Darth Vader

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Darth Vader
Yıldız Savaşları karakteri
1980 yapımı İmparator filminde Darth Vader
Canlandıran David Prowse
James Earl Jones
Sebastian Shaw
Hayden Christensen
Bilgi
Tür İnsan/Cyborg
Cinsiyet Erkek
Konum Sith Lordu
İmparatorluk Generali
Gezegeni Tatooine
Üyelik Galaktik Cumhuriyet
Galaktik İmparatorluk

Darth Vader, Yıldız Savaşları serisinin orijinal üçlemesi (Yeni Bir Umut, İmparator, Jedi'ın Dönüşü) ve serinin çekilen son filmi Sith'in İntikamı filmlerinde yer alan Yıldız Savaşları karakteri.

Filmlerde giysinin içindeki hâli David Prowse tarafından canlandırılmış ve James Earl Jones tarafından seslendirilmiştir. Jedi'ın Dönüşü filminde maskesiz hâli oyuncu Sebastian Shaw tarafından canlandırılmıştır. 2005'te çekilen son film olan Sith'in İntikamında ise Hayden Christensen bu rolde yer almıştır.

Vader, Amerikan Film Enstitüsü tarafından hazırlanmış olan AFI's 100 Years…100 Heroes and Villains listesinde sinema tarihindeki en önemli üçüncü kötü karakter olarak yer almıştır.[1]

İmparatorluğun gerçek yüzünü yansıtan ve yarı mekanik yarı insan olan Sith Lordu Darth Vader seride gücün kötü yüzünü yansıtan bir karakterdir. Galaktik İmparatorluk'un yöneticisi İmparator Palpatine'in (Darth Sidious) üçüncü çırağı olan Darth Vader'ın eski adı Anakin Skywalker'dır. 2000'li yıllarda çekilen sonraki üçlemede Skywalker'ın Jedi Şövalyesi oluşu ve Palpatine sayesinde Güç'ün karanlık tarafına geçişi anlatılır. Anakin Skywalker, Güç'ün karanlık tarafına geçtikten sonra Darth Vader olmuştur.

Karakter özellikleri ve gelişimi[değiştir | kaynağı değiştir]

Darth Vader, en yakınındaki kişiyi başarısızlıklarından dolayı gözünün yaşına bakmadan silebilecek kadar zalim bir portre çizmektedir. Amiral Ozzel ve Kaptan Needa olayı buna güzel iki örnektir. En kudretli Güç kullanıcılarından biri olan Darth Vader siyah bir pelerin, pelerini gibi siyah mekanik donanımlarla kaplı zırhı, nefes almasını sağlayan kara maskesi ve kırmızı ışın kılıcı ile Jedi savaşçıları için güçlü bir rakiptir.

Serinin ilk üçlemesinde Darth Vader, seyircinin karşısına tamamen dönüşmüş, Güç'ün kötü yönünü temsil eden gizemli bir "Sith Lordu" olarak çıkmaktadır. Serinin daha sonradan çevrilen üçlemesinde ise Anakin Skywalker'ın güçlerini keşfetmesi ve Palpatine'in de etkisi ile Güç'ün kötü tarafına geçip Jedi şövalyeliğinden Sith lordluğuna geçişi ve Darth Vader ismini alması anlatılmaktadır.

Darth Vader bir tane de öğrenci yetiştirmiştir. Onu da yaşlanmakta olan Darth Sidious'tan saklamış fakat Sidious onun var olduğunu öğrenince ve onu aramaya başlar. Vader bunu öğrendiğinde öğrencisini saklamıştır. Ve ilerleyen zamanlarda Darth Sidious Galen Marek'i öldürmüştür. Darth Vader'ın iyi tarafa geçmesini sağlayanlardan biri de Galen Marek'tir.

Kaynaklar[değiştir | kaynağı değiştir]