The Sims (seri)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
The Sims
Dosya:The Sims logosu.png
The Sims serisi logosu (2014-günümüz)
Tür Yaşam simülasyonu
Yapımcı Maxis
Yayımcı Electronic Arts
Yaratan Will Wright
Platformlar Microsoft Windows, Mac OS, PlayStation 2, GameCube, Xbox, macOS, Game Boy Advance, Nintendo DS, PlayStation Portable, Java ME, BlackBerry OS, Bada, PlayStation 3, Xbox 360, Wii, Nintendo 3DS, macOS, PlayStation 4, Xbox One, iOS, Android, Windows Phone
İlk yayın The Sims
4 Şubat 2000
Son yayın The Sims 4: Paranormal Stuff
26 Ocak 2021
Yan ürün Oyunun yan ürünleri teknoloji marketlerinde ve internet mağazalarında satılmaktadır.
Resmî site ea.com/the-sims

The Sims, Maxis tarafından geliştirilen ve Electronic Arts tarafından yayınlanan yaşam simülasyonu video oyunudur. Franchise dünya çapında 200 milyon kopyaya yakın varan satışı ile tüm zamanların en çok satan video oyunlarından biri oldu.[1]

Sims serisindeki oyunlar büyük kum havuzu oyunlarıdır. Oyuncu, "Sim" adı verilen sanal insan ya da insanlar yaratır ve bunları evlere yerleştirerek hayatlarını yönetir, ihtiyaçlarını karşılar ve hedeflerini tamamlar. Aynı zamanda oyuncular Simler için evler de yapabilir ya da oyun içerisinde hazır bulunan evlerden birini seçebilir. Oyun içerisindeki her genişleme paketi ve oyun paketi ile Simler farklı aktiviteler yapabilir.

The Sims serisi, SimCity ile 1989'da başlanan Sim oyunları serisi içerisindeki en geniş yeri kaplar.

Geliştirme[değiştir | kaynağı değiştir]

Will Wright

Oyun tasarımcısı Will Wright, oyunu yaratırken 1991'de Oakland 'da yaşanan yangın fırtınası sırasında evini kaybettikten sonra hayatını tekrar kurması üzerine "sanal oyuncak evi" fikrinden ilham aldığını belirtti.[2][3] Evini yeniden kurarken yaşadığı zorlukları oyuna uyarlamayı düşündü. Wright bu fikirle Maxis'in yönetim kuruluna gitti ve kurul da fikri onaylayıp oyun için finansal destekte bulundu. Electronic Arts yöneticileri 1997'de Maxis'i satın aldıktan sonra SimCity oyununun başarısı yüzünden oyuna daha çok ağırlık verdi ve bu da Sim franchise'ına büyük katkıda bulundu.[2]

Wright, The Sims için Amerikan tüketici kültürüne bir taşlama niteliğinde olduğunu belirtti.[4] Wright oyunun yapay zekası için; 1977'de basılan kentsel tasarım kitabı A Pattern Language, Amerikan psikolog Abraham Maslow'un A Theory of Human Motivation (1943) ve Maslow teorisi'nden ve Charles Hampden-Turner'ın Maps of the Mind gibi kaynaklardan ilham aldığını söyledi.[2]

Oyunlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Video oyunları zaman çizelgesi
Ana oyunlar kalın stilize edilmiştir
2000The Sims
2001
2002The Sims Online
2003
2004The Sims 2
2005
2006
2007The Sims Life Stories
The Sims Pet Stories
2008The Sims Castaway Stories
The Sims Carnival
2009The Sims 3
2010
2011The Sims Medieval
The Sims Social
The Sims FreePlay
2012
2013
2014The Sims 4
2015
2016
2017
2018The Sims Mobile

Ana seriler[değiştir | kaynağı değiştir]

The Sims (2000)[değiştir | kaynağı değiştir]

