Luke Skywalker

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Luke Skywalker
Yıldız Savaşları karakteri
CanlandıranMark Hamill
Aidan Barton (bebeklik)
Bob Bergen (video oyunlarında)
Bilgileri
Türİnsan
CinsiyetErkek
KonumJedi Ustası
Jedi Şövalyesi
Padawan
GezegeniTatooine
ÜyelikYeni Cumhuriyet
Asi Birliği

Luke Skywalker, Yıldız Savaşları filminde yer alan ve Mark Hamill tarafından canlandırılan kurgusal karakter. Jedi Şövalyesi Anakin Skywalker ile Naboo Senatörü Padme Amidala'nın oğlu, Leia Organa Solo'nun ikiz kardeşi ve Ben Solo'nun dayısıdır. Skywalker pek çok ünlüden daha ünlü bir pilot, lider ve efsanevi jedi olmuştur. Skywalker, İlk Ölüm Yıldızı'nı yok etmiş; İmparator Palpatine'i öldüren Darth Vader'i kurtarmayı başarıp Galaktik İmparatorluk'u devirmiş Asi Birliği'nin büyük kahramanı haline gelmiştir. Bir süre sonra general rütbesine terfi edip. Yeni Cumhuriyet'te sözü geçen bir üye ve önemli bir Jedi Efendisi olduktan sonra ordudan ayrılmayı uygun bulmuştur.

Hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Sith'in İntikamı (2005)[değiştir | kaynağı değiştir]

Büyük Jedi Temizliği başladıktan ve Galaktik İmparatorluk kurulduktan kısa bir süre sonra asteroid kolonisi olan Polis Massa'da Padme Amidala Luke'u ve ikiz kızkardeşi Leia'ı doğurduktan sonra öldü. Her iki çocuk da öksüz kaldı.

Obi-Wan Kenobi ve Yoda çocukların bilinmemesi için sahip oldukları güç ile İmparator ve düşmüş babalarından korumaya çalıştılar. Bunun için en iyi yolun çocukları ayırmak olduğuna karar veren iki Jedi Efendisi erkek bebeği, babasının üvey erkek kardeşi; Owen Lars ve eşi Beru'nun yanına Tatooine'e gönderilecek, Leia ise evlat edinebileceğini öneren Senatör Bail Organa ve eşi Breha Organa tarafından büyütülecekti.

Kenobi bebeği de yanına alarak Tatooine gitti ve burada ilk yolculuğu Soulless One ile Nar Shadda'ya yaptılar. Lars ailesinin yaşadığı yere gidebilmek için şehrin pazar yerinde yıldız gemisini satmak zorunda kaldı. Kenobi, Skywalker'in eğitimini yakından izlemek ve çocuğun yanında olabilmek için Tatooine'de saklanmayı seçti.

Sürgünde geçirdiği ilk zamanlar Obi-wan, Larsların çiftlik evine her gün gitti. Aslında Owen ve Beru yu düzenli olarak ziyarete geldiğinde, Luke'u uzaktan izlemekteydi.

Yeni Bir Umut (1977)[değiştir | kaynağı değiştir]

Sith'in İntikamı'nın sonlarına doğru doğan Luke ve Leia kardeşler babalarından ve İmparatorluktan saklanmaları için daha doğumlarında sonra birbirlerinden ayrıdılar. Leia Alderaan senatörü Bail Organa'ya verilirken Luke ise amcası ve yengesi ile beraber çöllerle kaplı Tatooine gezegeninde yaşamaya başladı. Kendisini korumak ve yeri geldiğinde eğitmek için aynı gezegende bulunan Jedi ustası Obi-Wan Kenobi'nin gizli gözetiminde 20 yaşına kadar normal bir hayat yaşadı. Ancak yaşadığı hayattan çok da memnun değildi. Amcasının düşüncesinin aksine bir çiftçi değil Pilot olmak istemekteydi.

