Yavin

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Yavin, Yıldız Savaşları evrenindeki hayali gezegenin adıdır. Yıldız Savaşları: Bölüm IV - Yeni Bir Umut'ta görüldüğü üzere kırmızı bir gaz devidir. Gezegenin çekirdeği metalik maddelerden ve corusca cevherlerini de oluşturan karbon parçaları ve metalik hidrojenlerden oluşmuştur. Gezegendeki değerli taşların çıkarılması gelecek vadeden bir iş olmasına rağmen, Yavin daha çok Yavin IV uydusuyla bilinir. Bir asi gemisiyle çarpıştıktan sonra gezegenin çekirdeğine doğru yönelen Süper Yıldız Destroyeri Knight Hammer Yavin'de yok edilmiştir. Bir rivayete göre Sith Darth Maul bu bölgedendir. Yüksek hızdaki rüzgâr fırtınalarından dolayı gezegene hiç kimse iniş yapmamıştır.

Uydular[değiştir | kaynağı değiştir]

Yeni Bir Umut ve Genişletilmiş Evren'de, Yavin'in yaşanabilir 3 uydusu vardır.

Yavin 4[değiştir | kaynağı değiştir]

Yavin 4
Galaktik Çekirdeğe olan uzaklık 40,500 ışık yılı
Bölge Dış Halka
Sistem Yavin Yıldız Sistemi
Güneş sayısı 1
Nüfus 21.2 milyon
Yerüstü suyu %8
Üyelikler Yeni Cumhuriyet/Asi Birliği

Yavin IV,Yıldız Savaşları evrenindeki Yavin gezegeninin uydularından birisidir.[1] Yıldız Savaşları: Bölüm IV - Yeni Bir Umut'ta Asi Birliği'nin ana askeri üssüdür.

Filme Çekilmesi[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıldız Savaşları: Bölüm IV - Yeni Bir Umut'taki Yavin 4 manzarasının da bulunduğu sahneler Tikal, Guatemala'da çekilmiştir.[2]

Kurgusal Hikâye[değiştir | kaynağı değiştir]

Sinema Filmi Serileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Asiler Dantooine'deki üslerini terk ettikten sonra üslerini Yavin 4 uydusundaki yemyeşil sık ormanların içindeki antik Massassi kalıntılarına kurdular. Galaktik İmparatorluk hem bu küçük ormanlarla dolu gezegeni yok etmek hem de Asileri ortadan kaldırmak için imparatorluğun süper silahı Ölüm Yıldızı'ını kullanıma hazırladı. Bunun üzerine, 22 X-wing ve 8 Y-wing'den oluşan bir kuvvetle Ölüm Yıldızı'nı yok etmek için gönderildi. Bu saldırıdan Luke Skywalker, Wedge Antilles ve isimsiz bir Y-wing pilotu hariç kurtulan olmamıştır. Arkadaşı Han Solo'nun tam vaktindeki yardımıyla saniyeler kala, Luke Skywalker proton torpidosunu Ölüm Yıldızı'nın ekvatoryal hendeğindeki küçük termal egzozuna ateşleyerek bu uzay istasyonunu yok etmiş ve Yavin 4 uydusunu korumuştur. Ölüm Yıldızı'nın yok edilmesinden sonra yapılan büyük kutlamada Luke Skywalker ve Han Solo Prenses Leia tarafından onur madalyasıyla ödüllendirildiler.

Yavin 8[değiştir | kaynağı değiştir]

Çoğunlukla tundradan oluşan soğuk bir uydudur. Çok çeşitli olmasa da yaşam formlarını barındırır.

Yavin 13[değiştir | kaynağı değiştir]

Gerb ve Slith ırklarının yerleşim kurduğu sıcak çöl uydusudur.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Simon Beecroft, Kerrie Dougherty, James Luceno, and Kristin Lund, "Planet Profiles: Yavin 4", The Complete Locations of Star Wars: Inside the Worlds of the Entire Star Wars Saga (DK, 2005), 13 10 Nisan 2016 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi..
  2. ^ Claire Boobbyer and Peter Pollard, Guatemala Handbook (Footprint Travel Guides, 2002), 323 30 Temmuz 2016 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi..