İçeriğe atla

Darth Maul

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Darth Maul
Yıldız Savaşları karakteri
CanlandıranRay Park
Seslendiren
Peter Serafinowicz

Yıldız Savaşları: Bölüm I - Gizli Tehlike

Sam Witwer

Han Solo: Bir Star Wars Hikayesi
Bilgileri
TürZabrak
CinsiyetErkek
KonumSith Lordu
GezegeniDathomir
ÜyelikSith Lordları Kurulu

Darth Maul, Star Wars evreninde yer alan karakterlerden biridir. Bölüm I'de, dövüş sanatları uzmanı olan Ray Park tarafından canlandırılmış ve İngiliz aktör Peter Serafinowicz tarafından seslendirildi. Karakter Sheev Palpatine'in ilk çırağı olmuştur.[kaynak belirtilmeli] Birçok Star Wars fanatiğine göre, bu karakterin ilk bölümde ölmesinin nedeni Darth Vader'dan daha fazla ilgi toplaması ve çok beğenilmesidir.[kaynak belirtilmeli]

Karakter özellikleri

[değiştir | kaynağı değiştir]

Darth Sidious'un ilk çırağı olan Darth Maul, iki taraflı ışın kılıcı kullanan, vücudunun her tarafı dövmelerle kaplı ve konuşmamayı tercih eden bir karakterdir. Siyah cüppesi, kötülüğü temsil eder. Vahşeti ve acımasızlığı yansıtan Darth Maul karakteri filmde acımasızca diğer karakterleri katletti.

Hikayedeki rolü

[değiştir | kaynağı değiştir]

Darth Sidious'un acımasız eğitimi altında yılmadan başarıya ulaşmış ve bir Sith çırağı olmuştur. Ustasına ihanet edecek tavırda olmasa da tüm galaksiyi karşısına alabilecek durumdadır. Bütün her şeyden nefret etmesinin sebebi küçüklüğünde ailesinin katledilmesidir. Sith olmasının nedenlerinden biri de budur. Zabrak erkeği olan Darth Maul, Ticaret Federasyonu’nun başı Nute Gunray ve teğmeni Rune Haako'nun elinden kaçan Kraliçe Amidala'nın mekiğini Tatooine’e kadar takip etmiş ve Qui-Gon Jinn’e sürpriz bir saldırı düzenlemiştir. Daha sonra Naboo’ya gönderilen Darth Maul bir kez daha Qui-Gon Jinn ve çırağı Obi-Wan Kenobi ile karşılaştı. Çift taraflı ışın kılıcıyla ikisiyle de eşit bir şekilde dövüşüp uzak bir kesimde Obi-Wan düellodan uzak kalınca Darth Maul, Qui-Gon Jinn'i öldürmüştür. Obi-Wan'ın öfkesiyle bir kez bile olsa karanlık tarafın enerjisini kullanan Darth Maul onu yandaki egzoz boşluğuna itti. Obi-Wan, tekrar aydınlık tarafın gücünü kullanarak Qui-Gon'un kılıcını alıp sürpriz bir atakla Darth Maul'u eninden ikiye bölmüştür. Egzoz boşluğuna düşerek kaybolan Darth Maul kibirinin kurbanı olmuştur. Daha sonra ise kardeşi Savage Opress tarafından bulunmuştur ve aklı yerinde değildir. Sonradan Şef Talzin onun beynini yerine getirdi ve daha kullanışlı bacaklar verdi. Sonra da iki kardeş Mandalore'ye saldırmış ve gezegenin yönetimini tam olarak ele geçirmek için Darth Maul, Pre Vizsla'yı düelloya davet etmiştir. Adil bir dövüş için gücü kullanmamasına rağmen Pre Vizsla'yı öldürür ve siyah ışın kılıcının sahibi olur. Darth Sidious Darth Maul'un yaşadığını hissedince onu öldürmek için Mandalore'ye gitti. Öldürmek istemesinin tek nedeni ise Sith Düzenidir. Bir öğrenci bir çırak olması gereklidir. Onun için Darth Maul ölmelidir. Darth Sidious onlara saldırır ve ilk önce Savage Opress'i öldürür sonra ise Darth Maul'a force lightning ile işkence eder ama öldürmez.

Maul, Kont Dooku tarafından işkenceler görür ve sonraları kaçmayı başarır. Yaptığı strateji sonrası Kont Dooku ve General Grievous’u esir alır.Sidious'un gelmesiyle Kont Dooku ve Grievous elinden kaçar. Annesi olan Şef Talzi’nin yanına döner burada Ayrılıkçıların saldırısına uğrar ittifakı olduğu Black Sun sisteminin ihaneti sonrası annesi ölür ancak Maul kaçmayı başarır. Daha sonraları Darth Vader ile yaptığı ışın kılıcı düellosunda Vader’a ağır yaralar verir. Ancak Vader gücü kullanarak Maul'u öldürür.

Mandalore Kuşatması[1]

[değiştir | kaynağı değiştir]

Darth Maul, eski ustası Darth Sidious’un, Galaktik İmparatorlukla birlikte yükselişine dair şeyler görüyordu. Bunun üzerine Darth Maul, Jedi Ustası Obi-Wan Kenobi’den intikamını almak ve Jedi Şövalyesi Anakin Skywalker’ı öldürüp Darth Sidious’un öğrencisi olmasını engellemek için bir savaş tuzağı hazırladı fakat o iki Jedi, Coruscant savaşına çağırıldıkları için planı başarısız oldu.

Eski Jedi Padawanı Ahsoka Tano ve Klon Komutanı Rex, bir klon birliği olan 501. Alay ile, Mandalore Başbakanı Almec'i kukla olarak kullanıp, Mandalore'u yöneten Darth Maul'u yakalamak için Mandalore'u kuşattılar. Bu kuşatmada Darth Maul, Emir 66’yı Ahsoka Tano’ya anlatıp onu uyarmaya çalışmıştır fakat Ahsoka, Maul’a inanmamıştır.

Ahsoka Tano ve Komutan Rex bu kuşatmada başarılı olup Maul’u yakalamayı başarmışlardır ama Emir 66 yüzünden Ahsoka ve Rex’in emekleri boşa gitmiştir.

Artık bir Sith Lordu olmayan Maul'u hayatta tutan tek şey, üzerinden ne kadar zaman geçmiş olsa da Ben Kenobiye olan nefretidir. Kenobi’nin Tatooine’de saklandığını öğrenen Maul, Ezra Bridger’ı kullanarak Ben Kenobi’nin tam olarak nerede saklandığını öğrenir. Ben Kenobi ile son düellosunu yapan Maul, Kenobinin kollarının arasında ölür.

  1. ^ "Siege of Mandalore". Wookieepedia (İngilizce). 17 Haziran 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 5 Ocak 2021. 
  2. ^ "Maul". Wookieepedia (İngilizce). 5 Şubat 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 5 Ocak 2021.