İçeriğe atla

Boba Fett

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Boba Fett
Yıldız Savaşları karakteri
CanlandıranDaniel Logan (Bölüm II, çocukluğu)
Mark Austin (Bölüm IV)
Jeremy Bulloch (Bölüm V-VI) Temuera Morrison (The Mandalorian, The Book of Boba Fett)
SeslendirenTemuera Morrison (The Mandalorian, The Book of Boba Fett, The Star Wars: Jedi Fallen Order)
Bilgileri
Türİnsan (klon)
CinsiyetErkek
KonumKelle avcısı
GezegeniKamino
ÜyelikMandalorianlar
Bağımsız Sistemler Konfederasyonu
Galaktik İmparatorluk

Boba Fett, Yıldız Savaşları (Star Wars) serisinde geçen kurgusal karakterlerden biridir. Seride, İmparatorluk ve Jabba the Hutt için çalışan bir kelle avcısı olan Boba Fett, Han Solo ve Chewbacca'nın izini sürüp, tutsak almıştır.[1]

Boba Fett, seride Klonların Saldırısı, İmparator ve Jedi'ın Dönüşü filmlerinde yer almıştır. Ayrıca Yeni Bir Umut'un özel yayınlanmış versiyonunda da yer almıştır.

Jango Fett'in klonu (genetik kopyası) olan Boba Fett, Kamino gezegeninde yaratılmış fakat Klon Ordusu saflarına girmeden, Jango'nun normal oğluymuş gibi yetiştirilmiştir. Mandalorian tarzı ile eğitilmiş, galaksi boyunca korkulan ve dehşet saçan bir kelle avcısı olarak yetişmiştir. Avını zekası ve kurnazlığı ile takip edip, yakalaması ile bilinir. Fett, genelde suç örgütü lideri Jabba the Hutt için çalışmış ve Darth Vader ile işbirliğinde olmuştur.

Boba Fett ROTJ'da Luke'un Han'ı kurtarması sırasında Sarlacc adı verilen yaratık tarafından yutulmuştur. Herkes tarafından öldü sanılmasına rağmen jet packini ve termal patlayıcılarını kullanarak yaratığı içinden havaya uçurmuş ve son anda ölümden kurtulmuştur.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Boba Fett". StarWars.com (İngilizce). 3 Temmuz 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 13 Mart 2022.