The Sims, serinin ilk oyunudur. Maxis tarafından geliştirildi ve Electronic Arts tarafından Microsoft Windows için 4 Şubat 2000'de yayınlandı.[5] Oyun dört açılı projeksiyon tekniğini kullanarak SimCity yakınlarında bulunan bir bölgede yaşayan sanal insanlar olan "Simler"i kullanarak günlük aktiviteler yaptırır. Oyun için yedi adet genişleme paketi ve iki adet delüks edisyon baskısı ile özel içerikler yayınlandı. Birçok farklı format ve farklı versiyonlarla tekrar paketlenerek birçok platforma sunuldu. 22 Mart 2002'de The Sims, 6.3 milyon kopya satışla, Myst oyununu geçerek[6] en çok satan bilgisayar oyunu oldu. Orijinal oyun, toplam yedi genişleme paketi ve iki delüks versiyon içerik paketleri ile bilgisayarlar için The Sims jenerasyonunun ilk oyunu oldu. Maxis, tüm bilgisayar yayımlarını geliştirdi. Şubat 2005'de oyun dünya çapında 16 milyon satış yaptı.[7]

The Sims 2 (2004)[değiştir | kaynağı değiştir]

The Sims 2, Electronic Arts tarafından 14 Eylül 2004'te yayınladı. Devam oyunu Maxis tarafından geliştirildi ve ilk oyundan farklı olarak 3D grafik motoru kullandı. Simler'in yaşamı yedi kısma bölündü ve bebekten yaşlılığa ve ölüme kadar farklı aşamalar eklendi. Başka bir büyük değişiklik de amaç sistemi oldu. Her Sim kişiliğine bağlı olarak istekleri ve korkuları doğrultusunda hayatını sürdürebilir hale getirildi. Bu hedefler tamamlandıkça amaçlarının tamamlandığına dair olan bar dolmaktadır. Bar dolduktan sonra Simler ödül alır. Oyunda aynı zamanda hafta içi çalışma ve okul saatleri mevcutken hafta sonu çocuklar evde kalabilir ve evden çalışabilir, aynı zamanda tatil günlerinde yetişkinler işlerine ara verebilir.

The Sims 2, orijinal oyundan 25 sene sonrasını ele alır. Örnek olarak Goth ailesinden Bella Goth, 25 sene içerisinde gizemli bir şekilde ortadan kaybolmuştur. Çünkü tüm oyunda 2 boyutlu motordan 3D boyuta geçilmiş, modellemeler ile birlikte geliştirilirken The Sims 2'deki tüm içerikler yeniden yapılandırılmıştır. Buna bağlı olarak The Sims 2 oyununda ilk oyuna bağlı olarak hiçbir içeriğe yer verilmemiştir. Buna rağmen ikinci jenerasyonda orijinal oyundan bazı objeler ve Goth ailesi hikâyesi yeniden yaratılmıştır.

Electronic Arts, The Sims 2 için sekiz genişleme paketi ve dokuz eşya paketi yayınlamıştır. 400'den fazla eşya da The Sims 2 Store aracılığı ile yayınlanmıştır.

The Sims 3 (2009)[değiştir | kaynağı değiştir]

The Sims 3, Electronic Arts tarafından 2 Haziran 2009'da yayınlandı.[8] Serinin bu oyunu EA tarafından Kasım 2006'da duyuruldu. Geliştirilmiş Sim yaratma araçları, inşa ve satın alma modları fonksiyonları ve birçok yeni amaçlar ve hedefler içerir. Simlerin takip edebileceği ya da reddedeceği birçok ufak hedef sunar. The Sims 3 ilk haftasında 1.4 milyon kopya satarak bilgisayar tarihindeki tüm zamanların en çok satan oyunu oldu.[9]

The Sims 3, The Sims 1 oyunundan 25 yıl öncesini anlatmaktadır. Örnek olarak Goth ailesi daha küçüktür ve Bella Goth, ilk oyunda yetişkinken bu oyunda çocuktur ve Bella Bachelor adındadır.

The Sims 3 için on bir genişleme paketi ve dokuz eşya paketi yayınlandı. Ayrıca birçok eşya da The Sims 3 Store'da yer aldı.

The Sims 4 (2014)[değiştir | kaynağı değiştir]

The Sims 4, Electronic Arts tarafından 6 Mayıs 2013'te duyuruldu.[10] Maxis tarafından geliştirilen oyun, önceki oyunlara kıyasla alternatif bir zaman ve kurguda yer aldı. 2014'ün sonunda oyun oynanışına dair birçok detay ortaya çıktı, E3 2014 oyun konferansında ise oyunun yayınlanma tarihinin 2 Eylül 2014'te olacağı duyuruldu.

