family Fun Stuff Windows:
 • KA: 13 Nisan 2006
Mac OS X:
30 Nisan 2007
Aile temalı yeni eşyalar
Glamour Life Stuff Windows:
 • KA: 31 Ağustos 2006
Mac OS X:
1 Haziran 2007
Lüks temalı mobilyalar
Happy Holiday Windows:
 • KA: 7 Kasım 2006
Mac OS X:
4 Eylül 2007
Holiday Party Pack eşyaları dahil yeni eşyalar
Celabration Windows:
 • KA: 3 Nisan 2007
Evlilik temalı kıyafetler, eşyalar, objeler ve festival temalı birkaç eşya
H&M Fashion Windows:
 • KA: 5 Haziran 2007
H&M markası temalı kıyafetler ve eşyalar
Teen Style Windows:
 • KA: 5 Kasım 2007
Gothic, skater ve üst tabaka temalı genç kıyafetleri
Kitchen & Bath Interior Design Windows:
 • KA: 15 Nisan 2008
Mutfak ve banyo eşyaları, kıyafetler
IKEA Home Windows:
 • KA: June 24, 2008
IKEA tarzında eşyalar
Mansion & Garden Windows:
 • KA: November 17, 2008
Malikane temalı bahçe eşyaları

Ana oyun sürümleri ve toplamalar

[değiştir | kaynağı değiştir]
İsim Yayınlanma tarihi İçerik
The Sims 2[59] Windows:
 • KA: 14 Eylül 2004
 • AVR: 16 Eylül 2004
Mac OS X:
13 Haziran 2005
Toplam dört adet CD ile ana oyun
The Sims 2 Special DVD Edition Windows:
 • KA: 17 Eylül 2004
Tek DVD'de ana oyun ve ek DVD ile özel içerik
The Sims 2 Holiday Edition (2005) Windows:
 • KA: 15 Kasım 2005
Ana oyun ve The Sims 2 Holiday Party Pack toplam dört CD'de (Kuzey Amerika özel yayınlanma).
The Sims 2 Holiday Edition (2006) (Avrupa'da The Sims 2 Festive Edition adıyla bilinir)[60] Windows:
 • KA: 7 Kasım 2006
North America:
The Sims 2 Holiday Edition (2005 dört CD baskısı) veThe Sims 2 Happy Holiday Stuff.
Avrupa:
Tek DVD'de ana oyun ve The Sims 2 Festive Holiday Stuff.
The Sims 2 Deluxe[61] Windows:
 • KA: 8 Mayıs 2007
Ana oyun, The Sims 2 Nightlife ve ek DVD'de özel içerik
The Sims 2 Double Deluxe[62] Windows:
 • KA: 15 Nisan 2008
The Sims 2 Deluxe ve The Sims 2 Celebration! Stuff.
The Sims 2 Ultimate Collection Windows:
 • : 16 Temmuz 2014 - 31 Temmuz 2014
[63]
The Sims 2 Double Deluxe, The Sims 2 University Life Collection, The Sims 2 Best of Business Collection, The Sims 2 Fun with Pets Collection, The Sims 2 Seasons, The Sims 2 Bon Voyage, The Sims 2 FreeTime, The Sims 2 Apartment Life, The Sims 2 Glamour Life Stuff ve The Sims 2 Happy Holiday Stuff.
The Sims 2 Super Collection Mac OS X:
 • KA: 7 Ağustos 2014
Ana oyun, The Sims 2 University, The Sims 2 Nightlife, The Sims 2 Open for Business, The Sims 2 Pets, The Sims 2 Seasons, The Sims 2 Bon Voyage, The Sims 2 Family Fun Stuff, The Sims 2 Glamour Life Stuff ve The Sims 2 Happy Holiday Stuff (The Sims 2 FreeTime ve The Sims 2 Apartment Life paketleri Mac OS yayın tarihi ile denk gelmediği için yer almadı.)

Genişleme ve eşya toplama paketleri

[değiştir | kaynağı değiştir]
İsim Yayınlanma tarihleri İçerik
University Life Collection[64] Windows:
 • KA: 24 Ağustos 2009
The Sims 2: University, The Sims 2: IKEA Home Stuff veThe Sims 2 Teen Style Stuff.
Best of Business Collection[65] Windows:
 • KA: 6 Ekim 2009
The Sims 2: Open for Business, The Sims 2: H&M Fashion Stuff ve The Sims 2: Kitchen & Bath Interior Design Stuff.
Fun with Pets Collection[66] Windows:
 • KA: 12 Ocak 2010
The Sims 2: Pets, The Sims 2: Family Fun Stuff ve The Sims 2: Mansion & Garden Stuff.