20 yaşındayken bir gün C-3PO ve R2-D2 isimli 2 robotu satın aldılar. Luke onları temizlerken R2-D2'nun belleğine yazılmış hologram bir mesaj kaşfetti. Mesajın sahibi genç kız Obi-Wan Kenobi isimli birinden umutsuzca yardım istemekteydi. Bu kişinin tanıdığı Yaşlı Ben ile ilgisi olup olmadığı kafasında soru işareti halinde iken o gece R2-D2 ortadan kayboldu. Onu aramaya çıkan Luke Tuskenların saldırısına uğradı ve uyandığında eski dostu yaşlı Ben'i karşısında buldu. Ben, uzun zamandır Obi-Wan ismini kullanmadığından söz etti. Luke R2-D2'nun kendisi için kayıtlı mesajını olduğunu söyledi. Beraber Obi-Wan'ın evine gittiler. Obi-Wan mesajın tam metnini izledi ve İmparatorluktan önceki eski zamanlardan, kendisi gibi bir jedi olan babasını bahsetti. Ona ait olan ışın kılıcını verdi. Dahası gücün karanlık tarafını seçen Darth Vader isminde bir hain tarafından öldürüldüğünü söyledi. Luke tüm bunları ilgiyle dinledi. Artk zamanın daraldığı düşüncesiyle olsa gerek Ben, Luke kendisiyle beraber gelmesini önerdi. Luke buna gönüllü gözükmedi. Bu arada İmparatorluk birlikleri iki robotu aramak üzere gezegene inmiş bulunuyorlardı. Eve döndüğünde genç adam amcası ve yengesinin yanmış cesetleriyle karşılaştı. Artık kendisini Tatooine'de tutacak bağı da kalmamıştı. Obi-Wan'la gitmeye ve babası gibi bir jedi olmaya karar verdi. Gezegenden çıkmanın yolu uzay gemisi kiralamaktan geçiyordu. Millenium Falcon adlı geminin sahibi kumarbaz ve kaçakçı Han Solo ile anlaştılar. Han Solo ve yardımcı pilotu Wookiee ırkından Chewbacca ile Han Solo'nun gemisiyle Alderaan gezegenine doğru yola çıktılar. Luke yolculuk sırasında Jedi eğitimine başladı. Bu esnada Ölüm Yıldızında bulunan Prenses Leia'ya gizli asi üssünün yerini söylemesi için Darth Vader tarafından işkence yapıldı ve tehdit edildi. Göz korkutmak amacıyla da Leia'nın vatanı olan Alderaan gezegeni Ölüm Yıldızı tarafından yok edildi. Luke ve Obi-Wan Alderaan'a vardıklarında enkazdan başka bir şey bulamadılar. Ne yapacaklarına karar vermeye çalışırlarken bilinmeyen bir çekim alanına girdiler. Bu çekim alanını yaratan Ölüm Yıldızıydı.

Han İmparatorluk filosuna sızmayı başardı. Anca giriş çıkış kadar kolay değildi. Obi-Wan Kenobi kalkanları kaldırmak üzere diğerlerinden ayrıldı. R2-D2'nun tarayıcıları tutsak prensesin gemide olduğunu tespit edince Han'ın itirazına rağmen Luke O'nu kurtarmaya karar verdi. Aralarında uygulamaya koydukları basit bir planla prensesi hücresinden kaçırdı.

Kalkanları kaldırmayı başaran Kenobi eski öğrencisi ile yüzleştiği sırada Luke'da bu mücadeleye ve yaşlı dostunun ölümüne tanık oldu. Klon askerlerin çapraz ateşinden zorlukla kurtularak gemilerine binmeyi başardılar. Luke Ben'in ölümüyle fazlasıyla sarsıldı. Ölüm Yıldızına ait gizli planı asilere ulaştırdıklarında Han kalıp savaşmak yerine aldığı ücretle dönmeyi seçip onları hayal kırıklığına uğrattı. Luke ise hayalini kurduğu üzere Ölüm Yıldızı'na düzenlenecek saldırı birliğinde pilot olarak yer aldı ve Ölüm Yıldızı'nı patlattı.

İmparator (1980)[değiştir | kaynağı değiştir]

Ancak imparatorluk karanlık tarafını gösterdi ve Ölüm Yıldızı II doğdu. Aynı zamanda Luke, Leia ve Han önderliğinde Soğuk Hoth gezegeninde bir üs kuruldu. Luke bir Wampa'nın saldırısına uğradı ve kaçtı. Sonrasında Hoth Savaşı başladı ve Luke'un önderliğinde avcı uçakları saldırıya başladı. Düşman çok güçlüydü ve Luke'un gemisi düştü. Ve bu sırada boş durmayıp bir AT-AT'ı patlatmayı başardı. Ancak düşman ilerledi ve üs yok oldu. Luke'un ve diğer arkadaşlarının yolu ayrıldı. Han, Leia ve diğerleri Lando Calrissian'ın üssüne gider. Luke ve R2-D2 Üstat Yoda'nın yaşadığı gezegene, Dagobah'a gider. Eğitiminin yarısını tamamlar. onları kurtarmak için Bespin'e gider, sadece bir tuzağa çekilir. Darth Vader ile ışın kılıcı düello yapar. Sith Lordu Luke'a üstün gelir ve sağ elini koparır. Vader daha sonra Luke'un babası olduğunu ortaya çıkarır ve ona Gücün karanlık tarafına dönme ve galaksiyi onun yanında yönetme şansı sunar. Dehşete kapılmışken, Luke kendini derin bir reaktör uçurumuna atar. Hayatta kalır, ancak Cloud City'nin alt kısmına bir çöp oluğuna çekilir ve bir kanatlı çubuğa tehlikeli bir şekilde asılır. Millennium Falcon'daki Bulut Şehrinden uzaklaşan Leia, Luke'un tehlikesini algılar ve onu kurtarmak için gemiyi döndürür. Gemide, Vader'in telepatik olarak ona karanlık tarafa katılmanın kaderi olduğunu söylediğini duyar. Luke'un kopmuş eli yerine biyomekanik bir el geçer.

