Star Wars: The Old Republic

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Star Wars: The Old Republic (SWTOR), Star Wars evreninde geçen bir devasa çok oyunculu çevrimiçi rol yapma oyunudur (MMORPG). BioWare Austin tarafından Bioware Edmonton yardımıyla geliştirilen oyun, 21 Ekim 2008'de duyuruldu. Star Wars: The Old Republic, Microsoft Windows platformu için 20 Aralık 2011'de, Kuzey Amerika ve Avrupa’da yayınlandı.

Hikâye, Star Wars Evreni'ndeki Sith İmparatorluğu ve Galaktik Cumhuriyet arasında yeni kurulan, kırılgan barış zamanlarında geçer. Oyunda 8 farklı karakter sınıfı (class) vardır. Her 8 sınıfın 3 perdeden oluşan, karakterin seviyesi geliştikçe ilerleyen bir hikâye örgüsü vardır. Oyuncular Cumhuriyet veya Sith gruplarını seçerler. Aydınlık ve Karanlık arasında seçimlerle değişen bir ahlâk sistemi de bulunur. Farklı sınıfların farklı oynanışları mevcuttur; oyunda da engin özelleştirme seçenekleri bulunur.

Resmî olarak yayınlanmamış olsa da, tahminlere göre SWTOR dünyada yapılması en çok tutan oyunlardan biridir. Piyasaya sürüldüğünden üç gün sonra bir milyon abone kazanan oyun, "tarihte en hızlı büyüyen MMO" unvanını almıştır. Ancak ilerleyen aylarda kullanıcı sayısında bir düşüş görülse de hâlâ kârlıdır.