Kasım 2020 itibarıyla The Sims 4 için on adet genişleme paketi, dokuz oyun paketi ve on yedi eşya paketi yayınlandı. Birçok düzenli güncelleme ile birlikte oyunlara zemin kat, hayaletler, havuzlar, ayarlanabilir merdivenler, çocuk yaşı çağı, yeni kariyerler ve toprak düzenleme araçları eklendi.

Yan oyunlar[değiştir | kaynağı değiştir]

The Sims Online[değiştir | kaynağı değiştir]

Aralık 2002'de Electronic Arts, Maxis tarafından geliştirilen The Sims Online'ı piyasaya sundu. Ardından EA Land olarak adlandırdı. The Sims oyununu çok sayıda çevrimiçi olarak oynama imkanı sunan motoru ile birlikte oyuncular birbirleri ile etkileşim haline geçti. Bu yan oyun, orijinal oyunları kadar başarı yakalayamadı. The Sims Online için eleştiriler olumsuz yönde oldu; bazı eleştirmenler oyundaki sohbet odasını sevdi. 1 Ağustos 2008'de EA Lands kapatıldı.

The Sims Stories[değiştir | kaynağı değiştir]

The Sims Stories, The Sims serisinin The Sims 2 motoru ile geliştirilen hikâye bazlı video oyunu serisidir. Modifiye edilmiş oyun motoru, daha az sistem gereksinimlerine hitap etmektedir. The Sims 2 minimum sistem gereksinimlerinden düşük olmasına rağmen dizüstü ve masaüstü bilgisayarlarda da oynanabilir.[11] Bu oyun serisi genel olarak üç ana kitleyi hedef aldı: dizüstü bilgisayarlarında The Sims 2 oynamayı isteyen kullanıcıları (daha düşük sistem özelliklerine sahip olanları), oyun oynarken mesajlaşma uygulamalarını kullanmak isteyenleri ve oyun franchise'ına yeni olan kullanıcıları. Açık dünyaya sahip olan oyunda Free Play modu ile klasik oyun anlayışının yanında Hikâye modu da içerir. Life Stories ve Pet Stories kendi içlerinde iki ayrı hikâyeye sahipken Castaway Stories ilk iki oyunun toplamından daha uzun tek bir hikâye içerir. The Sims 2'deki ana özelliklerin çoğu ya silindi ya da modifiye edildi. Örnek olarak korkular üç oyundan da silindi ve yaşlılık dönemi Pet Stories oyunundan kaldırıldı. Oyunun kayıt dosyaları ise The Sims 2 ile uyumlu değildir. Buna rağmen oyuncular bazı dosyaları ana oyuna adapte edebildiler.[12]

The Sims Carnival[değiştir | kaynağı değiştir]

The Sims Carnival, The Sims oyun markası altında çıktı. İkiye ayrılan ürün çizgisinden ilki çevrimiçi topluluk ile internet üzerinden oynanabilirken ikincisi dijital indirme ve mağaza satışlarından satın alınabilen çevrimdışı oyun oldu.

The Sims Medieval[değiştir | kaynağı değiştir]

The Sims Medieval, The Sims 3 motoru ile geliştirilen ve 2011'de yayınlanan, orta çağ temalı bir rol yapma yan oyunu oldu. Oyun için sadece bir eklendi paketi yayınlandı: Pirates and Nobles.

The Sims Social[değiştir | kaynağı değiştir]

Ağustos 2011'de piyasaya sunulan The Sims Social, Flash üzerine kuruldu ve Playfish tarafından Facebook için geliştirildi. EA oyunun Beta sürümünden Live sürümüne geçtiğini 23 Ağustos 2011'de duyurdu.[13] Oyuncuların olumsuz yorumlarına karşılık oyun sonlandırıldı ve 14 Haziran 2013'te Facebook üzerinden silindi.

Konsol ve taşınabilir versiyonları[değiştir | kaynağı değiştir]

The Sims dönemi[değiştir | kaynağı değiştir]

The Sims oyunu, ana oyunla birlikte konsola uyarlanan serinin ilk oyunu oldu.