Jedi'ın Dönüşü (1983)[değiştir | kaynağı değiştir]

Luke Dagobah'a geri döner ve ölmekte olan bir Yoda'dan Vader'in gerçekten babası olduğunu öğrenir. Luke daha sonra Obi-Wan'ın ruhundan, Leia olduğunu hemen anladığı ikiz bir kız kardeşi olduğunu öğrenir. Yoda Luke'a eğitimini bitirmek ve galaksiyi kurtarmak için tekrar Vader ile yüzleşmesi gerektiğini söyler. Bir Asi komando ekibinin bir parçası olarak Endor'a gelen Luke, babasını Güç'ün karanlık tarafından geri getirmek için Vader'e teslim olur. Vader Luke'u, efendisi İmparator'un Luke'u karanlık tarafa çekmeye çalıştığı Endor'un etrafında dönen ikinci Ölüm Yıldızına getiriyor. Luke, ışın kılıcıyla İmparator'a geçici olarak saldırır, ancak Vader gengeller ve baba ve oğul bir kez daha birbirlerine karşı düello yapar. Luke, Vader'i yakalar ve acımasızca yener, babasının mekanik sağ elini keser. İmparator Luke'a Vader'i öldürmesini ve yerini almasını emreder. Luke kendi biyonik eline bakar ve babasının kaderini çekmenin eşiğinde olduğunu fark eder. Işın kılıcını bir kenara bırakarak kendini bir Jedi ilan eder. Öfkeli, İmparator Luke'a Yıldırımıyla işkence eder. Acı içinde Luke yardım için babasına seslenir; oğlunun ölmesine izin vermek istemeyen Vader, İmparator'u bir reaktör şaftına atar, ancak İmparatorun süreçteki yıldırım gücü tarafından ölümcül bir şekilde elektriğe maruz kalır. Rebel savaşçıları Ölüm Yıldızının ana reaktörüne doğru ilerlerken Luke Anakin'in maskesini kaldırır ve ilk ve son kez babasının gerçek yüzüne bakar. Kurtarılan Anakin Skywalker, Luke'a ölmeden önce içinde iyilik olduğunu söyler. Endor'da Luke, babasının cesedini yakar. Asilerin Endor'daki zafer kutlamaları sırasında Luke, babasının ruhunu Obi-Wan ve Yoda'nın yanında görür.

Güç Uyanıyor (2015)[değiştir | kaynağı değiştir]

Filmin sonunda, Direniş, tapınağın yerini İmparatorluğun arşivlerinden bulunduğu yere kadar izleyen bir haritayı yeniden inşa etmeyi başardı ve daha sonra Ahch-To gezegeninde, sunan genç hurdacı Rey tarafından bulundu. daha önce hem Luke hem de babası tarafından mavi ışın kılıcını Luke'a uzattı.

Son Jedi (2017)[değiştir | kaynağı değiştir]

Son Jedi'da (2017), Luke ışın kılıcını Rey tarafından verildikten sonra atar. Daha sonra Rey ile konuşmayı reddederek kendini evinde mühürler. Ancak, Han Solo olmadan Chewbacca'yı gördüğünde ve Rey Millennium Falcon'a geldiğinde, neler olup bittiğini soruyor. Rey, Luke'u Solo'nun Kylo Ren'in elindeki ölümü ve İlk Düzenin galaksiyi yönetmek için yükseldiğini bildirir. Rey, Luke'dan onu Kuvvet yollarıyla eğitmesini ister. Luke başlangıçta Rey'i eğitmek konusunda isteksizdir ve ona Jedi Tarikatı'nın sona erme zamanının geldiğini söyler. Direniş İlk Düzene karşı bir çekişme yaparken Crait gezegeninde ortaya çıkar ve Ren'in karanlık tarafa düşmesine izin verdiği için Leia'dan özür diler. Luke, İlk Düzen topçularının önüne geçer ve beklenmedik bir şekilde Ren tarafından emredilen bir blaster ateşi saldırısında hayatta kalır. Ren, Luke'a el ele savaşında suçlanır, görünüşte onu ışın kılıcıyla ikiye böler, ancak Luke yaralanmadan kalır; Hala Ahch-To'da olan Luke, Gücü kullanarak bir projeksiyon gönderdi. Bu dikkat dağıtıcı şey Direniş'in gezegenden kaçmasına izin veriyor. Luke Kylo'ya, projeksiyonu kaybolmadan önce son Jedi olmayacağını söyler. Ahch-To'da Luke çöker ve sonra Gezegenin iki güneşinin Güç ile birleşmeden önce batışını görmek ve ortadan kaybolmak için ufukta bakar.

Skywalker'ın Yükselişi (2019)[değiştir | kaynağı değiştir]

Filmde Luke güç hayaleti olarak görünür.

Genişletilmiş Evren[değiştir | kaynağı değiştir]

Luke Skywalker, Darth Vader'ın İmparatoru öldürmesini sağlamış ve Yeni Cumhuriyet'i kurmuştur. Büyük Amiral Thrawn ve bir Dark Jedi olan C'Boath'a karşı savaşmıştır. Ancak bu evren Star Wars hakları Walt Disney stüdyolarına geçince yok sayılmıştır.

Dış bağlantılar