Dış bağlantılar

[değiştir | kaynağı değiştir]
 1. ^ Walker, Trey (March 22, 2002). "The Sims overtakes Myst". GameSpot. 20 Aralık 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 24 Eylül 2013. 
 2. ^ Thorsen, Tor (2 Kasım 2006). "Sims 3, next-gen Black, new SimCity & LOTR coming". GameSpot. October 1, 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 24 Eylül 2013. 
 3. ^ Orry, James (3 Kasım 2006). "Three new Sims games in development". VideoGamer.com. 27 Eylül 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 24 Eylül 2013. 
 4. ^ a b Fahey, Rob (27 Eylül 2004). "The Sims 2 sells a million, smashes EA records". GamesIndustry International. October 28, 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 24 Eylül 2013. 
 5. ^ a b "The Sims 2.com - 100 Million Sold". EA. April 15, 2008. April 30, 2008 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
 6. ^ "The Sims 2 Reviews". GameRankings. 24 Şubat 2008 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: January 21, 2008. 
 7. ^ a b c "The Sims 2 Reviews". Metacritic. January 26, 2009 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: October 12, 2008. 
 8. ^ a b Ku, Andrew (20 Mart 2012). "The Top 15 Best-Selling PC Games Of All Time". Tom's Hardware. 30 Mayıs 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 13 Ocak 2019. 
 9. ^ a b c d "GameSpy: The Sims 2 - Page 1". au.pc.gamespy.com. 3 Şubat 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
 10. ^ "Creating Custom Neighborhoods for The Sims 2 Using SimCity 4". The Sims 2 website. Electronic Arts. 18 Aralık 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: July 23, 2012. 
 11. ^ a b Colin (29 Eylül 2004). "The Sims 2 Review". Game Revolution. 27 Aralık 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 24 Eylül 2013. 
 12. ^ a b "The Sims 2 Review for PC". 1UP.com. 14 Eylül 2004. 27 Eylül 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 24 Eylül 2013. 
 13. ^ Marchelletta, Courtney. ""The Sims 2 University" Influence System". About.com. The New York Times Company. 20 Eylül 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 24 Eylül 2013. 
 14. ^ a b Marchelletta, Courtney. ""The Sims 2 Nightlife" Review". About.com. The New York Times Company. October 7, 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: July 23, 2012. 
 15. ^ Marchelletta, Courtney. ""The Sims 2 Apartment Life" Expansion (PC)". About.com. The New York Times Company. June 3, 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: July 23, 2012. 
 16. ^ a b The Sims 2 Reviews 3 Ocak 2009 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. from GameRankings
 17. ^ "The Sims 2 Review". Action Trip. 17 Eylül 2004. October 2, 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 24 Eylül 2013. 
 18. ^ "Arşivlenmiş kopya" (PDF). 1 Kasım 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi (PDF). Erişim tarihi: 8 Mart 2021. 
 19. ^ "Arşivlenmiş kopya". 22 Temmuz 2007 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 8 Mart 2021. 
 20. ^ Jovic, Jovan (11 Ocak 2019). "Early Development Information and Screens of The Sims 2 have been released". 13 Ocak 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
 21. ^ a b "EA Announces Plans For The Sims 2". The Sims 2 Press Release. 5 Mayıs 2003. March 4, 2007 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: April 4, 2007. 
 22. ^ Kosak, Dave (27 Şubat 2005). "Will Wright Speaks Simlish". GameSpy. March 11, 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 24 Eylül 2013. 
 23. ^ "The Sims 2 Designer Diary #10 - Wrap-up and Outtakes". GameSpot. 31 Ağustos 2004. October 1, 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 24 Eylül 2013. 
 24. ^ "Archived copy". January 29, 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: January 23, 2016. 
 25. ^ "The Sims 2 Ultimate Collection digital delivery". July 23, 2014. October 10, 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: July 27, 2014. 
 26. ^ "How to get The Sims 2 Ultimate Collection". July 24, 2014. 16 Ağustos 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: July 27, 2014. 
 27. ^ Yin-Poole, Wesley (July 16, 2014). "EA ends support for The Sims 2". Eurogamer. Gamer Network. October 6, 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: July 16, 2014. 
 28. ^ "How to get The Sims 2 Ultimate Collection for free". PC Advisor Blog. April 29, 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: July 24, 2014. 
 29. ^ "Chiodos". 26 Mayıs 2005 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
 30. ^ Leupold, Tom (March 24, 2005). "Simlish singing: The music behind The Sims". cnet australia. July 29, 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: June 15, 2010. 
 31. ^ "The Humble Brothers". 18 Şubat 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
 32. ^ Reed, Kristan (22 Eylül 2004). "The Sims 2 Review". Eurogamer. 27 Aralık 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: October 12, 2008. 
 33. ^ "Review: The Sims 2 [PC]". GamePro. 18 Ocak 2009 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 12 Ekim 2008. 
