Asi Birliği

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Yıldız Savaşları organizasyonu
Asi İttifakı
Organizasyon şekli Direniş Gücü
Resmi dil Galaktik Ana Dil
Sermaye
Yönetim biçimi Başkanlık
Başkomutan Başkan, Başkomutan
Devlet idaresi Başkan
Yürütme bölümü Başkan, Kabine
Yasama bölümü Yüce Senato, Danışma Konseyi
Kuruluş 2 BBY
Parçalanma {{{parçalanma}}}
Sona erme 4 ABY (Yeni Cumhuriyet)
İçine dahil olan organizasyonlar Bağımsız Gezegenler Birliği
Para birimi Galaktik Standart Kredi

İttifak Kredisi


Cumhuriyeti Yeniden Kurma İttifakı olarak da bilinen Asiler daha çok Asi İttifakı olarak tanınmış olup, Yıldız Savaşları (Star Wars) bilimkurgu serisinin geçtiği evrendeki hayali kurumlardan biridir.

Asi İttifakı, Galaktik İmparatorluk'a karşı kurulan askeri bir direniş gücüdür. Galaktik Cumhuriyet'in, İmparatorluk haline dönüştürülmesinden sonra kurulan birlik tekrar Galaktik Cumhuriyet'i getirmeyi kendilerine ideal olarak belirlemiştir.

Kuruluş Aşaması[değiştir | kaynağı değiştir]

Palpatine'e karşı başlatılan Asi hareketleri sert, zorlu ve kısa bir sürede gelişmeye başlamış fakat en erken bilinen organize hareketler Klon Savaşları bitmeden hemen önce başlamıştır. Bu süreçte, bütün güçleri kendisinde toplayarak önemli bir lider haline gelen Palpatine, Cumhuriyet gezegenlerinin bütün yönetim ve kurumları ile subay ve askerlerini de direkt kendisine bağlamıştır. Diktatörlüğe doğru gidildiğini gören Bail Organa ve Mon Mothma gibi senatörler, demokrasiye hizmet etmek ve gidişata karşı koymak amacıyla güvenilir senatörler ile bir toplantı düzenlediler. Organa ve Mothma'nın bulunduğu 2000 Delege tartışmalar sonucu gelecekteki Asilerin ilk organizasyonunu oluşturdular.

Delegelerin imzaladığı 2000 Dilekçe, savaşın kararlılıkla bitirilmesini ve barış zamanında Şansölye'nin acil durum yetkilerini geri vermesini istediler. Ancak Palpatine tarafından bu istekleri reddedilmiş ve daha sonra Cumhuriyeti Galaktik İmparatorluk'a dönüştürmüş, kendisini de Galaktik Senato'nun desteğini alarak İmparator ilan etmiştir.. Dilekçelerdeki 2000 imza sahibinin çoğu mahkûm olmuş, öldürülmüş veya sürgün edilmişlerdir. Padme Amidala'nın bildirmesi üzerine Organa ve Mothma idaresinde çok az bir kısmı Palpatine dikkatinden kaçmayı başarabildiler. Kongre oturumu sırasında Palpatine yavaş ve dikkatli kelimelerle imparatorluğunu ve Yeni Düzen'i ilan ederken, Bail ve Mothma Palpatine rejimine karşı direniş gücünü kurmaya başladılar.

Askeri Direniş[değiştir | kaynağı değiştir]

Müteakip yıllarda, Palpatine İmparatorluğunun sınırları ve gücü büyüdükçe, küçük direniş grupları oluşarak Galaksi'deki gezegenlere yayılmaya başladı. Bu küçük ve organize edilmemiş gruplar periyodik olarak imparatorluğun askeri üslerine akınlar düzenliyor imparatorluğun Ölüm Yıldızı inşaatında kapsayan sabotajlar yapıyorlardı. Bu gruplar, Cumhuriyetin ideallerine sıkı sıkıya tutunan karışık topluluklardan oluşan ilk isyancılardır. İlk direniş üniteleri olarak da bilinen bu gruplar daha önceki düşmanları (Ayrılıkçılar) ile beklenmedik müttefik olmuşlardır. Darth Vader düzenlediği operasyonlar ile sürekli olarak bu direnişi kırmaya çalıştı. Bunun için İmparator'dan gizli yetiştirdiği çırağı Starkiller'ı (Galen Marek) kullanmıştır. Fakat Starkiller'ın Darth Vader'ın ihaneti üzerine gücün aydınlık tarafına geçmesi ile asi birliğine katılmış ve Karanlık Tarafı terk ederek babası gibi bir Jedi olmuştur. Starkiller katıldığı direniş güçlerini Bail Organa'nın da desteğini alarak, bütün galakside organize olarak hareket eden güçlü bir Asi İttifakı'na dönüştürmüştür. Bu sayede şans eseri fazla dikkat çekmeden düzenli bir şekilde Palpatine politikalarına karşı ciddi bir direniş gücü kurmuşlardır. Ve İmparator Palpatine'i devirip Yeni Cumhuriyet'i önderliğinde kurmuşlardır.