İçeriğe atla

Star Wars Asiler

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Star Wars Asiler
Star Wars Rebels
FormatCGI Animasyon serisi
Tür
Proje tasarımcısıSimon Kinberg
Seslendiren(ler)
BesteciKevin Kiner
ÜlkeABD
Sezon sayısı4
Bölüm sayısı75
Yapım
Yönetici yapımcı
Yapım şirketi
Dağıtımcı firmaDisney-ABC Domestic Television
Yayın bilgileri
Yayın tarihi3 Ekim 2014 - 5 Mart 2018
Kronoloji
Önce gelenStar Wars: The Clone Wars
Dış bağlantılar

Star Wars Asiler, Lucasfilm ve Lucasfilm Animation tarafından CGI bilgisayar animasyonuyla hazırlanmış Star Wars'ın devamı niteliğindeki serisidir. Dizi, hikâye olarak 1977 ve 2005 filmleri olan Yıldız Savaşları: Bölüm III - Sith'in İntikamı ve Yıldız Savaşları: Bölüm IV - Yeni Bir Umut arasında geçmektedir. Bu dönemde, Galaktik İmparatorluk ele geçirdiği gücü arttırarak Galaksi'deki diğer kalan tüm Jedi savaşçılarını yakalamayı amaçlıyor. Yalnız bu esnada, İmparatorluk'a karşı acemice bir başkaldırı şekillenmektedir. Serinin görsel yapımını diğer üçlemenin de üreticisi olan Ralph McQuarrie üstlenmiştir.

Serinin, 1 saatlik prömiyeri 3 Ekim 2014'te Disney Channel'da dünya genelinde yapılmıştır. Sonrasında Disney XD kanalında dünya üzerinde gösterime girmiştir.[1] Türkiye'de ise 4 Ekim 2014'te 1 saatlik ilk gösterimi gerçekleşmiştir. 17 Ekim 2014 Cuma gününden başlayarak, yeni bölümleriyle her Cuma gösterileceği duyurulmuştur.[2] Ayrıca dizinin 4 bölümlük kısa serileri de 11 Ağustos 2014'te ilk bölümüyle yayınlanmıştır.

Dave Filoni, Simon Kinberg ve Greg Weisman seride yönetici yapımcı olarak yer almıştır. Kinberg, ilk sezon için 16 bölüm üretileceğini belirtmiş ve orijinal üçlemeden gelen karakterlerle birlikte yeni karakterlere de yer verildiğini açıklamıştır.[3][4]

 • Hera Syndulla: Asi grubunun kalbi olarak nitelendirilebilir. Grubun kullandığı The Ghost gemisinin pilotluğunu yapmaktadır. Twi'lek ırkındandır.
 • Kanan Jarrus: İmparatorun uyguladığı "Büyük Jedi Temizliği" (Emir 66) soykırımından kurtulan kaçak bir Jedi. Dikkat çekmemek için ışın kılıcını saklamaktadır.
 • Ezra Bridger: Gezegeni Lothal'da yaşarken İmparatorluk, ülkesine kaynak arayışları için kömür ocakları açmıştır. 14 yaşında gücü yeni öğrenmeye başlayan Ezra, hayatta kalmak için hırsızlık yapmaktadır. Bu nedenle hiç de sadık değildir.
 • Garazeb 'Zeb' Orrelios: Fiziksel gücüyle tanınan zeki ve tecrübeli bir ekip üyesidir. Üçlemedeki Chewbacca karakterinden esinlenilerek dizayn edilmiştir.
 • Sabine Wren: Mandalorian ırkından olan Sabine, silahlar ve patlayıcılar üzerinde uzmandır. İmparatorluk üslerini grafiti yaparak işaretlemektedir.
 • Engizisyoncu: Irkı Pau'an olan, Karanlık Taraf güçlerini kullanan bir numaralı kötü lider. 14. bölümde Kanan ile yaptığı düello sonucunda ölmüştür.
 • 3 Teker (C1-10P): R2-D2'dan yola çıkılarak tasarlanmış olsa da karakterinin alakası dahi olmayan huysuz bir Astromech Droid. İkinci el parçaların birleştirilmesiyle oluşturulmuştur.[5]
 • Darth Vader: Anakin Skywalker'ın karanlık tarafa geçmiş halidir. 14. bölümde ortaya çıkmıştır.
 • Ahsoka Tano: Namı diğer Fulcrum. Klon savaşları sırasında Jedi düzeninden atılan Ahsoka asi birliğinin üyelerinden biridir. 14. bölümde Kanan'ı kurtarmaya giden birliğin tuzağa düşürülüp yakalanmak üzereyken ortaya çıkıp asi birliğini kurtarmışlardır.
 • Bail Prestor Organa: Asi birliği tuzağa düşürüldüğünde 3 Teker ile iletişime geçmiş; 3 Teker, birliği Kanan'ı kurtarmaya gittiklerini anlatmış ve diğer asi birlikleri Ezra ve arkadaşlarını kurtarmaya gelmişlerdir.
 1. ^ McLean, Thomas (12 Şubat 2014). "'Star Wars Asiler' Kanan Karakterinin Tanıtımı". Animation Magazine. 3 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 14 Şubat 2014. 
 2. ^ "Türkiye'de yayın durumu". 7 Eylül 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Eylül 2014. 
 3. ^ Eric (9 Mayıs 2014). "Simon Kinberg, Star Wars Asiler'in İlk Sezon İçin 16 Bölüm Olacağını Açıkladı". TheForce.net. 12 Nisan 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Mayıs 2014. 
 4. ^ Goldberg, Matt (9 Mayıs 2014). "Simon Kinberg, Seri Hakkında Bilinmeyenleri Konuştu". Collider. 26 Kasım 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Mayıs 2014. 
 5. ^ "Karakterler Hakkında". 14 Ağustos 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 14 Ağustos 2014. 

Dış bağlantılar

[değiştir | kaynağı değiştir]

Disney Türkiye sayfası 7 Eylül 2014 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.