 34. ^ "GameSpot's review of The Sims 2". 26 Şubat 2009 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: October 12, 2008. 
 35. ^ "GamesRadar's review of The Sims 2". March 2, 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: October 12, 2008. 
 36. ^ "The Sims 2 - PC - Review". GameZone. January 6, 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: October 12, 2008. 
 37. ^ Adams, Dan (10 Eylül 2004). "The Sims 2 Review". IGN. 28 Aralık 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: October 12, 2008. 
 38. ^ "The Sims 2 Review". IGN. 20 Ağustos 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: April 4, 2007. 
 39. ^ Kosak, Dave (10 Eylül 2004). "The Sims 2". GameSpy. 28 Eylül 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 24 Eylül 2013. 
 40. ^ "The Annual GameSpy E3 Awards!". GameSpy. 19 Mayıs 2004. January 18, 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 24 Eylül 2013. 
 41. ^ "PC Best of E3 2004". IGN. April 23, 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: April 4, 2007. 
 42. ^ "Main Reviews Breakdown". GameRankings. April 28, 2007 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: April 7, 2007. 
 43. ^ "2004 Games of the Year". Computer Gaming World (249): 56-67. March 2005. 
 44. ^ "Billboard 2004 Digital Entertainment Conference & Awards". Billboard. 25 Eylül 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: March 11, 2018. 
 45. ^ "Latest Winners and Nominees". British Academy of Film and Television Arts. April 3, 2007 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: April 4, 2007. 
 46. ^ "10th Annual SATELLITE Awards". International Press Academy. 7 Şubat 2007 tarihinde kaynağından (.doc) arşivlendi. Erişim tarihi: April 4, 2007. 
 47. ^ O'Grady, Jason (10 Ağustos 2006). "2006 Apple Design Award winners announced". ZDNet. October 28, 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 24 Eylül 2013. 
 48. ^ Staff (March 2005). "The Best of 2004; The 14th Annual Computer Games Awards". Computer Games Magazine, 172. ss. 48-56. 
 49. ^ "You're Hired! EA Announces The Sims 2 Open for Business; From Boutiques to Salons, Department Stores and Beyond, Your Sims Are Taking Over the Workplace One Business at a Time" (Basın açıklaması). Electronic Arts. January 4, 2006. October 17, 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: July 25, 2012. 
 50. ^ "EA Ships The Sims 2 Pets To Store Shelves Today". IGN. News Corporation. October 17, 2006. October 10, 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: July 25, 2012. 
 51. ^ "ELSPA Sales Awards: Double Platinum". Entertainment and Leisure Software Publishers Association. 20 Mayıs 2009 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
 52. ^ Caoili, Eric (26 Kasım 2008). "ELSPA: Wii Fit, Mario Kart Reach Diamond Status In UK". Gamasutra. 18 Eylül 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
 53. ^ "Galardones aDeSe 2005" (PDF) (İspanyolca). Asociación Española de Distribuidores y Editores de Software de Entretenimiento. January 2006. ss. 6, 7. 21 Nisan 2006 tarihinde kaynağından (PDF) arşivlendi. 
 54. ^ EA Games (28 Temmuz 2005). "EA's End User License Agreement". support.ea.com. Erişim tarihi: 9 Ekim 2008. [ölü/kırık bağlantı]
 55. ^ "'Sims' content criticized". CNN. July 28, 2005. 27 Aralık 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 24 Eylül 2013. 
 56. ^ Surette, Tim (July 22, 2005). "Sims 2 content "worse than Hot Coffee"". GameSpot. October 1, 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 24 Eylül 2013. 
 57. ^ Cohen, Peter (October 19, 2004). "The Sims 2 coming to Mac". Macworld. IDG. 28 Eylül 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: July 25, 2012. 
 58. ^ Cohen, Peter (June 6, 2005). "Aspyr: Sims 2 hits store shelves June 17th". MacWorld. IDG. 28 Eylül 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: July 25, 2012. 
 59. ^ "Official The Sims 2 page". July 22, 2008. 13 Eylül 2008 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: July 22, 2008. 
 60. ^ "Official The Sims 2 Holiday Edition page". July 22, 2008. 21 Ağustos 2008 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: July 22, 2008. 
 61. ^ "Official The Sims 2 Deluxe page". April 12, 2007. 14 Eylül 2008 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: April 13, 2007. 
 62. ^ "Official The Sims 2 Double Deluxe page". March 6, 2008. 13 Eylül 2008 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: March 7, 2008. 
 63. ^ "Ending code support for The Sims 2 Ultimate Collection". 11 Ekim 2018. 20 Ekim 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 29 Nisan 2019. 
 64. ^ "Official The Sims 2 University Life Collection page". 1 Ağustos 2009. March 12, 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 1 Şubat 2011. 
 65. ^ "Official The Sims 2 Best of Business Collection page". October 25, 2009. March 15, 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 1 Şubat 2011. 
 66. ^ "Gamestop The Sims 2 Fun with Pets Collection page". October 20, 2008. 20 Aralık 2009 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: October 20, 2008.