Spore (2008 video oyunu)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Spore
Geliştirici Maxis Bunu Vikiveri'de düzenle
Yayımcı Electronic Arts
Yapımcılar Maxis, Will Wright
Tasarımcı Will Wright Bunu Vikiveri'de düzenle
Besteci Brian Eno Bunu Vikiveri'de düzenle
Seri Spore Bunu Vikiveri'de düzenle
Platformlar Microsoft Windows, Mac OS X, iPhone
Çıkış 4 ila 7 Ekim 2008( Tüm dünyada)
Türler Strateji, Gerçek zamanlı strateji, Tanrı oyunu, Hayat simülasyonu
Mod Tek oyunculu oyun Bunu Vikiveri'de düzenle

Spore, birkaç türün birleşimi olan tek oyunculu tanrı oyunudur. Maxis tarafından yapılmış, Will Wright tarafından tasarlanmıştır.Ekim 2008'de satışa sunulmuştur. Daha sonra Spore: Galactic Edition isimli bir sürümü çıkmış, oyunun yapımını, oyun hakkında püf noktalarını, kitap, poster ve kılavuzları içermiştir. Bu paket oyuna yeni imkanlar da eklemektedir.[1] Mobil cihazlar için "arcade" tarzı birkaç sürümü geliştirilmiştir. Oyun aksiyon, rol yapma ve gerçek zamanlı strateji türlerini birleştirir. Biyolojik bir türün mikroskobik aşamadan kontrolünü alarak zeki ve sosyal canlılara dönüştürülmesini konu alır. Küçük bir deniz yaratığından büyük et oburlara ve sonunda uzay imparatorluğu kuran zeki canlılara ulaşılabilir.[2] Bu büyük oyun imkanlarına yol açar. Açık uçlu bir bitişi vardır. Oyuncunun kontrol ettiği canlının kaderi özgürce çizilebilir. Belli bir son yoktur. Oyuncunun yarattığı imkanlar dahilinde ödül olarak "DNA" verilir. Oyuncu da bunlarla yeni uzuvlar geliştirebilir. Hayatın ve evrimin gidişatını anlatan yenilikçi bir oyundur.

Oynanış[değiştir | kaynağı değiştir]

Spore oyuncuya mikroskobik bir canlıyı bir yaratığa evrimleştirmesine, sonra onun sosyal ve zeki bir canlı yapmasına, gezegenini ele geçirmesini ve en sonunda diğer uzaylı türleriyle etkileşime girebileceği uzaya çıkmasını sağlama imkanı verir. Oyun boyunca oyunun bakış açısı ve tür büyük oranda değişir.

Oyun birbirinden farklı farklı "aşamalar"a bölünmüştür. Bir aşamanın sonucu diğerinin başlangıcını etkiler. Her aşamanın kendine özgü bir oynanışı vardır, oyunun yapımcılarına göre her aşama bir önceki aşamadan 10 kat daha karmaşıktır. Aşamalarda genel olarak oyuncunun dilerse yapabileceği görevler bulunur, oyuncu bir görev yaptığı zaman ödül alır, bu yeni bir yetenek veya para olabilir. Eğer oyuncunun yaptığı her şey yok edilirse, canlı en yakın kolonide tekrar doğar veya aşamanın en başına geri döner.

Diğer Maxis yapımı oyunların aksine Spore'da oyunu kazanmak mümkündür. Bunun için galaksinin merkezinde bulunan süperkütleli karadeliğe gitmeli ve "Staff of Life" denen eşyayı almalıdır. Fakat oyun bittikten sonra hala oynamaya devam edebilir. Oyunun ilk 4 aşaması eğer oyuncu oyun içi editörleri pek fazla kullanmazsa genelde 15 saat sürer, ama 1 ya da 2 saat de sürebilir. Hiç bir aşamada zaman sınırı yoktur, oyuncu aşamada istediği kadar uzun süre kalabilir ve diğer aşamaya geçecek durumda olduğu zaman geçebilir. Her aşamanın sonunda oyuncunun oyun içindeki davranışları türüne bir karakteristik özellik olarak yansır. Her aşama sonunda oyunun ne kadar agresif veya barışçıl oynandığına göre değişen 3 çeşit karakteristik özelik oyuncuya verilir. Karakteristik özellikler yaratığın diğer aşamaya nasıl başlayacağını ve sonraki oyunda hangi yeteneklere sahip olacağını belirler.

Aşamalar[değiştir | kaynağı değiştir]

Spore her biri oyuncuya ayrı bir deneyim sunan ve ulaşılması gereken farklı amaçlar içeren değişik aşamalara bölünmüştür. Bu beş aşama Hücre Aşaması, Yaratık Aşaması, Kabile Aşaması, Medeniyet Aşaması ve Uzay Aşamasıdır. Aşamalardaki ana amaç tamamlandıktan sonra oyuncu dilerse diğer aşamaya geçebilir, ve şuan olduğu aşamada kalabilir.

Hücre Aşaması[değiştir | kaynağı değiştir]

Hücre Aiaması (bazen hücresel veya mikrobik aşama da denir) oyundaki ilk aşamadır, ve başlamadan önce oyuncuya hücrenin oyuna başladığı gezegene panspermi teorisinde anlatıldığı gibi gezegenin okyanusuna düşen bir meteorun parçalanmasıyla ve içinden bir hücre çıkmasıyla geldiğini gösteren bir ara sahne gösterir, Oyuncu Flow oyununu andıran 3D bir ortamda 2D bir bakış açısından bir basit görünümlü bir mikrobu yönetir. Oyuncu oyuna başlamadan önce etçil mi yoksa otçul mu olacağını seçebilir, ayrıca meteor parçaları da bulabilir veya hücresine zehir, elektrik gibi özellikler ekleyecek vücut parçalarını toplamak için o parçaya sahip olan diğer hücreleri öldürebilir. Hücre bir parça bulduğu zaman oyuncu editöre girmek için çiftleşme çağrısı yapabilir, editörde hücrenin şekli, özellikleri ve dış görünüşü et parçası veya bitki yiyerek kazanılan "DNA Puanı" harcayarak değiştirilebilir.

Hücrenin yemek yeme şekli direkt olarak Yaratık Aşamasını da etkiler, ve hücrenin etçil, otçul veya hepçil olmasına göre Yaratık Aşamasında ağızların kilidi açılır. Yaratığın bir beyni oluştuğu zaman diğer aşamaya geçebilir, bu esnada yaratık editörü açılır ve oyuncu yaratığına karaya çıkmadan önce bacak ekleyebilir. Yaratık Aşamasında oyun 2D'dan 3D'ye geçer ve Hücre Aşamasından farklı olarak ve yaratığın uzunluğuna ve şekline büyük değişiklikler yapılabilir.

Değerlendirme
Derleme puanı
DerleyiciPuan
GameRankings84.40%
İnceleme puanları
YayımcıPuan
1UP.comB+
Eurogamer9/10
Game Informer8.75/10
GameSpot8.0/10
GameSpy4.5/5
PC Gamer (BK)91%
PC Gamer (ABD)91%
X-Play5/5

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Justin McElroy. "Spore getting $80 'Galactic Edition'". Joystiq. 28 Ocak 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 16 Ekim 2013. 
  2. ^ "Spore: Galactic Adventures First Impressions". gamespot.com. 22 Ocak 2009. Erişim tarihi: 28 Mart 2009.