The Sims Bustin' Out ise The Sims serisindeki ikinci konsol oyunu oldu. PlayStation 2, Xbox, Nintendo GameCube, Game Boy Advance ve N-Gage cihazları için 2003'ün son çeyreğinde yayınlandı. Bu versiyonda Simler Shiny Things Lab ve Casa Caliente gibi yerleri ziyaret edebilirler. Oyuncular görevler içeren Bust Out Mode adlı moda ve Freeplay Mode adlı görevsiz modda oynayabilirler. İkinci Sims oyunu bilgisayarlar için yayınlanmadı, bunu The Sims takip etti ve Bustin' Out'a benzer şekilde görev modu olmadan yayınlandı. Playstation 2 versiyonu da aynı zamanda çevrimiçi oynanabilir haldeydi ancak EA desteği kesti.

The Urbz: Sims in the City Simlerin çağdaş yaşamlarına ve Sim City'deki hayatlarına odaklandı. Oyuncular şöhret puanı toplayıp görevlerini tamamladılar. Xbox, PlayStation 2, Nintendo DS, Nintendo GameCube ve Game Boy Advance platformları için yayınlandı ve NPC olarak Black Eyed Peas yer aldı.

The Sims 2[değiştir | kaynağı değiştir]

The Sims 2, The Sims 2: Pets ve The Sims 2: Castaway oyunları Wii, PlayStation 2, PSP, Xbox ve Nintendo DS platformları için yayınlandı. The Sims 2: Apartment Pets ise The Sims 2: Pets oyununun devamı olarak EA tarafından sadece Nintendo DS için yayınlandı.

iPod Nano (3. ve 4. nesil), iPod Classic ve iPod (5. nesil) için The Sims adı altında birçok oyun yayınlandı. Bunlardan bazıları The Sims Bowling,[14] The Sims DJ,[15] ve The Sims Pool oldu.[16]

MySims[değiştir | kaynağı değiştir]

MySims, EA tarafından Wii ve Nintendo DS cihazları için yayınlandı. İlk oyun Eylül 2007'de Japonya'da yayınlandı, MySims oyunlarına en son Eylül 2010'da MySims SkyHeroes eklendi.

The Sims 3[değiştir | kaynağı değiştir]

The Sims 3, The Sims 3: World Adventures ve The Sims 3: Ambitions iPhone/iPod Touch için yayınlandı. Ek olarak The Sims 3 ayrıca Android sistemli telefonlar için yayınlandı. PlayStation 3, Xbox 360 ve Nintendo DS için de Ekim 2010'da, Wii için Kasım 2010'da ve Nintendo 3DS için 25 Mart 2011'de Avrupa'da yayınlandı. 3DS versiyonu konsol için de yayınlandı. The Sims 3: Pets ayrıca PlayStation 3, Xbox 360 ve Nintendo 3DS platformlarında da yer aldı.

The Sims 4[değiştir | kaynağı değiştir]

PlayStation 4 ve Xbox One konsolları için 17 Kasım 2017'de ayrı versiyonları yayınlandı.

The Sims FreePlay[değiştir | kaynağı değiştir]

The Sims FreePlay, The Sims oyununun iPhone, iPod Touch, iPad, Android telefonlar (ve tabletler) ve Kindle Fire için yayınlanan freemium versiyonudur. iOS cihazlara 15 Aralık 2011'de, Android cihazlara 15 Şubat 2012 tarihinde yayınlandı. Kindle Fire'da Ekim 2012'de, BlackBerry 10'de ise 31 Temmuz 2013'te yayınlandı. Diğer Sims oyunlarından farklı olarak The Sims FreePlay gerçek zaman akışı ile oynanır. Oyuncular 55. seviyeye kadar ilerler ve yeni içerikler açar, 34 Sim yaratabilir, yerleşim birimi haritaları tasarlayabilir ve görevleri tamamlayarak Yaşam Tarzı Puanları, Simoleon, Sosyal Puanlar ve Deneyim Puanları toplar. Sosyal Puanlar dışında hepsi ile yemek pişirme, bitki ekme, okula gitme (çocuk ve gençlik yaşına özel) ya da çalışmaya gidebilirler. Sosyal Puanlar'ı toplamak için komşu evlere gitmek ve Facebook arkadaşları eklemek gerekir.

Oyuna gelen sürekli güncellemeler ile birlikte içerikler ve yarışmalar resmi Facebook sayfasından duyurulur. Birçok güncelleme yayınlandı.

The Sims Mobile[değiştir | kaynağı değiştir]

The Sims Mobile, Android ve iOS için 6 Mayıs 2017'de duyuruldu ve dünya çapında 6 Mart 2018'de yayınlandı. Oyun, çok oyunculu mod ve hikâye modu özellikleri ile bilgisayar versiyonuna benzer.

Kalıt[değiştir | kaynağı değiştir]

The Sims, birçok kez Guinness Dünya Rekorları'na ismini yazdırmıştır. 2017 itibarıyla "Bir Video Oyunu Serisinde En Çok Genişleme Paketi" ve 36-50 milyon arası satışla "En Çok Satan Bilgisayar Oyunu Serisi" alanlarında yer aldı.[17] Tüm zamanların en çok satan video oyunu franchise'ı listesinde 200 milyon toplam satışla onuncu sırada yer aldı.[1] Ekim 2019 itibarıyla tüm The Sims oyunları toplam 5 milyar dolar getiri sağladı.[18]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ a b Rhinewald, Shane; McElrath, Noelle (5 Mayıs 2016). "2016 World Video Game Hall of Fame Inductees Announced" (Basın açıklaması). Strong National Museum of Play. 2 Şubat 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 3 Şubat 2017. 
 2. ^ a b c Seabrook, John (6 Kasım 2006). "Game Master: Will Wright changed the concept of video games with The Sims. Can he do it again with Spore?". The New Yorker. 6 Kasım 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Aralık 2014. 
 3. ^ Taylor, Tracey (17 Ekim 2011). "Will Wright: Inspired to make The Sims after losing a home". Berkeleyside. 21 Aralık 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Aralık 2014. 
 4. ^ Brooker, Charlie (2013-11-30). How Videogames Changed the World. Etkinlik zamanı: 67 minutes. Channel 4. 
 5. ^ "EA's Groundbreaking Franchise The Sims Turns Ten" (Basın açıklaması). Redwood City: Electronic Arts. Business Wire. 4 Şubat 2010. 25 Ocak 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Ocak 2020. 
 6. ^ Walker, Trey (22 Mart 2002). "The Sims overtakes Myst". GameSpot. 20 Aralık 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 3 Aralık 2013. 
 7. ^ "The Sims Franchise Celebrates Its Fifth Anniversary and Continues to Break Records" (Basın açıklaması). Electronic Arts. 7 Şubat 2005. 5 Eylül 2008 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 8 Ekim 2008. 
 8. ^ "The Sims 3". Metacritic. 17 Kasım 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 13 Şubat 2021. 
 9. ^ Reilly, Jim (13 Temmuz 2009). "The Sims 3 Dominating PC Software Sales". IGN. 10 Şubat 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 3 Aralık 2013. 
 10. ^ "Maxis Unveils The Sims 4". Electronic Arts. 6 Mayıs 2013. 12 Ekim 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 3 Aralık 2013. 
 11. ^ "About – The Sims Stories". The Sims 2. Electronic Arts. 11 Ekim 2007 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 31 Ekim 2007. 
 12. ^ "The Sims Castaway Stories". Yahoo! Games. 3 Haziran 2007 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 31 Ekim 2007. 
 13. ^ Artemu (23 Ağustos 2011). "Sims Social get "Live" Status!". Infinite Sims. Archived from the original on 5 Ekim 2011. Erişim tarihi: 29 Ağustos 2011. 
 14. ^ "The Sims Bowling for iPod". EAmobile.com. Electronic Arts. 10 Haziran 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 12 Nisan 2013. 
 15. ^ "The Sims DJ for iPod". EAmobile.com. Electronic Arts. 1 Haziran 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 12 Nisan 2013. 
 16. ^ "The Sims Pool for iPod". EAmobile.com. Electronic Arts. 1 Haziran 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 12 Nisan 2013. 
 17. ^ Guinness World Records 2017 Gamer's Edition. Guinness World Records. 29 Ağustos 2017. s. 169. ISBN 9781910561416. 
 18. ^ Valentine, Rebekah (29 Ekim 2019). "The Sims franchise surpasses $5b in lifetime sales". GamesIndustry.biz. 30 Ekim 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 30 Ekim 2019. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]